Szukaj
Konto

Załamanie pogody nad Polską. IMGW prognozuje burze, grad i silny deszcz

Burza - grafika wygenerowana przez AI
Źródło: ChatGPT | Autor: ChatGPT | Burza - grafika wygenerowana przez AI
Po gorącym weekendzie nad Polskę zacznie napływać chłodniejsze powietrze. IMGW prognozuje burze, lokalny grad i intensywniejsze opady deszczu. W poniedziałek miejscami może spaść do 35 mm deszczu, a podczas burz wiatr osiągnie w porywach do 70 km/h. Temperatura w dużej części kraju wyraźnie spadnie.
Co musisz wiedzieć:
  • W niedzielę miejscami wystąpią burze i przelotny deszcz, lokalnie możliwy jest również grad.
  • W poniedziałek opady będą silniejsze – w centrum i na południu IMGW prognozuje miejscami do 35 mm deszczu.
  • Po przejściu frontu napłynie chłodniejsze powietrze. W poniedziałek temperatura maksymalna wyniesie przeważnie od 20 do 30°C, podczas gdy w niedzielę na południu może sięgać 34°C.
  • Podczas poniedziałkowych burz porywy wiatru mogą osiągać 70 km/h, a wysoko w Tatrach i Bieszczadach 80 km/h.

Front atmosferyczny nad Polską

Według IMGW Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej związanej z niżem znad Skandynawii. Z północnego zachodu w głąb kraju będzie powoli przemieszczać się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Za frontem zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie, wypierając gorącą masę powietrza zwrotnikowego.

W niedzielę nawet 34°C. Pojawią się burze

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 997 hPa i będzie rosnąć.

W niedzielę na południowym wschodzie będzie bezchmurnie lub zachmurzenie pozostanie małe. W pozostałej części kraju IMGW prognozuje zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotny deszcz oraz burze, lokalnie z gradem. Suma opadów może sięgać 15 mm.

Temperatura będzie mocno zróżnicowana: od około 21–24°C na Pomorzu i 30°C w centrum do 34°C na południu. Nad samym morzem termometry pokażą około 19–21°C. Podczas burz wiatr może osiągać w porywach 65 km/h.

Noc z lokalnymi burzami. Do 25 mm deszczu

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. W południowo-wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu; w pasie od wschodniego Mazowsza i Lubelszczyzny, przez Ziemię Łódzką i Kielecką oraz północną część Śląska, aż po Opolszczyznę i Dolny Śląsk miejscami burze. Prognozowana suma opadów podczas burz do 25 mm. Temperatura minimalna od 11 st. C na północy, około 15 st. C w centrum, do 19 st. C na południu. Wiatr na ogół słaby, nad morzem umiarkowany i w porywach do 55 km/h, a w rejonach podgórskich Karpat umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, przeważnie z kierunków zachodnich, na południowym wschodzie z kierunków zmieniających się. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 65 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 60 km/h.

W poniedziałek silniejsze opady i burze. Do 35 mm deszczu

W poniedziałek zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem; w centrum i na południu przejściowo opady jednostajne. Prognozowana suma opadów na północy kraju miejscami do 15 mm, w centrum i na południu do 35 mm. Temperatura maksymalna od 20 st. C na Pomorzu, około 23 st. C w centrum, do 30 st. C na krańcach południowo-wschodnich; nieco chłodniej nad morzem i na Podhalu, 19 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, przeważnie zachodni i północno-zachodni, na południowym wschodzie również północny. Wysoko w Tatrach i Bieszczadach porywy wiatru do 80 km/h. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Pogoda w Warszawie

W niedzielę w Warszawie temperatura wzrośnie do 31°C. Zachmurzenie będzie stopniowo wzrastać, możliwy jest słaby przelotny deszcz. W nocy temperatura spadnie do 15°C.
W poniedziałek będzie już wyraźnie chłodniej – maksymalnie około 24°C. IMGW prognozuje okresowe opady deszczu oraz umiarkowane i duże zachmurzenie. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich. 

 

Komentarzy: 0
Data publikacji: 15.08.2026 19:32
Źródło: PAP