Włoch zachwycony Polską. „Dała mi więcej, niż mogłem się spodziewać”

- Salvatore Curcio przeprowadził się do Polski po wymianie studenckiej w 2023 roku.
- Na stałe mieszka w Warszawie.
- Przyznaje, że przed przyjazdem miał stereotypowe wyobrażenie o Polsce.
- Po przyjeździe zmienił zdanie - docenił poziom bezpieczeństwa, czystość i możliwości.
Włoch zachwycony Polską. „Dała mi więcej, niż mogłem się spodziewać”
Dziś mieszka w Warszawie i podkreśla, że dobrze się tu czuje oraz wiąże z tym miejscem swoją przyszłość.
„Zdecydowanie widzę siebie w Polsce - szczególnie w Warszawie - przez najbliższe 10-15 lat. Czuję się tu dobrze, zbudowałem swoje życie i jest to miejsce, w którym naprawdę czuję się komfortowo i szczęśliwie. Uważam też, że to świetne środowisko do rozwoju, budowania stabilnej przyszłości i założenia rodziny. Tak więc szczerze mówiąc — widzę tutaj swoją przyszłość”
- powiedział.
Jego przygoda z Polską zaczęła się stosunkowo niedawno.
„Od razu zakochałem się w tym kraju”
- przyznał, wspominając swój pierwszy przyjazd w ramach wymiany studenckiej w 2023 roku.
Po powrocie do Włoch postanowił jednak zmienić swoje życie.
„Po powrocie do domu zrobiłem wszystko, co mogłem, żeby przeprowadzić się tutaj na stałe. Około roku później wróciłem na staż, a ostatecznie znalazłem pracę na pełen etat, co pozwoliło mi zostać. Naprawdę zakochałem się w Warszawie i stylu życia tutaj - dlatego nadal mieszkam dziś w Polsce”
- dodał.
„Miałem dość stereotypowe wyobrażenie o tym kraju"
Curcio przyznał też, że przed przyjazdem miał zupełnie inne wyobrażenie o naszym kraju.
„Przed przyjazdem do Polski, jak wielu Włochów, miałem dość stereotypowe wyobrażenie o tym kraju. Myślałem, że to raczej słabo rozwinięte, „postsowieckie miejsce”. Niestety takie postrzeganie wciąż jest we Włoszech dość powszechne”
- wyjaśnił.
Rzeczywistość szybko jednak zweryfikowała te przekonania.
„Naprawdę zaskoczył mnie poziom bezpieczeństwa, czystości i liczba dostępnych możliwości - szczególnie w Warszawie, gdzie obecnie mieszkam. Ogólnie moje doświadczenia są bardzo pozytywne”
- podkreślił.
Jednym z elementów, które szczególnie zwróciły jego uwagę, jest transport publiczny.
„Zrobiłem o tym film, pokazując, jak spokojne i ciche są pociągi w Polsce. To coś, co jest dość rzadkie we Włoszech”
- zaznaczył.
Włoch porównywał też podróże koleją w różnych krajach i przyznał, że polskie warunki bardzo go pozytywnie zaskoczyły.
Na pytanie, czy czegoś mu brakuje, odpowiedział krótko:
„Na ten moment nie ma niczego, za czym naprawdę tęsknię, poza oczywiście rodziną, bliskimi i przyjaciółmi we Włoszech. Jednocześnie czuję, że Polska - a szczególnie Warszawa - dała mi więcej, niż mogłem się spodziewać”.
Komentarze
Matecki: Niemcy powinny utracić oficjalny status mniejszości narodowej w Polsce

Meloni wściekła się na Trumpa. Odwołano wizytę w USA

Brak porozumienia ws. nowych podatków może spowodować zmniejszenie budżetu UE o 40%

Ukraina chce samoloty MiG-29, ale wyremontowane

Afera w Szpitalu Południowym w Warszawie. „Gdzie jest prokuratura? Gdzie jest CBA?”







