Szukaj
Konto

Waldemar Żurek ukarany mandatem. Minister zabiera głos

Waldemar Żurek
Źródło: gov.pl
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek potwierdził PAP, że zgodził się zrzec immunitetu i przyjąć mandat karny w związku z postępowaniem o złamanie przez niego przepisów ruchu drogowego. – Nie ma świętych krów; to dotyczy także mnie – dodał Żurek.
Co musisz wiedzieć
  • Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Waldemar Żurek potwierdził, że zgodził się zrzec immunitetu i przyjąć mandat karny za wykroczenie drogowe.
  • Sprawa dotyczy nagrania wideo, na którym Żurek prowadził samochód i według ustaleń policji nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu na przejściu.
  • Małopolska policja potwierdziła popełnienie wykroczenia, a minister zadeklarował przyjęcie mandatu, podkreślając zasadę równości wobec prawa.
  • Policja wskazywała wcześniej, że za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości 1500 zł oraz 15 punktów karnych.

 

Żurek zgodził się zrzec immunitetu i przyjąć mandat karny

Chodzi o nagranie wideo opublikowane pod koniec stycznia z jednego z programów internetowych, w trakcie którego podczas rozmowy z dziennikarzem auto prowadził szef MS Waldemar Żurek. Policja badała, czy minister złamał przepisy ruchu drogowego, nie ustępując pieszej pierwszeństwa na przejściu.

W poniedziałek rano małopolska policja poinformowała na platformie X, że policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie ustalili, że w sprawie doszło do popełnienia wykroczenia, a minister Żurek zgodził się zrzec immunitetu i przyjąć mandat karny.

Minister zabiera głos

W rozmowie z PAP szef MS potwierdził informację małopolskiej policji. - Nie ma świętych krów. To dotyczy także mnie - zaznaczył minister. Jak dodał, błędy popełnia każdy - "ważne, by była refleksja i słowo przepraszam". - Osoby publiczne powinny w takich sytuacjach dawać przykład zachowania - podkreślił Żurek.

Szef MS dodał, że chodzi o immunitet prokuratora generalnego. - Nie trzeba się go formalnie zrzekać, gdy przyjmuje się na przykład mandat. A tak mam zamiar zrobić - podkreślił.

Odnosząc się pod koniec stycznia do sprawy, Żurek napisał na platformie X, że zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym obowiązują wszystkich. "Ostateczna ocena należy jednak do policji. Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa. Jeżeli miało miejsce wykroczenie, nie uchylam się od odpowiedzialności" - napisał wówczas.

Ministrowi grozi 1500 zł mandatu i 15 pkt karnych

W poniedziałkowym wpisie na platformie X małopolska policja poinformowała, że do finalizacji sprawy dot. ministra dojdzie w sobotę. W razie potwierdzenia nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu kierowcy grozi mandat karny w wysokości 1500 zł i 15 punktów karnych.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 02.02.2026 13:15
Źródło: PAP / opracowanie własne