Szukaj
Konto

W Gdyni odbędzie się wyjątkowy koncert upamiętniający "Czarny Czwartek"

15.12.2025 12:28
Plakat koncertu Grudzień'70
Źródło: grafika: Stowarzyszenie WEST
Komentarzy: 0
Już 17 grudnia 2025 roku, dokładnie w 55. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu, Gdynia odda hołd ofiarom komunistycznego reżimu. W historycznym kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się multimedialny koncert zespołu „Sonanto”, przywołujący pieśni oporu i pamięć o bohaterach tamtych dni.
Co musisz wiedzieć
  • Wydarzenie odbędzie się w "Czarny Czwartek", 17 grudnia 2025 r., o godz. 15:30 w kościele Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni (ul. Armii Krajowej 46).
  • To w tej świątyni urzędował legendarny ks. Hilary Jastak i to tutaj przechowywane są drzwi, na których niesiono ciało Zbigniewa Godlewskiego (Janka Wiśniewskiego).
  • Zespół "Sonanto" zaprezentuje utwory będące symbolami walki z komunizmem, w oprawie wideoscenografii z archiwalnymi nagraniami.
  • Wstęp na koncert jest otwarty. Za organizację odpowiada szerokie grono instytucji, w tym NSZZ "Solidarność" i Urząd do Spraw Kombatantów.

 

Wydarzenie pt. "Grudzień ’70 - koncert na 55. rocznicę dramatycznych wydarzeń na Wybrzeżu" to hołd dla robotników, którzy pół wieku temu przelali krew za wolną Polskę. Organizatorzy pragną nie tylko przypomnieć o bolesnej historii, ale także zjednoczyć pokolenia we wspólnym przeżywaniu pieśni, które dodawały otuchy w najczarniejszych momentach PRL-u.

Symboliczne miejsce i pamięć o "Janku Wiśniewskim"

Wybór miejsca koncertu nie jest przypadkowy. Kościół Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni to serce gdyńskiego oporu. To tutaj posługę pełnił ks. prałat Hilary Jastak, niezłomny kapelan "Solidarności", który w grudniu 1970 roku wraz z parafianami organizował pomoc dla rodzin zamordowanych i represjonowanych stoczniowców.

Świątynia ta jest również kustoszem niezwykłej relikwii tamtych dni. Do dziś przechowywane są tam drzwi, na których protestujący robotnicy nieśli ulicami miasta ciało zastrzelonego osiemnastolatka - Zbigniewa Godlewskiego. To o nim opowiada słynna "Ballada o Janku Wiśniewskim", która stała się jednym z najważniejszych utworów w historii polskiej walki o wolność.

Multimedialne widowisko zespołu "Sonanto"

Oprawę artystyczną wydarzenia zapewni zespół wokalno-aktorski Sonanto. Artyści wraz z instrumentalistami zabiorą uczestników w muzyczną podróż przez dekady polskiego oporu. W programie znajdą się zarówno oryginalne pieśni stoczniowców z Grudnia ’70, jak i utwory bardów "Solidarności", które towarzyszyły Polakom w drodze do wolności w roku 1980 i w czasie stanu wojennego.

Warstwę muzyczną dopełni specjalna wideoscenografia. Na ekranach wyświetlane będą filmy i fotografie dokumentujące dramatyczne wydarzenia na Wybrzeżu oraz codzienny opór społeczeństwa wobec władzy ludowej.

Szerokie grono organizatorów i patronat

Wydarzenie jest efektem współpracy wielu instytucji dbających o pamięć historyczną. W imieniu organizatorów zapraszają m.in.:

Koncert został objęty patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gdyni i jest współfinansowany ze środków Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wśród patronów medialnych wydarzenia znajduje się Tygodnik "Solidarność", a także Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, portal Trójmiasto.pl oraz gazeta "Ratusz".

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Trójmiasta i gości do udziału w tej żywej lekcji historii. Początek koncertu w środę, 17 grudnia o godzinie 15:30.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 15.12.2025 12:28
Źródło: Stowarzyszenie WEST