Urna z prochami śp. Krzysztofa Pendereckiego została złożona w krakowskiej bazylice św. Floriana

Urna z prochami wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana. Wcześniej odbyła się msza pogrzebowa w gronie najbliższej rodziny.
Uroczysty pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się w kościele świętych Piotra i Pawła po ustaniu pandemii. Miejscem czwartkowej mszy był kościół Matki Bożej Królowej Polski na Woli Justowskiej w Krakowie.
Podczas czwartkowej uroczystości odczytano listy pożegnalne, m.in. od prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
Para prezydencka w liście do uczestników mszy określiła Pendereckiego "człowiekiem niezwykłym i wielkim artystą, który wyznaczył nowe drogi rozwoju muzyki współczesnej".
- napisali prezydent i pierwsza dama.
Wspomnieli też m.in. o licznych nagrodach, którymi twórczość artysty została doceniona. Wyznali, że osobiście ze szczególnym wzruszeniem wspominają uroczysty koncert z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, podczas którego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie rozbrzmiało Polskie Requiem.
- podkreślili Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.
Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca w swoim domu w gronie najbliższych. Miał 86 lat. Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.
Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew - architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach.
PAP, autor: Beata Kołodziej
bko/ mhr
Podczas czwartkowej uroczystości odczytano listy pożegnalne, m.in. od prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
Para prezydencka w liście do uczestników mszy określiła Pendereckiego "człowiekiem niezwykłym i wielkim artystą, który wyznaczył nowe drogi rozwoju muzyki współczesnej".
Odszedł wybitny polski kompozytor i dyrygent, który w swoich utworach łączył tradycję z nowatorstwem, czerpiąc inspirację z doświadczenia polskiej historii. Pozostawił wiele znakomitych dzieł, interpretowanych przez doskonałych wykonawców w najsłynniejszych salach koncertowych na całym świecie. Jesteśmy przekonani, że weszły one już na trwałe do kanonu kultury światowej
- napisali prezydent i pierwsza dama.
Wspomnieli też m.in. o licznych nagrodach, którymi twórczość artysty została doceniona. Wyznali, że osobiście ze szczególnym wzruszeniem wspominają uroczysty koncert z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, podczas którego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie rozbrzmiało Polskie Requiem.
Monumentalny utwór chóralny, doskonale oddający dzieje i losy Polaków w XX wieku, wywarł głębokie wrażenie na słuchaczach - szefach delegacji zagranicznych uczestniczących w obchodach. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni
- podkreślili Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.
Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca w swoim domu w gronie najbliższych. Miał 86 lat. Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.
Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew - architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach.
PAP, autor: Beata Kołodziej
bko/ mhr

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 02.04.2020 21:49
Komentarze
Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych abp. Józefa Michalika
08.05.2026 19:08

Komentarzy: 0
Mszy św. żałobnej w intencji zmarłego 3 maja abp. Józefa Michalika przewodniczył dziś metropolita przemyski, abp Adam Szal. Homilię w pierwszym dniu uroczystości pogrzebowych wygłosił metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Hierarcha powrócił do nauczania śp. abp. Michalika, według którego życie człowieka wierzącego jest radością i nadzieję, poruszania się w obecności Boga.
Czytaj więcej
Legendarna wokalistka walczy o życie
08.05.2026 09:16
Tłumy na pogrzebie Litewki. Wzruszające sceny na pogrzebie posła
29.04.2026 14:52

Komentarzy: 0
Tysiące osób pojawiły się w Sosnowcu, by pożegnać tragicznie zmarłego posła Łukasza Litewkę. Uroczystości o charakterze państwowym zgromadziły zarówno najważniejszych polityków w kraju, jak i mieszkańców, którzy przyszli oddać mu hołd.
Czytaj więcej
Dzisiaj pogrzeb Łukasza Litewki. Wiadomo, kto weźmie udział
29.04.2026 08:34

Komentarzy: 0
Sosnowiec przygotowuje się na uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego posła Łukasza Litewki. Ceremonia będzie miała charakter państwowy, a udział w niej zapowiedzieli najważniejsi przedstawiciele władz. Rodzina zmarłego podjęła decyzję o szczególnym przebiegu uroczystości.
Czytaj więcej
To on planował zamach na Taylor Swift
28.04.2026 11:17

