Szukaj
Konto

Tusk atakuje Nawrockiego. W tle Konstytucja

Premier Donald Tusk
Źródło: PAP | Autor: PAP/Leszek Szymański | Licencja: PAP | Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej przed odlotem do Armenii
„Pan prezydent dobrze wie, że ani dziś, ani jutro, ani pojutrze większości konstytucyjnej na rzecz jego pomysłów nie będzie, więc tak naprawdę raczej chodzi o polityczną grę” - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej przed lotem do Armenii.
Co musisz wiedzieć:
  • Na szczyt „Budowanie przyszłości: jedność i stabilność w Europie” zostało zaproszonych 48 szefów państw i rządów.
  • Polskę będzie reprezentował Donald Tusk.
  • Przed odlotem do Armenii, podczas konferencji prasowej Tusk zaatakował Karola Nawrockiego.

Będę robił wszystko, żeby wszystkim uświadomić, że konflikty wewnątrz NATO to jest ostatnia rzecz jakiej potrzebujemy

 

- mówił Donald Tusk odnosząc się do decyzji Stanów Zjednoczonych o wycofaniu 5 tys. żołnierzy z Niemiec.

 

Dzisiaj potrzebujemy spójności, nie tylko w NATO i UE, ale też jeśli chodzi o instytucje państwa polskiego. Ta spójność, jednolitość jest możliwa tylko wtedy, kiedy ludzi łączy taka elementarna solidarność, a władze łączy prawo i konstytucja

 

- perorował.

 

Pan prezydent dobrze wie, że ani dziś, ani jutro, ani pojutrze większości konstytucyjnej na rzecz jego pomysłów nie będzie, więc tak naprawdę raczej chodzi o polityczną grę. Moim zdaniem będzie to tylko kolejne zamieszanie, a Polska dzisiaj potrzebuje przede wszystkim stabilności

 

- oświadczył komentując plan Karola Nawrockiego stworzenia projektu nowej Konstytucji.

 

Retoryka Tuska

 

Najważniejszą rzeczą jest przestrzeganie konstytucji i wzmacnianie rządów prawa. Zawsze wtedy, kiedy narody, przywódcy, instytucje państwowe przestrzegają własnego prawa, kiedy rządy prawa nie są tylko pustym sloganem - wtedy sprawy idą do przodu

 

- kontynuował premier, który swoje urzędowanie rozpoczął od łamania prawa, w tym również Konstytucji.

 

Mam nadzieję, że z tego spotkania, także z moich bilateralnych rozmów wyciągniemy wszyscy dobre wnioski. Ja przypomnę zebranym w Erywaniu liderom świata o tym, jaka lekcja płynie z naszej historii i z tego dnia 3 maja - to jest lekcja i optymizmu, ale też lekcja ostrzegawcza

 

- podkreślał.

 

W duchu idei Konstytucji 3 Maja, będziemy rozmawiali o odpowiedzialnej polityce i takiej bardziej dalekowzrocznej polityce niż to, co w tej chwili czasami obserwujemy

 

- zapowiedział.

 

 

Spotkania bilateralne

 

Premier poinformował, że „w dobie tego strategicznego zamieszania i tej geopolitycznej niepewności bardzo zależy mi na tym, żeby wspólnie z innymi liderami nadać taki rys odpowiedzialności polityce międzynarodowej tak, aby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli”.

 

Będę miał także spotkania bilateralne z innymi uczestnikami tego szczytu, premierami Kanady, Wielkiej Brytanii i z prezydentem Zelenskim

 

- dodał.

 

Wizyta w Armenii

 

Na szczyt „Budowanie przyszłości: jedność i stabilność w Europie” zostało zaproszonych 48 szefów państw i rządów, m.in. z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, krajów bałkańskich i Kaukazu Południowego. Po raz pierwszy udział w tym formacie weźmie udział kraj spoza Europy – Kanada wraz z jej premierem Marka Carneyem. Polskę reprezentować będzie premier Donald Tusk.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 03.05.2026 11:12
Źródło: X, Tysol.pl