Tusk atakuje Nawrockiego. W tle Konstytucja

- Na szczyt „Budowanie przyszłości: jedność i stabilność w Europie” zostało zaproszonych 48 szefów państw i rządów.
- Polskę będzie reprezentował Donald Tusk.
- Przed odlotem do Armenii, podczas konferencji prasowej Tusk zaatakował Karola Nawrockiego.
Będę robił wszystko, żeby wszystkim uświadomić, że konflikty wewnątrz NATO to jest ostatnia rzecz jakiej potrzebujemy
- mówił Donald Tusk odnosząc się do decyzji Stanów Zjednoczonych o wycofaniu 5 tys. żołnierzy z Niemiec.
Dzisiaj potrzebujemy spójności, nie tylko w NATO i UE, ale też jeśli chodzi o instytucje państwa polskiego. Ta spójność, jednolitość jest możliwa tylko wtedy, kiedy ludzi łączy taka elementarna solidarność, a władze łączy prawo i konstytucja
- perorował.
Pan prezydent dobrze wie, że ani dziś, ani jutro, ani pojutrze większości konstytucyjnej na rzecz jego pomysłów nie będzie, więc tak naprawdę raczej chodzi o polityczną grę. Moim zdaniem będzie to tylko kolejne zamieszanie, a Polska dzisiaj potrzebuje przede wszystkim stabilności
- oświadczył komentując plan Karola Nawrockiego stworzenia projektu nowej Konstytucji.
Retoryka Tuska
Najważniejszą rzeczą jest przestrzeganie konstytucji i wzmacnianie rządów prawa. Zawsze wtedy, kiedy narody, przywódcy, instytucje państwowe przestrzegają własnego prawa, kiedy rządy prawa nie są tylko pustym sloganem - wtedy sprawy idą do przodu
- kontynuował premier, który swoje urzędowanie rozpoczął od łamania prawa, w tym również Konstytucji.
Mam nadzieję, że z tego spotkania, także z moich bilateralnych rozmów wyciągniemy wszyscy dobre wnioski. Ja przypomnę zebranym w Erywaniu liderom świata o tym, jaka lekcja płynie z naszej historii i z tego dnia 3 maja - to jest lekcja i optymizmu, ale też lekcja ostrzegawcza
- podkreślał.
W duchu idei Konstytucji 3 Maja, będziemy rozmawiali o odpowiedzialnej polityce i takiej bardziej dalekowzrocznej polityce niż to, co w tej chwili czasami obserwujemy
- zapowiedział.
Spotkania bilateralne
Premier poinformował, że „w dobie tego strategicznego zamieszania i tej geopolitycznej niepewności bardzo zależy mi na tym, żeby wspólnie z innymi liderami nadać taki rys odpowiedzialności polityce międzynarodowej tak, aby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli”.
Będę miał także spotkania bilateralne z innymi uczestnikami tego szczytu, premierami Kanady, Wielkiej Brytanii i z prezydentem Zelenskim
- dodał.
Wizyta w Armenii
Na szczyt „Budowanie przyszłości: jedność i stabilność w Europie” zostało zaproszonych 48 szefów państw i rządów, m.in. z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, krajów bałkańskich i Kaukazu Południowego. Po raz pierwszy udział w tym formacie weźmie udział kraj spoza Europy – Kanada wraz z jej premierem Marka Carneyem. Polskę reprezentować będzie premier Donald Tusk.
Komentarze
Rosja reaguje na słowa Karola Nawrockiego: „Ofiarami zbrodni wołyńskiej byli obywatele radzieccy”

Były szef ukraińskiego MSZ: „Polityka Polski przypomina działania Rosji”

Prezydent: Nie będziemy rozwiązywać kryzysu demograficznego uleganiem presji migracyjnej

Wywiad z Donaldem Tuskiem. „Jako odpowiedzialny patriota…”

Mularczyk do Zełenskiego: Zwróci Pan pomoc, jaką Polska udzieliła Ukrainie?







