Szukaj
Konto

"Ta komunikacja nie jest zdrowa". Prezydent Nawrocki o relacjach z rządem

16.09.2025 21:25
Prezydent Karol Nawrocki
Źródło: PAP/Paweł Supernak
Komentarzy: 0
"O dronie nad Belwederem dowiedziałem się z mediów społecznościowych" – powiedział Karol Nawrocki pytany o sposób komunikacji na linii Kancelaria Prezydenta – rząd.
Co musisz wiedzieć
  • SOP zneutralizowała drona - maszyna latała nad Belwederem i ul. Parkową w Warszawie.
  • Zatrzymano dwóch Białorusinów - policja prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie incydentu.
  • Prezydent Nawrocki dowiedział się o incydencie z mediów społecznościowych, co jego zdaniem świadczy o tym, że komunikacja z rządem "nie jest zdrowa".

 

Niepoważna "komunikacja twitterowa"

Karol Nawrocki był pytany na konferencji kończącej wizytę w Paryżu, czy komunikacja z rządem w tak delikatnej sprawie, jak atak dronów w Polsce, powinna odbywać się w social mediach.

Biorąc pod uwagę fakt, że wczoraj dowiedziałem się z mediów społecznościowych, że nad budynkiem, w którym przebywa moja rodzina, latał dron, to nie tylko z tego względu uznaję, że ta komunikacja nie jest zdrowa i powinna przejść na poważne komunikaty albo relacje pomiędzy rządem, osobami zainteresowanymi, prezydentem, BBN

- powiedział Nawrocki.

Dodał, że "komunikacja twitterowa w tak poważnej sprawie nie jest bynajmniej tym, czego oczekuje powaga państwa polskiego". - I mam nadzieję, że to się w tym kontekście zmieni - powiedział prezydent.

Dron nad Belwederem

W poniedziałek wieczorem premier Donald Tusk poinformował, że Służba Ochrony Państwa zneutralizowała drona operującego nad budynkami rządowymi (Parkowa) i Belwederem.

Edyta Adamus z Wydziału Komunikacji Społecznej w Komendzie Stołecznej Policji poinformowała PAP, że w poniedziałek około godz. 20 funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa zatrzymali dwie osoby, które bez wymaganego zezwolenia obsługiwały drona latającego w strefie objętej zakazem. Zatrzymanymi okazali się: 21-letni obywatel Ukrainy i 17-letnia obywatelka Białorusi.

Premier we wtorek podkreślił, że ten incydent z dronem "zostanie w każdym wymiarze wyjaśniony, tak aby wykluczyć wszystkie też możliwe interpretacje i żeby poznać prawdę, co było źródłem tej niezamierzonej lub zamierzonej prowokacji z użyciem drona nad budynkami rządowymi i prezydenckimi".

Ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakaz lotów dronów nad budynkami rządowymi i innymi obiektami infrastruktury krytycznej. Na takich obiektach są specjalne oznakowania - tabliczki z informacją o zakazie lotów dronów. Każdy operator drona, który ma uprawnienia, w specjalnej aplikacji może też sprawdzić, gdzie mogą, a gdzie nie mogą latać drony.

Każdy lot należy zgłosić za pomocą aplikacji DroneTower. Na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest dostępna mapa DroneMap z zaznaczonymi strefami, m.in. w których obowiązuje zakaz lotów.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 16.09.2025 21:25
Źródło: X [Twitter], Tysol.pl, Prezydent.pl