Szukaj
Konto

SAFE w praktyce. Rheinmetall podpisał umowy na 5,7 mld euro z armią Rumunii

Niemiecki wóz bojowy piechoty Puma na manewrach
Źródło: Bundeswehr Flickr.com | Autor: Bundeswehr/Marco Dorow | Licencja: Domena Publiczna | Niemiecki wóz bojowy piechoty Puma na manewrach
Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall poinformował we wtorek o podpisaniu z armią rumuńską umów na sumę 5,7 mld euro, co jest „największym pakietem umów międzynarodowych w najnowszej historii” tego kraju.
Co musisz wiedzieć:
  • Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall poinformował we wtorek o podpisaniu z armią Rumunii umów na sumę 5,7 mld euro.
  • Jest to „największym pakietem umów międzynarodowych w najnowszej historii” tego kraju.
  • Wszystko w ramach SAFE.

Niemieckie inwestycje

 

Umowy zawarte w ramach unijnego programu SAFE dotyczą produkcji wozów bojowych, systemów obrony powietrznej, amunicji i jej składników oraz okrętów wojennych

 

– przekazał Rheinmetall w komunikacie.

 

Aby móc zrealizować umowy, Rheinmetall znacznie zwiększy swą obecność w Rumunii. Koncern zapowiedział też przekazanie stronie rumuńskiej technologii.

Dostawy mają się rozpocząć w 2028 r. i zakończyć w 2030 r.

 

Rheinmetall dodał, że w ramach programu współpracy zamierza zainwestować w Rumunii kilkaset milionów euro.

 

Atak drona

 

W piątek rosyjski dron uderzył w budynek mieszkalny w rumuńskim mieście Gałacz niedaleko granicy z Ukrainą, raniąc dwie osoby. Ministerstwo spraw zagranicznych Rumunii zarzuciło Rosji w związku z tym „poważną i nieodpowiedzialną eskalację” sytuacji.

 

W ciągu czterech lat rosyjskiej inwazji na Ukrainę fragmenty dronów spadały na terytorium Rumunii 47 razy, z czego 12 razy w tym roku – napisał portal BBC, powołując się na rumuńskie ministerstwo obrony.

 

Komentarzy: 0
Data publikacji: 02.06.2026 18:10
Źródło: PAP