Rosja reaguje na słowa Karola Nawrockiego: „Ofiarami zbrodni wołyńskiej byli obywatele radzieccy”

- „Ofiarami zbrodni wołyńskiej byli przede wszystkim obywatele radzieccy, a nie polscy” – napisała Ambasada Rosji w Polsce.
- Komunikat placówki jest reakcją na argumentację Karola Nawrockiego związaną z decyzją o odebraniu Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego.
- Polski prezydent powiedział, że UPA jest odpowiedzialna za „zbrodnie na obywatelach Rzeczypospolitej”.
Rewizjonizm Rosji
Ambasada Rosji w Polsce wystosowała na platformie Telegram komunikat dla mediów, w którym odniosła się do decyzji Karola Nawrockiego o odebraniu Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego.
Ofiarami ukraińskich nacjonalistów z UPA w trakcie rzezi wołyńskiej w latach 1943–1944 byli głównie Polacy (etniczni – red.). Jednak od 1 listopada 1939 r. byli oni obywatelami radzieckimi. Po klęsce Polski w wyniku agresji nazistowskich Niemiec we wrześniu 1939 r. Zachodnia Ukraina weszła w skład Związku Radzieckiego, jednocząc się ponownie z Ukraińską Socjalistyczną Republiką Radziecką
– napisała ambasada, cytowana przez portal Interia.pl.
Strona rosyjska oświadczyła ponadto, że „rzeź rozpoczęła się w 1943 r., kiedy sytuacja na froncie uległa radykalnej zmianie i stało się jasne, że niemiecko-faszystowski reżim nie utrzyma się długo na terytorium okupowanej radzieckiej Ukrainy”.
Pierwsza fala mordów przetoczyła się przez Wołyń. Członkowie OUN-UPA tysiącami mordowali Polaków i przedstawicieli innych mniejszości narodowych, nie oszczędzając ani kobiet, ani dzieci, ani osób starszych. Druga fala rzezi rozpoczęła się w drugiej połowie 1943 r. już na terenie Galicji Wschodniej
– oświadczyła ambasada.
Okupowana Polska
Fakty historyczne są jednak takie, iż zarówno Wołyń, jak i cała Małopolska Wschodnia (gdzie dochodziło do rzezi) były to ziemie rdzennie polskie, a ludność je zamieszkująca określała się mianem „obywateli Rzeczpospolitej”, a nie „obywateli radzieckich”. 17 września 1939 roku sowiecka Rosja zdradziecko najechała Polskę, dzieląc jej ziemie z nazistowskimi Niemcami, dopóki obydwaj okupanci nie skoczyli sobie do gardeł.
Zełenski odesłał order
W sobotę prezydent Zełenski oświadczył, że odesłał Order Orła Białego prezydentowi Nawrockiemu. Dzień wcześniej Nawrocki ogłosił, że odbiera Zełenskiemu to najwyższe polskie odznaczenie w związku z nadaniem jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy imienia „Bohaterów UPA”.
W reakcji na odebranie Zełenskiemu Orderu Orła Białego polskich odznaczeń państwowych zrzekli się: minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha, szef Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Budanow, jego zastępca Ihor Żowkwa oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar.
Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma zrzekł się przyznanego mu w 1997 roku Orderu Orła Białego. Jego następca Wiktor Juszczenko, a także poprzednik prezydenta Zełenskiego Petro Poroszenko również podjęli decyzję o zrzeczeniu się najwyższego polskiego odznaczenia.
OUN-UPA celowała w Polaków
Niezależni historycy wskazują, że walki UPA z sowietami były marginalne w porównaniu do mordów, jakich ta zbrodnicza organizacja dopuszczała się na polskiej, żydowskiej i węgierskiej ludności cywilnej. Szacuje się, że samych Polaków zginęło około 120–200 tys., natomiast ofiar ze wszystkich zamieszkujących Wołyń i Małopolskę Wschodnią mogło być łącznie nawet 500 tys. Są jednak i tacy historycy, którzy uważają, że liczba 500 tys. jest zawyżona.
Z rąk nacjonalistów ukraińskich ginęły także rodziny polsko-ukraińskie, Ukraińcy odmawiający wzięcia udziału w zbrodniczej akcji oraz ratujący Polaków. „Kresowa Księga Sprawiedliwych” (wyd. IPN) opracowana przez Romualda Niedzielkę podaje, że Ukraińcy uratowali 2527 Polaków. Za tę pomoc 384 Ukraińców zapłaciło życiem.
Tagi
Komentarze
Ambasador Niemiec komentuje decyzję Nawrockiego ws. Orderu. „Nie jesteśmy szczęśliwi”

Zełenski nie skorzystał z okazji

Niepokojący komunikat w sprawie ChatGPT

"Tak czekałam!". Wyjątkowa wizyta Karola Nawrockiego u 100-latki z Żywca

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego







