Rafalska: podczas mrozów potrzebna większa społeczna uwaga

Nie tylko praca służb, ale także większa społeczna uwaga jest potrzebna, by uniknąć śmierci kolejnych osób z powodu wychłodzenia – zaapelowała w sobotę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Jak podało w sobotę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w ciągu ostatniej doby siedem osób zmarło z powodu wychłodzenia.
Rafalska podkreśliła w rozmowie z PAP, że trzeba zrobić wszystko, żeby takich przypadków uniknąć, bo mrozy mają się utrzymać w najbliższych dniach.
"Zrobiła się nam się niebezpiecznie mroźna zima. Mamy pełną mobilizację wszystkich służb - pomocy społecznej, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni, policji, straży miejskiej. Wszyscy mamy świadomość tych zagrożeń, ale mam takie przekonanie, że nie zależy to tylko od instytucji i że jest potrzebna społeczna uwaga, większa wrażliwość i szybkość reakcji, bo od niej może zależeć ludzkie życie" - powiedziała minister.
Podkreśliła, że przy takich mrozach krótkotrwałe wyziębienie może być czasami śmiertelne.
"To jest prośba, żebyśmy nie byli obojętni albo żebyśmy byli bardziej uważni niż zwykle (...)" - zaapelowała Rafalska.
Zwróciła uwagę, że czasami wystarczy telefon pod numer alarmowy 112 albo do służb miejskich.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
Rafalska podkreśliła w rozmowie z PAP, że trzeba zrobić wszystko, żeby takich przypadków uniknąć, bo mrozy mają się utrzymać w najbliższych dniach.
"Zrobiła się nam się niebezpiecznie mroźna zima. Mamy pełną mobilizację wszystkich służb - pomocy społecznej, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni, policji, straży miejskiej. Wszyscy mamy świadomość tych zagrożeń, ale mam takie przekonanie, że nie zależy to tylko od instytucji i że jest potrzebna społeczna uwaga, większa wrażliwość i szybkość reakcji, bo od niej może zależeć ludzkie życie" - powiedziała minister.
Podkreśliła, że przy takich mrozach krótkotrwałe wyziębienie może być czasami śmiertelne.
"To jest prośba, żebyśmy nie byli obojętni albo żebyśmy byli bardziej uważni niż zwykle (...)" - zaapelowała Rafalska.
Zwróciła uwagę, że czasami wystarczy telefon pod numer alarmowy 112 albo do służb miejskich.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 08.01.2017 14:23
Komentarze
Strzelanina w Białej Podlaskiej. Nowe wieści ws. zabitego Rosjanina
16.06.2026 14:16

Komentarzy: 0
Jak poinformowało RMF24, Rosjanin zastrzelony w poniedziałek na ulicy w Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) miał przed śmiercią otrzymywać groźby. Bagatelizował je i nie składał zawiadomienia policjantom – dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. 44-latek był aktywnym krytykiem polityki rosyjskich władz. W sprawie zatrzymano dotąd dwóch Białorusinów.
Czytaj więcej
Media: Bez nagrań i kamer. Kulisy zatrzymania Kraskowskiego
16.06.2026 11:23

Komentarzy: 0
Jak ustalił portal Niezalezna.pl, policjanci z Piaseczna nie zarejestrowali akcji zatrzymania dziennikarza Leszka Kraskowskiego, bo komenda… nie miała ani jednej kamery nasobnej. Kluczową rolę w przeszukaniu odegrała skłócona z dziennikarzem żona, która jest stroną w postępowaniu.
Czytaj więcej
Jest decyzja ws. Bartosza G. Ojciec zamordowanej Mai przerywa milczenie
15.06.2026 17:26

Komentarzy: 0
Biegli psychiatrzy uznali, że 18-letni Bartosz G., podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem w 2025 r. w Mławie (Mazowieckie) 16-letniej Mai K., mógł rozpoznać znaczenie czynu i pokierować swoim postępowaniem w chwili popełnienia przestępstwa. Ojciec zamordowanej dziewczyny zabrał głos.
Czytaj więcej
Brutalne zabójstwo Mai z Mławy. Nowe informacje o Bartoszu G.
15.06.2026 15:07
Alarm w Białej Podlaskiej. Mężczyzna zastrzelony, trwa obława
15.06.2026 11:53

