Potężne burze nad Polską. Jest komunikat straży pożarnej

Do godz. 17.30 w niedzielę strażacy odnotowali ponad 820 interwencji związanych z burzami przechodzącymi nad Polską. Najwięcej zdarzeń zgłoszono w województwach śląskim, lubelskim i małopolskim. Ostrzeżenia meteorologiczne obowiązują w 12 województwach.
Ponad 820 interwencji strażaków po burzach
Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że do godz. 17.30 jej jednostki interweniowały ponad 820 razy w związku ze skutkami gwałtownej pogody.
Do godz. 17.30 PSP odnotowała ponad 820 interwencji spowodowanych przez przechodzące nad Polską burze. Najwięcej zdarzeń wystąpiło w woj. śląskim (254), woj. lubelskim (216) i woj. małopolskim (200)
– przekazała PSP we wpisie na platformie X.
Strażacy zaapelowali do mieszkańców zagrożonych regionów o ostrożność. Najwięcej interwencji odnotowano dotychczas w województwie śląskim. Niewiele mniej zdarzeń zgłoszono na Lubelszczyźnie i w Małopolsce.
Ostrzeżenia IMGW dla 12 województw
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed burzami. Alerty obejmują łącznie obszar 12 województw.
Ostrzeżenia I stopnia przed burzami
Ostrzeżenia I stopnia obowiązują w województwach lubelskim i podkarpackim, a także na części obszaru województw mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego.
IMGW prognozuje na tych terenach burze z opadami deszczu od 20 mm do 35 mm. Porywy wiatru mogą osiągać 85 km/h. Lokalnie możliwe są również opady gradu. Ostrzeżenia mają obowiązywać do północy.
Ostrzeżenia II stopnia. Wiatr do 100 km/h
Alertami II stopnia objęto województwa opolskie, śląskie i małopolskie oraz część województw dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego.
Podczas burz prognozowane są opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru dochodzące do 85 km/h. Lokalnie prędkość wiatru może wzrosnąć do 100 km/h. Miejscami może pojawić się grad. Ostrzeżenia pozostają w mocy do godz. 22.
Najwyższy stopień ostrzeżenia w województwie lubelskim
W części województwa lubelskiego obowiązuje ostrzeżenie III stopnia przed burzami. Jest to najwyższy stopień w trzystopniowej skali ostrzeżeń IMGW. Alert ma pozostać aktywny do północy.
Silny deszcz i burze również w nocy
IMGW wydał także ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami. Zaczną one obowiązywać w niedzielę o godz. 20 i pozostaną aktywne do poniedziałkowego poranka.
Alerty obejmują województwo warmińsko-mazurskie oraz część województw mazowieckiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego. Prognozowana suma opadów wynosi od 30 mm do 50 mm.
Opadom mogą towarzyszyć burze z porywami wiatru osiągającymi 80 km/h. Lokalnie spodziewany jest również grad.
Alert RCB dla mieszkańców dziewięciu województw
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do osób przebywających na terenie części województw świętokrzyskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i opolskiego.
Ostrzeżenie otrzymali także mieszkańcy powiatów bialskiego i radzyńskiego oraz Białej Podlaskiej w województwie lubelskim.
Uwaga! Dziś (19.07) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr
– przekazało RCB.
Komentarze
Głuchołazy znowu zalane. Kierwiński: Nie ma dzisiaj miejsca w stu procentach bezpiecznego

IMGW podał prognozę na najbliższe dni. Jeden szczegół może zaskoczyć

Taką pogodę przyniosą najbliższe dni. IMGW podało prognozę

Silna superkomórka przeszła przez północ Mazowsza. Tysiące ludzi bez prądu

Niemal cała Polska na czerwono! Alarm IMGW i RCB

