Polski sąd znowu nakazał uznać homo-małżeństwo

WSA w Lublinie rozpatrywał we wtorek skargę dwóch kobiet, którym odmówiono transkrypcji aktu ich ślubu, czyli przeniesienia treści zagranicznego dokumentu stanu cywilnego do polskiego rejestru.
Polski sąd znowu nakazał uznać homo-małżeństwo
Sąd zobowiązał kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Lublinie do przeniesienia do rejestru stanu cywilnego w drodze transkrypcji aktu małżeństwa legalnie zawartego przez dwie kobiety w lipcu 2023 r. w Portugalii. Wyznaczył na to termin 30 dni od dnia zwrotu akt administracyjnych, co nastąpi po uprawomocnieniu się wyroku.
Kierownik USC w Lublinie w październiku 2023 r. odmówił wpisania aktu ślubu do krajowych ksiąg stanu cywilnego. Decyzję tę kobiety zaskarżyły do wojewody lubelskiego, który 6 grudnia 2023 r. utrzymał ją w mocy. Wtedy kobiety złożyły skargę do sądu administracyjnego.
Sąd w Lublinie przy wydaniu orzeczenia powoływał się na wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), a następnie Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) wydane w podobnej sprawie dotyczącej transkrypcji aktu ślubu dwóch mężczyzn zawartego w Niemczech. Trybunał orzekł, że państwo członkowskie ma obowiązek uznać małżeństwo pary tej samej płci zawarte legalnie w innym kraju UE, nawet jeśli prawo tego państwa nie uznaje takich związków. NSA zobowiązał kierownika stołecznego urzędu stanu cywilnego do transkrypcji niemieckiego aktu małżeństwa do rejestru stanu cywilnego.
Komentarze
„Klęska Tuska”. Cenckiewicz pokazał przelew

"Niemiecki sąd wymierzył potężny cios w resort Waldemara Żurka"
Żołnierz uniewinniony. Sędzia: Ma chronić granic, to ci którzy przekraczają granicę popełniają przestępstwo

Wyrok za publikacje o Grodzkim. Dziennikarz zwrócił się do prezydenta o ułaskawienie

Biskupi ws. ochrony konstytucyjnego rozumienia małżeństwa








