Szukaj
Konto

„Polska źle to rozgrywa”. Były szef MSZ Jacek Czaputowicz krytykuje w TVN24

15.06.2022 14:24
Jacek Czaputowicz
Źródło: fot. gov.pl
Komentarzy: 0
Uważam, że Polska źle to rozgrywa. Polska powinna działać na rzecz przybliżenia tych państw do Ukrainy. Teraz nastąpi to bez udziału Polski. Nasza pozycja będzie troszkę mniejsza – stwierdził na antenie TVN24 były szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz.

Były minister spraw zagranicznych został pytany na antenie TVN24 o planowaną na ten tydzień podróż przywódców Francji, Niemiec oraz Włoch do Kijowa. W poniedziałek włoska gazeta "La Stampa" napisała, że Emmanuel Macron, Olaf Scholz oraz Mario Draghi będą w Kijowie w czwartek.

- Ta wizyta jest ważna i pozytywna, bo wszystko, co wspiera poparcie dla Ukrainy ze strony świata zachodniego, służy Ukrainie, a tym samym Polsce - stwierdził Jacek Czaputowicz i dodał, że brak udziału Polski w tej wizycie "to nie jest dobre rozwiązanie".

Czaputowicz powiedział także, że wolałby, aby polska dyplomacja "działała aktywnie na rzecz przyciągnięcia Francji i Niemiec do Ukrainy". - Uważam, że Polska źle to rozgrywa. Polska powinna działać na rzecz przybliżenia tych państw do Ukrainy. Teraz nastąpi to bez udziału Polski. Nasza pozycja będzie troszkę mniejsza - dodał.

Zdaniem byłego szefa polskiego MSZ należy także odnowić Trójkąt Weimarski, a do spotkania przywódców Francji, Niemiec oraz Polski powinno zaprosić się również prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

- Wówczas my bylibyśmy łącznikiem. Nie chciałbym, żeby w tym trójkącie na dłużej zamiast Polski występowały Włochy. Myślę, że Nie doceniliśmy możliwości bycia łącznikiem i zrobienia dużej przysługi dla samej Ukrainy. Oni to sami osiągnęli, bez nas - podkreślił.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 15.06.2022 14:24
Źródło: TVN24 / DoRzeczy.pl