Szukaj
Konto

Polska i Wielka Brytania zacieśniają współpracę. Rozmowy o wojsku, handlu i G20

13.01.2026 14:50
Karol Nawrocki, Keir Starmer
Źródło: Mikołaj Bujak / KPRP
Komentarzy: 0
We wtorek przy Downing Street 10 odbyło się spotkanie prezydenta Karola Nawrockiego z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem. Wśród najważniejszych tematów bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza. 
Co musisz wiedzieć
  • Przy Downing Street 10 Karol Nawrocki spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, podkreślając znaczenie wieloletniego sojuszu obu państw, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa.
  • Prezydent zwrócił uwagę na obecność ponad stu brytyjskich żołnierzy w Polsce oraz na wspólne projekty zbrojeniowe, w tym budowę fregat w ramach programu Miecznik.
  • Istotnym tematem była umowa sanitarna i fitosanitarna, która ma ułatwić polskim przedsiębiorcom, szczególnie z sektora rolno-spożywczego, dostęp do rynku brytyjskiego po brexicie.
  • Rozmowy objęły także zaproszenie Donalda Trumpa na szczyt G20 w Miami oraz postulaty dotyczące nauczania języka polskiego w brytyjskich szkołach publicznych.

 

Bliski sojusznik od dziesięcioleci

- Polska i Wielka Brytania są bliskimi sojusznikami od dziesięcioleci. Nasze partnerstwo jest szczególnie ważne w dziedzinie bezpieczeństwa - mówił Karol Nawrocki przed rozpoczęciem spotkania.

Zwrócił również uwagę na silne relacje handlowe pomiędzy naszymi państwami. Wskazał, że Wielka Brytania pozostaje bardzo ważnym polskim partnerem spoza Unii Europejskiej, jeśli chodzi o rynek eksportu dla polskiego rolnictwa.

Współpraca militarna i wojskowa

W czasie briefingu prezydent Karol Nawrocki przekazał, że rozmowy koncentrowały się wokół współpracy militarnej i wojskowej. - W Polsce przebywa ponad stu żołnierzy brytyjskich. Wielka Brytania wykazała solidarność po ataku dronów na granice polskie we wrześniu zeszłego roku - podkreślił. Jak dodał, jednym z widocznych przykładów dobrej współpracy naszych przemysłów zbrojeniowych jest postępująca budowa fregat w ramach programu Miecznik.

Szczyt G20

Tematem rozmów był również zaplanowany na koniec roku szczyt grupy G20 w Miami, w którym na zaproszenie prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa Polskę będzie reprezentował prezydent Karol Nawrocki.

- W przyszłym roku to Wielka Brytania będzie gospodarzem [szczytu] grupy G20. Zwróciłem się do pana premiera, aby rozpoznał ten wielki sukces gospodarczy Polaków po 1989 roku i nie zapomniał o Polsce w przyszłym roku - przekazał.

Umowa dla polskich przedsiębiorców i nauczanie j. polskiego

W czasie rozmów zostały omówione także kwestie związane z umową dotyczącą wspólnego obszaru sanitarnego i fitosanitarnego, która zniesie bariery dla polskich przedsiębiorców i da możliwość swobodnego operowania produktami spożywczymi na rynku brytyjskim.

Prezydent RP wspomniał również, że w rozmowie z premierem Keirem Starmerem poruszył sprawę uruchomienia programu wprowadzającego nauczanie języka polskiego jako języka obcego w szkołach publicznych na terenie Wielkiej Brytanii.

Spotkanie z Polonią

Wczoraj prezydent Karol Nawrocki spotkał się w National Army Museum w Londynie z przedstawicielami społeczności polskiej. W czasie wydarzenia wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz środowisk polonijnych w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 13.01.2026 14:50
Źródło: prezydent.pl