Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

SG informuje, że 7 osób na widok patroli zawróciło na Białoruś. Na terenie działania placówki Dubicze Cerkiewne grupa 35 osób forsowała granicę. W związku z tym zatrzymano obywateli Afganistanu, Syrii i Iranu.
Według informacji SG, za pomocnictwo zatrzymano obywatela Tadżykistanu, który przewoził 3 obywateli Sri Lanki i 2 obywateli Syrii. Z kolei Gruzin przewoził 6 obywateli Iranu i obywatela Afganistanu.
Z danych SG wynika, że od początku roku odnotowała ok. 15,3 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusią, a od początku lipca to ponad 1,3 tys. prób.
Zapora elektroniczna
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej (15 m w głąb kraju od linii granicy) na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył je niedawno do sądu administracyjnego.
Upamiętniono zamordowanych za pomoc Żydom. Komunikat dla mieszkańców woj. podkarpackiego
Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego
PKO BP wydał pilny komunikat
Pilne doniesienia z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej

Polska zabiega o bycie siedzibą ważnego urzędu UE. Niebawem decyzja



