Niemiecki dziennik: „Polska i Węgry świętują sukces postfaszystki”

Rządy Polski i Węgier świętują (sukces) postfaszystki Meloni i oczekują od niej wsparcia
- pisze dla "Sueddeutsche Zeitung" korespondent dziennika z Brukseli Josef Kelnberger w artykule pt. "Uwaga, nadchodzi Meloni".
Polska i Węgry oczekują wsparcia
Zdaniem Kelnbergera Polska i Węgry oczekują od nowego włoskiego rządu wsparcia wobec konfliktu z instytucjami unijnymi, które "dobierają się do nich z powodu naruszania zasad praworządności".
Jeżeli w Radzie (Europejskiej) nie znajdzie się kwalifikowana większość, "mechanizm praworządności", który Komisja Europejska wdrożyła przeciwko Węgrom, zakończy się już przy pierwszym podejściu fiaskiem
- utyskuje redaktor i dodaje, że "zagrożone są także liberalne wartości w polityce migracyjnej", gdyż rząd Meloni blokuje dostęp statków z uchodźcami do włoskich portów i domaga się, aby właśnie taka polityka była europejską strategią wobec emigrantów. "Jest to sprzeczne z niemiecką polityką migracyjną" - skarży się dziennikarz.
"Rozprzestrzenianie się skrajnie prawicowej polityki"
W Brukseli wiele osób obawia się, że zwycięstwo włoskich postfaszystów i równoczesne wzmocnienie "szwedzkich demokratów" doprowadzi w instytucjach unijnych do powolnego rozprzestrzenia się skrajnie prawicowej polityki
- podaje dziennik. Kelnberger zwraca jednak uwagę, że Meloni jako pierwszy cel swojej zagranicznej podróży wybrała właśnie Brukselę, co może oznaczać że "potrzebuje pieniędzy".
W ostatnich wystąpieniach Giorgia Meloni zapewniała, że Włochy pozostaną niezawodnym członkiem UE i NATO oraz że będą popierać twardą politykę wobec Władimira Putina. W Brukseli nie traktuje się tych słów jako odejścia Meloni od antyeuropejskich uprzedzeń, lecz "całkiem pragmatycznie" jako dowód na to, że "Meloni potrzebne są pieniądze z Brukseli"
- czytamy. Dziennik przypomina, że Włochy mają otrzymać 200 mld euro z funduszu odbudowy, a transza w wysokości 21 mld euro została zaakceptowana we wrześniu. Wypłata środków jest związana z realizacją "kamienia milowego" dotyczącego… reformy wymiaru sprawiedliwości i administracji.
Cieszyński: Umowę na zakup szczepionek podpisała KE; nie mieliśmy możliwości negocjacji

Polska dołącza do rozmów ws. cieśniny Ormuz. Decyzja w ostatniej chwili

Nowe informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej
Drożyzna uderza w portfele. Coraz więcej Polaków tnie wydatki [SONDAŻ]

„Ten film nakręcili twoi szefowie w Berlinie?” Orban odpowiada Tuskowi

