Najnowszy sondaż: Tylko 4 partie w Sejmie, duży problem KO

- Koalicja Obywatelska wygrywa sondaż OGB, wyraźnie wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość.
- Na trzecim miejscu znajduje się Konfederacja Wolność i Niepodległość, a dalej Konfederacja Korony Polskiej Grzegorza Brauna.
- Mniejsze ugrupowania, w tym Nowa Lewica, PSL i Polska 2050, nie przekraczają progu wyborczego.
- Mimo zwycięstwa, KO nie miałaby większości – prognoza daje jej 207 mandatów, co oznacza brak zdolności do samodzielnego rządzenia i brak potencjalnych koalicjantów.
KO na pierwszym miejscu z dużą przewagą
Z badania OGB wynika, że liderem pozostaje Koalicja Obywatelska z wynikiem 37,61 proc.
Drugie miejsce zajmuje Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 29,41 proc. poparcia.
Tylko 4 partie w Sejmie
Na podium znalazła się także Konfederacja Wolność i Niepodległość z wynikiem 13,24 proc.
Do Sejmu wchodzi również Konfederacja Korony Polskiej Grzegorza Brauna z wynikiem 8,26 proc.
Kolejne ugrupowania nie przekraczają progu wyborczego wynoszącego 5 proc.:
- Nowa Lewica – 4,61 proc.
- Partia Razem – 3,35 proc.
- Polskie Stronnictwo Ludowe – 1,71 proc.
- Polska 2050 – 1,66 proc.
Problem KO: Brak koalicjantów
Choć Koalicja Obywatelska osiąga najwyższy wynik, to w tym układzie nie miałaby z kim stworzyć większości.
Potencjalni partnerzy czyli Nowa Lewica, PSL czy Polska 2050 pozostają poniżej progu wyborczego, co oznacza brak reprezentacji w Sejmie. Z prognozy podziału mandatów wynika, że:
- Koalicja Obywatelska zdobyłaby 207 mandatów
- Prawo i Sprawiedliwość – 159 mandatów
- Konfederacja – 60 mandatów
- Konfederacja Korony Polskiej – 34 mandaty
Wybory zatem wygrywa KO z dużą przewagą, ale nie ma z kim stworzyć rządu.
Komentarze
Koalicja na drodze do porażki? Nawet wspólna lista nie daje szansy na sukces

Czarnek odsłania program PiS na wybory. "Srebrna praca" i wyższy próg podatkowy
Polacy nie chcą europejskiego „superpaństwa”. Nowy sondaż

PiS tuż za Koalicją Obywatelską [NOWY SONDAŻ]








