Szukaj
Konto

Manewry nuklearne Rosji. Ekspert: Operacja informacyjno-psychologiczna

Prezydent Rosji Władimir Putin
Źródło: en.kremlin.ru | Autor: en.kremlin.ru | Licencja: Domena Publiczna | Prezydent Rosji Władimir Putin
„Działania wojskowe Rosji i Białorusi już są opatrzone operacją informacyjno-psychologiczną, która ma wytworzyć spolegliwość krajów NATO” - napisał na platformie X były rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Co musisz wiedzieć:
  • Ministerstwo obrony poinformowało we wtorek, że rosyjskie siły zbrojne przeprowadzą ćwiczenia swoich sił nuklearnych w dniach 19-21 maja.
  • Ministerstwo podało, że w ćwiczeniach weźmie udział ponad 65 000 żołnierzy oraz 7800 rodzajów sprzętu i broni.
  • Moskwa ogłosiła rozpoczęcie ćwiczeń na kilka godzin przed dwudniową wizytą Putina w Chinach.

Operacja informacyjno-psychologiczna

 

Na Białorusi rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe z użyciem arsenału jądrowego. Od zawsze dla Rosji tego typu manewry miały charakter działań podwójnego zastosowania. Z jednej strony Rosja sprawdza techniczne możliwości użycia broni jądrowej i przerzut wojska. Z drugiej zaś - prowadzi operacje psychologiczną na opartą na zastraszaniu. Kreml wie, że Zachód jest silnie podatny na groźby nuklearne, dlatego od lat korzysta z zastraszania i gróźb użycia broni jądrowej do wymuszania uległości Zachodu. Samo przeniesienie arsenału jądrowego do Obwodu Królewieckiego lata temu, a ostatnio na Białoruś miało właśnie wytworzyć większą presję na Zachód. Rozpoczęte właśnie manewry będą znów okazją do wzmocnienia nacisków z użyciem gróźb nuklearnych. Dlatego działania wojskowe Rosji i Białorusi już są opatrzone operacją informacyjno-psychologiczną, która ma wytworzyć spolegliwość krajów NATO

 

- ocenia Stanisław Żaryn.

 

Presja na Zachód

 

Podkreśla, że „Moskwa będzie próbowała wymusić na Zachodzie konkretne działania - związane choćby z siłą NATO w Europie Środkowej, ale przede wszystkim w związku z wojną przeciwko Ukrainie”.

 

Już po 2022 roku Kreml eskalował napięcie nuklearne kolportując tezy, że Rosja jest gotowa przełamać sytuację na froncie przy pomocy uderzeń jądrowych na Ukrainę. Obecnie będziemy świadkami podobnych działań. Zachód musi pozostać silny i działać wbrew rosyjskim interesom neutralizując również operacje informacyjno-psychologiczne rosyjskiego wywiadu. Potrzebujemy silnej wschodniej flanki NATO, potrzebujemy większego zaangażowania sojuszniczego w Polsce, potrzebujemy mocnego parasola atomowego USA. To musi się zadziać, by Rosja nie miała możliwości kontynuowania wrogich wobec Zachodu operacji wywiadowczych z użyciem presji psychologicznej

 

- konstatuje.

 

 

Rosyjski pokaz siły

 

Ministerstwo obrony poinformowało we wtorek, że rosyjskie siły zbrojne przeprowadzą ćwiczenia swoich sił nuklearnych w dniach 19-21 maja. Ministerstwo podało, że w ćwiczeniach weźmie udział ponad 65 000 żołnierzy oraz 7800 rodzajów sprzętu i broni.

 

 

Komentarzy: 0
Data publikacji: 19.05.2026 20:06
Źródło: X, Tysol.pl