Kowalski zapłaci - w kolejnych latach szykują się podwyżki opłat za wodę

Nieznacznie, ale stopniowo mogą w kolejnych latach wzrastać ceny wody. Nowa ustawa Prawo wodne wprowadza opłaty za pobór wody m.in. dla energetyki, przedsiębiorców czy rolników.
Izabela Kozłowska
Nowe przepisy, które zostały przyjęte w lipcu br. i będą obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, przynoszą wiele rewolucyjnych zmian. W ustawie pojawił się wprawdzie zapis, że nowe przepisy nie mogą być podstawą do zmiany taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków od mieszkańców ani w 2018, ani w 2019 roku, jednak jak będzie po 2019 r., trudno powiedzieć. Premier Beata Szydło już w lipcu tego roku zapewniała, że zmiany w prawie wodnym nie spowodują podwyżek cen.

Nowe przepisy, które zostały przyjęte w lipcu br. i będą obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, przynoszą wiele rewolucyjnych zmian. W ustawie pojawił się wprawdzie zapis, że nowe przepisy nie mogą być podstawą do zmiany taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków od mieszkańców ani w 2018, ani w 2019 roku, jednak jak będzie po 2019 r., trudno powiedzieć. Premier Beata Szydło już w lipcu tego roku zapewniała, że zmiany w prawie wodnym nie spowodują podwyżek cen.
- obiecywała w sejmie. Swoje zdanie podtrzymała we wrześniu. Wiceminister środowiska Mariusz Gajda wyjaśnia w rozmowie z "TS", że decyzją Rady Ministrów - a był to osobisty pomysł premier Szydło - w 2018 roku nie będzie podwyżek za wodę przeznaczoną do spożycia.- Po przeanalizowaniu tego projektu pod kątem zabezpieczania przed możliwością niekontrolowanych podwyżek cen wody zostaną zgłoszone w senacie odpowiednie poprawki. Chcę jeszcze raz podkreślić, że ceny wody nie wzrosną
- mówi Gajda.- Dodatkowo trwają prace nad regulatorem cen wody. Jest duża szansa, że zacznie on funkcjonować już od stycznia 2018 roku


Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 09.11.2017 15:00
Komentarze
Bakterie coli w wodociągu. Woda tylko po przegotowaniu
28.03.2026 15:01
Iran grozi atakiem na instalacje wody pitnej. Kraje Zatoki Perskiej zostaną bez wody
23.03.2026 09:41
Problemy z wodą w Zamościu. Trwa usuwanie awarii
22.03.2026 16:11
Skażona woda w Olecku. Apel do mieszkańców
18.03.2026 16:16

Komentarzy: 0
20 tys. mieszkańców Olecka i okolic tego miasta (woj. warmińsko-mazurskie) pozostaje bez wody pitnej po tym jak w próbkach wody systemu wodociągowego wykryto bakterie grupy coli - poinformował w środę wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król.
Czytaj więcej
Komunikat dla mieszkańców Wrocławia
19.02.2026 17:23



