ISW: Szpitale w okupowanym przez Rosję obwodzie ługańskim grożą odbieraniem noworodków

W swoim codziennym raporcie ISW powołał się na informacje szefa ukraińskiej administracji wojskowej Artema Łysohora, który 1 maja oświadczył, że od 6 maja matki, które urodzą dzieci w szpitalach na terenach okupowanych, dla wydania noworodka będą musiały udowodnić posiadanie rosyjskiego obywatelstwa przez przynajmniej jednego rodzica.
Jeśli te doniesienia są prawdziwe, takie działania naruszają artykuł II Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, który definiuje ludobójstwo jako +nakładanie środków mających na celu zapobieganie narodzinom w obrębie grupy+
- ogłosił Instytut.
CZYTAJ TAKŻE: Zmiana pogody. Będzie niebezpiecznie. IMGW wydał komunikat
Przymusowa deportacja ukraińskich cywilów w głąb Rosji
W swoim raporcie ISW przekazał także z powołaniem na komunikat Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, że okupacyjne władze rosyjskie nadal przymusowo deportują ukraińskich cywilów w głąb Rosji.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała 3 maja, że szef (rosyjskiego) departamentu migracji (w okupowanej części) obwodu zaporoskiego Nikołaj Opryszko i jego zastępca Konstantin Razygrin przymusowo deportowali ukraińskich cywilów z okupowanego obwodu zaporoskiego do obwodu rostowskiego (w Rosji), a następnie przenieśli ich na granicę Rosji z Łotwą. SBU poinformowała, że rosyjscy urzędnicy zmusili ukraińskich cywilów do przejścia pieszo do łotewskiego posterunku granicznego jako +uchodźców do Unii Europejskiej+, próbując zwiększyć napięcie migracyjne
- wyjaśnił ISW.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tragiczny wypadek w Gdańsku. Ucierpiała kobieta z dzieckiem
Z kolei 2 maja okupacyjne władze obwodu chersońskiego podały, że rosyjscy urzędnicy przywieźli 10 nieletnich z terenów okupowanych do obozu dziecięcego Ocean w Kraju Nadmorskim na dalekim wschodzie Rosji i zachęcali ich do ubiegania się o przyjęcie do szkół zawodowych w Rosji.
Militaryzacja i indoktrynacja ukraińskiej młodzieży
Administracja okupacyjna obwodu chersońskiego oświadczyła, że w 2024 r. przewiezie dodatkowych 200 nieletnich z okupowanego obwodu chersońskiego do obozu dziecięcego Ocean. Ukraińskie Centrum Oporu poinformowało 1 maja, że władze okupacyjne obwodu chersońskiego przymusowo przenoszą ukraińskich cywilów z miejscowości Hoła Prystań, Kochaniw i Hładkiwka na okupowany Krym i w głąb okupowanej części obwodu chersońskiego
- głosi dokument.
Zdaniem ISW rosyjscy urzędnicy na ziemiach okupowanych kontynuują działania na rzecz militaryzacji i indoktrynacji ukraińskiej młodzieży.
Ługańska Republika Ludowa (ŁNR) oświadczyła 1 maja, że opracowuje nowy podręcznik przedstawiający najnowszą historię okupowanego obwodu ługańskiego zgodnie z rosyjskimi standardami edukacyjnymi. Urzędnik okupacyjny obwodu zaporoskiego Władimir Rogow oświadczył 2 maja, że 200 dzieci wzięło ostatnio udział w wojskowo-patriotycznych zabawach rosyjskich organizacji młodzieżowych Ruch Pierwszych i Junarmija w okupowanym Berdiańsku i Melitopolu
- wskazuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną ISW.
Komentarze
Ukraina chce podwoić tranzyt przez Polskę. Sachajko wskazuje poważne zagrożenia

Ukraiński agrobiznes chce 1,1 mld euro wsparcia dla tranzytu. Polski ekspert krytykuje pomysł

Rosyjski atak na Kijów. Co najmniej sześć osób zabitych i 33 ranne

Polskie lotnictwo poderwane w związku z rosyjskimi atakami. DORSZ wydało komunikat

