Donald Trump ogłasza nowe cła. Padła data

- Od 1 listopada 2025 r. USA mają wprowadzić 25-procentowe cło na importowane średnie i ciężkie ciężarówki.
- Termin został przesunięty - we wrześniu zapowiadano start od 1 października.
- Administracja tłumaczy to bezpieczeństwem narodowym i ochroną krajowych producentów.
- Nadal niejasne, czy obejmie to ciężarówki z UE.
Donald Trump ogłasza nowe cła
"Od 1 listopada 2025 r. wszystkie średnie i ciężkie samochody ciężarowe przychodzące do Stanów Zjednoczonych z innych krajów będą objęte cłami o stawce 25 proc. Dziękuję za państwa uwagę w tej sprawie!" - napisał Donald Trump.
Przesunięty termin
Prezydent już pod koniec września zapowiadał 25-proc. cło na ciężarówki, lecz wtedy zapowiadał, że będzie ono obowiązywać od 1 października. Jak dotąd nie podpisał w tej sprawie żadnego rozporządzenia. Trump argumentował, że cła mają służyć bezpieczeństwu narodowemu i ochronie amerykańskich producentów, takich jak Peterbilt, Kenworth, Freightliner i Mack, przed zagraniczną konkurencją.
"Potrzebujemy, aby nasi kierowcy ciężarówek byli zdrowi i silni finansowo, z wielu powodów, ale przede wszystkim dla celów bezpieczeństwa narodowego!" - pisał we wrześniowym wpisie Trump.
- Komunikat dla mieszkańców Trójmiasta
- Angela Merkel: "Polska i kraje bałtyckie winne wojny na Ukrainie"
- Anonimowy prokurator: radość Nowaka może być przedwczesna
- Komunikat dla mieszkańców Małopolski
- Sąd uznał, że zwolnienia grupowe w PKP Cargo zostały przeprowadzone wbrew przepisom prawa
- W Indiach narasta skala prześladowań wobec chrześcijan
- Najpierw ostro krytykował, teraz wraca. Celebryta z powrotem w TVN
- 19 października III Narodowy Marsz Papieski
- "Nisko upadłaś , żal". Burza po programie TVN
- Niepokojące doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Dodatkowe pieniądze z ZUS. Kto może na nie liczyć?
Czy cła uderzą w UE?
Nie jest dotąd jasne, czy zapowiadane przez Trumpa cła mają również dotyczyć ciężarówek z państw Unii Europejskiej. USA i UE zawarły wstępne ramowe porozumienie ustanawiające cła na towary z UE - w tym samochody i lekkie ciężarówki - na poziomie 15 proc.
Po wrześniowej zapowiedzi Komisja Europejska twierdziła, że porozumienie jest jasne i ustanawia 15 proc. jako limit dla wszystkich produktów, zapewniając, że towary europejskich firm nie będą obejmowane wyższymi podatkami.
Komentarze
Tajemnice UFO wyjdą na jaw? Trump zapowiada publikację materiałów

"Donald Trump wziął się za Cieśninę Gibraltarską"

Nagły zwrot Iranu w sprawie cieśniny Ormuz

Jak "żydocentryzm" zniekształca myślenie o świecie

Darmowa "operacja zmiany płci" dla bezdomnych i migrantów
