Die Zeit alarmuje: Obywatele niemieccy dzielą się suwerennością z dyktaturami w Warszawie i Budapeszcie
02.02.2020 02:00

Komentarzy: 0
Udostępnij:
- Wielu obywateli niemieckich rozumie, dlaczego powinni w tak dużym stopniu dzielić się suwerennością z obywatelami francuskimi lub szwedzkimi. Gdyż same Niemcy mają bardzo ograniczony wpływ na świat. Poważnych problemów - takich jak ochrona środowiska, małe i średnie kraje nie są w stanie samodzielnie rozwiązywać. Łącząc się w ramach UE, ich głos staje się znacznie donośniejszy. - pisze Yascha Munk w artykule "Tylko radykalne reformy mogą uratować UE" na portalu Zeit.de
- Ale oznacza to również, że stanowi jednak pewną różnicę, z kim dokładnie zasiada się przy stole. Tymczasem obywatele niemieccy dzielą się suwerennością nie tylko z wolnymi obywatelami innych państw demokratycznych, ale także ze wschodzącymi dyktaturami w Warszawie i Budapeszcie.
(...)
Dla wolnych obywateli na dłuższą metę nie jest to do zaakceptowania. Dzielenie się suwerennością z wolnymi obywatelami innych krajów - owszem tak, ale oddawanie jej na rzecz autokratów i dyktatorów to zupełnie co innego
- pisze Yascha Munk
Źródło: Zeit.de
cyk
tłumaczył:Marian Panic

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Data publikacji: 02.02.2020 02:00
Niemiecka prasa: W wyborach na Węgrzech zdecydują się losy UE
10.04.2026 18:15

Komentarzy: 0
Niedzielne wybory parlamentarne na Węgrzech zdecydują o losach UE - twierdzą niemieccy publicyści. Bruksela ma nadzieję na zmianę władzy i zniesienie blokady stosowanej od lat przez premiera Viktora Orbana. Według komentatorów konieczne jest zniesienie w UE zasady jednomyślności.
Czytaj więcej
Najpotężniejsza fala bankructw w Niemczech od 20 lat
09.04.2026 19:09
Gen. Wroński: Niemcy i Francuzi nie przyjdą nam z pomocą w sytuacji rosyjskiej agresji
08.04.2026 15:49

Komentarzy: 0
– Nie wierzę w to, że oto Niemcy i Francuzi, i jeszcze inni przyjdą nam z pomocą w sytuacji rosyjskiej agresji, bo będą się bali, że popsują im się własne relacje i zamknie się kurek gazowy – mówi portalowi Tysol.pl gen. Dariusz Wroński, były dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, absolwent studiów podyplomowych na Wydziale Ekonomii u pani prof. Doroty Simpson (Uniwersytet Gdański).
Czytaj więcej
Ambasador Niemiec zachwala Polakom Unię Europejską. Internauci odpowiedzieli
08.04.2026 11:28
„Rz”: Kontrole na granicy, dopóki Berlin nie zmieni polityki
08.04.2026 05:36

Komentarzy: 0
W pół roku polskie służby skontrolowały na przejściach granicznych z Niemcami i Litwą blisko 1,3 mln osób. Kontrole mają trwać, dopóki Niemcy nie wycofają się ze sprawdzania przybywających z Polski – pisze w środę „Rzeczpospolita”.
Czytaj więcej

