Bruksela: Węgry zablokowały porozumienie ws. nowej pomocy finansowej dla Ukrainy

"Weto wobec dodatkowych środków dla Ukrainy, weto wobec rewizji europejskiego wieloletniego budżetu, powrócimy do tej kwestii w przyszłym roku, po odpowiednich przygotowaniach" - poinformował w nocy z czwartku na piątek szef węgierskiego rządu w serwisie X (d. Twitter).
Agencja AFP przypomina, że wcześniej Viktor Orban nie skorzystał z prawa weta wobec decyzji unijnych przywódców o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą.
Czytaj również: Rzecznik Konfederacji: Nie mamy kontaktu z Grzegorzem Braunem
"Na początku roku wrócimy do tematu"
"Na początku przyszłego roku wrócimy do tego tematu (pomocy dla Ukrainy) i spróbujemy osiągnąć jednomyślność" - powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel.
"Nie chcę wdawać się zbytnio w szczegóły. W nadchodzących dniach i tygodniach będę wraz z kolegami pracować nad przygotowaniem szczytu na początku przyszłego roku" - podkreślił Michel w rozmowie z dziennikarzami.
Na 50-miliardowy pakiet składa się 17 mld euro bezzwrotnych dotacji i 33 mld euro niskooprocentowanych pożyczek. (PAP)
Media: Węgierski SAFE trafił do unijnej "zamrażarki"
Węgry zakręcają gaz Ukrainie. Orban stawia warunek

Alarm w polskiej przestrzeni powietrznej. Wojsko zakończyło operację

Karol Nawrocki spotkał się z Viktorem Orbanem. "Witam w Budapeszcie"


