Beata Szydło: Decyzja prezydenta RP Karola Nawrockiego jest słuszna

Eurodeputowana Beata Szydło (PiS) odniosła się do decyzji Prezydenta Karola Nawrockiego o odebraniu prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego.
Co musisz wiedzieć:
- Prezydent Karol Nawrocki poinformował o odebraniu Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego po konsultacji z Kapitułą odznaczenia.
- Decyzja jest reakcją na zgodę prezydenta Ukrainy na nadanie jednej z jednostek wojskowych nazwy „Bohaterów UPA”, co wywołało sprzeciw strony polskiej.
- Prezydent RP podkreślił, że pamięć o ofiarach zbrodni UPA i prawda historyczna pozostają granicą, której nie można przekraczać w relacjach polsko-ukraińskich.
Szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha napisał, że „decyzja o pozbawieniu prezydenta Ukrainy Orderu Orła Białego jest strategicznym błędem prezydenta Polski”. Błąd to popełniły władze Ukrainy, nurzając się w banderowskiej symbolice. Decyzja prezydenta RP Karola Nawrockiego jest słuszna i popierana przez Polaków
- napisała na Facebooku była premier Polski a obecnie eurodeputowana Beata Szydło.
Decyzja Nawrockiego
Prezydent Karol Nawrocki poinformował w piątek, że wobec zgody prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na nadanie jednej z jednostek Sił Zbrojnych nazwy „Bohaterów UPA”, po konsultacji z Kapitułą Orderu Orła Białego podjął decyzję o odebraniu tego odznaczenia Zełenskiemu.
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 19.06.2026 22:23
Źródło: Facebook, Tysol.pl
Komentarze
Media: Trump zapowiedział możliwość produkcji Patriotów na Ukrainie
08.07.2026 19:39

Komentarzy: 0
Jak poinformował portal Ukrainska Pravda, prezydent USA Donald Trump powiedział, że Stany Zjednoczone przyznają Ukrainie prawo do produkcji systemów obrony powietrznej Patriot.
Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski wydał komunikat po spotkaniu z Karolem Nawrockim
08.07.2026 19:11

Komentarzy: 0
Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali ponad godzinę podczas szczytu NATO w Ankarze. Po spotkaniu Wołodymyr Zełenski poinformował o uzgodnieniu kontynuacji dialogu i podkreślił znaczenie współpracy wobec zagrożenia ze strony Rosji.
Czytaj więcej
Nawrocki po rozmowie z Zełenskim: Nie udało się rozwiązać kwestii historycznych
08.07.2026 19:10

Komentarzy: 0
Prezydent Karol Nawrocki poinformował w środę po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że zarówno Polska, jak i Ukraina, patrzą w tym samym kierunku, jeśli chodzi o zagrożenia dla niepodległości. Jak dodał dla obu państw Rosja „pozostaje głównym zagrożeniem”.
Czytaj więcej
Premier Czech: Nie weźmiemy udziału w pakiecie pomocy dla Ukrainy
08.07.2026 17:58

Komentarzy: 0
Czechy nie wezmą udziału w pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 140 mld euro, na który państwa NATO zgodziły się na szczycie w Ankarze – poinformował w środę po jego zakończeniu premier Czech Andrej Babisz.
Czytaj więcej
PE odrzucił kluczową poprawkę ws. Ukrainy. "Nie do wiary"
08.07.2026 15:12

Komentarzy: 0
Parlament Europejski skrytykował decyzję Wołodymyra Zełenskiego ws. "Bohaterów UPA", ale odrzucił poprawkę EKR, która uzależniała dalsze rozmowy akcesyjne Ukrainy od rozliczenia zbrodni UPA.
Czytaj więcej
