Cezary Krysztopa dla "Tygodnika Solidarność": Czy Niemcom też śmierdzą jajka?

Jak już pisałem, podczas urlopu nad polskim morzem w wolnych chwilach zajmowałem się poszukiwaniem Hunów, szeroko opisywanych w „wiodących mediach” . I jak już również pisałem, ci nieliczni, których udało mi się znaleźć, przypadkiem okazali się przedstawicielami korporacyjnej średniej kadry menedżerskiej, czyli tak zwanymi młodymi wykształconymi (choć w sumie trudno powiedzieć) z wielkich ośrodków. Tym samym doszedłem do wniosku, że rozwydrzeni celebryci i rozhisteryzowane w związku z odcięciem od przeróżnych cycków „wiodące media”, jeśli w ogóle piszą prawdę, to jest to bardziej prawda na temat zawartości ich pustych łbów niż prawda o Polakach.
Przyznać jednakowoż muszę, że miałem w tym przekonaniu bardzo poważną chwilę zwątpienia. Oto bowiem podczas bytności w pewnym wypasionym kompleksie basenowym zauważyłem, jak na jednym z wypasionych leżaków przy krawędzi wypasionego basenu jakaś rodzina wyciąga chleb z masłem oraz tekturowy zasobnik na jajka, jak się okazało wypełniony jajami na twardo. I nic sobie z niczego nie robiąc, zaczyna spożywać owe jajka, a to w całości, zagryzając chlebem, a to krojąc na chlebie i spożywając w formie kanapek.
Jak to? - pomyślałem zmieszany - czyżby te wszystkie Kuźniary i inne celebryty miały rację? (dla tych którzy nie pamiętają - Redaktor Walmart Kuźniar wypominał był Polakom, że bezczelnie spożywają kanapki z jajem na twardo w samolotach, zasmradzając pokład ku wstydowi redaktora).
Jakby mało było mojego zmieszania, po chwili rodzina zaczęła sobie rozmawiać po… niemiecku. To jakże to? Cały ten polski prowincjonalizm udzielił się nawet Niemcom? To najwyższa niemiecka forma człowieczeństwa też spożywa, o zgrozo, jakieś polskie jajca na twardo? A może jeszcze pobiera jakieś socjale, nosi czarne koszulki, tłumnie wylega na plaże lub co gorsza uprawia parawaning?
Jedyna w tej sytuacji nadzieja, to że jakiś niemiecki Kuźniar czy inna niemiecka Młynarska, udzieli im odpowiedniej lekcji. Chwila, a może pożyczymy im naszych?
Cezary Krysztopa
Jak to? - pomyślałem zmieszany - czyżby te wszystkie Kuźniary i inne celebryty miały rację? (dla tych którzy nie pamiętają - Redaktor Walmart Kuźniar wypominał był Polakom, że bezczelnie spożywają kanapki z jajem na twardo w samolotach, zasmradzając pokład ku wstydowi redaktora).
Jakby mało było mojego zmieszania, po chwili rodzina zaczęła sobie rozmawiać po… niemiecku. To jakże to? Cały ten polski prowincjonalizm udzielił się nawet Niemcom? To najwyższa niemiecka forma człowieczeństwa też spożywa, o zgrozo, jakieś polskie jajca na twardo? A może jeszcze pobiera jakieś socjale, nosi czarne koszulki, tłumnie wylega na plaże lub co gorsza uprawia parawaning?
Jedyna w tej sytuacji nadzieja, to że jakiś niemiecki Kuźniar czy inna niemiecka Młynarska, udzieli im odpowiedniej lekcji. Chwila, a może pożyczymy im naszych?
Cezary Krysztopa

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 08.09.2016 15:20
Komentarze
Niemcy opublikowały dane o kwalifikacjach młodych migrantów
20.06.2026 19:34

Komentarzy: 0
Niemieckie ministerstwo edukacji udostępniło dane dotyczące poziomu wykształcenia zawodowego wśród młodych dorosłych. Wynika z nich, że w grupie osób w wieku od 25 do 34 lat znaczna część cudzoziemców nie posiada ukończonego wykształcenia zawodowego uznawanego w niemieckim systemie.
Czytaj więcej
Matecki: Niemcy powinny utracić oficjalny status mniejszości narodowej w Polsce
19.06.2026 19:52

Komentarzy: 0
Koniec z jednostronną uległością i traktowaniem Polski jak państwa drugiej kategorii! Wczoraj na posiedzeniu Sejmu RP sformułowałem twardy, bezkompromisowy postulat: Niemcy powinny utracić oficjalny status mniejszości narodowej w Polsce! - napisał na Facebooku poseł PiS Dariusz Matecki.
Czytaj więcej
Ważne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej
19.06.2026 11:18
„TAZ”: „Między Polską a Niemcami wszystko idzie dobrze. Gdyby tylko nie tych kilka tysięcy ocalałych…”
18.06.2026 22:53

Komentarzy: 0
Niemiecki dziennik „TAZ” opublikował tekst o relacjach polsko-niemieckich. Autor stwierdził, że między Warszawą a Berlinem „wszystko układa się dobrze”, a problemem pozostaje m.in. „kilka tysięcy ocalałych”. Chodzi o żyjących jeszcze Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę, wobec których wciąż powraca kwestia odszkodowań i zadośćuczynienia za niemieckie zbrodnie.
Czytaj więcej
Aleksandra Fedorska nie dostała akredytacji na Forum Polsko-Niemieckie w Berlinie. Będzie protest
18.06.2026 21:44

Komentarzy: 0
Dziennikarka Aleksandra Fedorska nie otrzymała akredytacji na Forum Polsko-Niemieckie organizowane w Ambasadzie RP w Berlinie. Organizatorzy wskazali ograniczoną liczbę miejsc, jednak autorka uważa, że sprawa wymaga wyjaśnienia i zapowiada podjęcie kroków prawnych oraz interwencję organizacji zajmujących się wolnością mediów.
Czytaj więcej
