Szukaj
Konto

Premiera! „Tak nas zniewalają”. Mocna diagnoza współczesnego świata – książka, która nie pozostawia złudzeń

Premiera! „Tak nas zniewalają”. Mocna diagnoza współczesnego świata –  książka, która nie pozostawia złudzeń
Źródło: Wyd. Biały Kruk | Licencja: Biały Kruk | Dr Gudula Walterskirchen, "Tak nas zniewalają", wyd. Biały Kruk
„Odwieczne marzenie człowieka o byciu doskonałą i nieśmiertelną istotą biologiczną dziś ma zostać wreszcie zrealizowane. Jednocześnie dąży się do jego udoskonalenia i kontroli” – pisze dr Gudula Walterskirchen w swojej najnowszej książce „Tak nas zniewalają. Droga do państwa totalitarnego”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.
Co musisz wiedzieć:
  • „Odwieczne marzenie człowieka o byciu doskonałą i nieśmiertelną istotą biologiczną dziś ma zostać wreszcie zrealizowane. Jednocześnie dąży się do jego udoskonalenia i kontroli” – pisze dr Gudula Walterskirchen w swojej najnowszej książce „Tak nas zniewalają. Droga do
    państwa totalitarnego”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.
  • Jednym z głównych tematów książki jest problem koncentracji władzy oraz mechanizmów prowadzących do powstawania systemów totalitarnych.
  • Autorka analizuje również proces islamizacji zachodnich miast, wpływ ideologii gender na edukację i debatę publiczną, a także relacje polityki z wielkim biznesem.

Problem koncentracji władzy

Austriacka historyczka i publicystka nie tylko stawia pytania o granice wolności, rolę globalnych sieci wpływu czy mechanizmy cyfrowej kontroli, ale również pokazuje konkretne procesy i zależności, które prowadzą do stopniowego ograniczania wolności jednostki oraz wzrostu wpływu politycznych, technologicznych i gospodarczych centrów władzy.

Jednym z głównych tematów książki jest problem koncentracji władzy oraz mechanizmów prowadzących do powstawania systemów totalitarnych. Autorka przypomina, że historia wielokrotnie pokazywała, do czego prowadzi niekontrolowana władza:

Od zawsze wiadomo, że niekontrolowana władza ulega licznym pokusom i musi być ograniczana. Historia wielokrotnie pokazała, że władcy rzadko bywali moralnie i intelektualnie ponadprzeciętni – częściej wręcz przeciwnie

-pisze.

Jak podkreśla pisarka, kluczowe znaczenie ma nie tyle pytanie o to, kto rządzi, co przede wszystkim sposób organizacji instytucji i mechanizmów kontroli państwa:

Dlatego nie należy pytać, kto ma rządzić, lecz jak zorganizować instytucje i cały system polityczny tak, aby nawet kiepskim czy niekompetentnym rządzącym uniemożliwić wyrządzenie zbyt dużych szkód

-stwierdza.

Rola mediów

W książce wiele miejsca poświęcono także roli mediów, propagandy i kontroli informacji. Jak podkreśla Walterskirchen, wolność słowa oraz krytyczne myślenie są dziś jednymi z najważniejszych warunków obrony wolności:

Sukces systemów totalitarnych w historii – a także współcześnie – w dużej mierze zależał od zdolności do cenzurowania swobodnego przepływu informacji. Dlatego niezależna, krytyczna i pełna informacja jest niezbędna, aby ograniczyć wpływ propagandy na masy. Zamiast odwoływać się do emocji, należy pobudzać i aktywizować krytyczny rozum. W ten sposób można zmniejszyć lub powstrzymać wpływ totalitaryzmu

-wskazuje Walterskirchen.

Autorka analizuje również proces islamizacji zachodnich miast, wpływ ideologii gender na edukację i debatę publiczną, a także relacje polityki z wielkim biznesem. Pisze o rosnącej roli globalnych korporacji technologicznych i finansowych, takich jak Big Data, BlackRock, Microsoft czy Google, oraz o mechanizmach związanych z koncepcją „Wielkiego Resetu”.

W szerszym ujęciu odnosi się także do kwestii osłabiania trójpodziału władzy, presji ideologicznej w środowiskach akademickich, ograniczania wolności słowa oraz rosnącego wpływu cyfrowej kontroli i algorytmów na debatę publiczną.

„Tak nas zniewalają. Droga do państwa totalitarnego” to ważna i skłaniająca do refleksji publikacja, która łączy analizę historyczną z diagnozą współczesności.

 

Komentarzy: 0
Data publikacji: 03.06.2026 11:08
Źródło: Biały Kruk