Dwadzieścia lat kultowego albumu "Yugoton"
05.03.2021 13:46

Komentarzy: 0
Udostępnij:
Kolekcjonerskie wydanie na żółtej płycie winylowej już 16 kwietnia!
Właśnie dziś mija dokładnie dwadzieścia lat od premiery albumu nagranego przez supergrupę Yugoton w składzie: Kasia Nosowska, Kazik Staszewski, Ryszard „Tymon” Tymański, Paweł Kukiz, Olaf Deriglasoff i Grzegorz Nawrocki. W warszawskim studio do polskich artystów dołączyli jugosłowiańscy artyści: Vlado Divljan z zespołu Idoli (dwie piosenki grupy: „Rzadko widuję cię z dziewczętami” i „Malcziki” to single promujące album) i Darko Rundek z grupy Haustor oraz kubańczyk Rei Ceballo.
Kultowy dziś album wydany przez wytwórnię Zic Zac zawierał nowe wersje popularnych jugosłowiańskich piosenek z polskimi tekstami. Nazwa grupy, jak i tytuł płyty nawiązywały do wytwórni muzycznej Jugoton, która w Jugosławi lat 70 i 80 była symbolem przemysłu fonograficznego. W tej wytwórni ukazało się większość płyt wykonawców, których piosenki znalazły się na albumie "Yugoton".
Pomysłodawcą (siła sprawczą) wydawnictwa, w którym splotły się kultury chorwacka, kubańska, serbska i polska był dziennikarz muzyczny Grzegorz Brzozowicz, który prowadził między innymi audycję muzyczną, przedstawiającą twórczość zespołów z Jugosławii. Jej słuchaczami byli m.in. Kazik Staszewski i Paweł Kukiz, którzy zaśpiewali na płycie kilka piosenek.
Nowe aranżacje tuzina piosenek z niezwykle zaraźliwymi melodiami przygotował Olaf Deriglasoff (Apteka, Dzieci Kapitana Klossa, Pudelsi, Homo Twist, Kazik.) Aranżacją sekcji dętych zajął się lider zespołu Cale Soll, kubański muzyk Rei Ceballo. Polskie wersje piosenek z repertuaru zespołów: Elektricni Orgazam, Idoli, Bajaga, Film, Haustor, Prljavo Kazaliste, Areodrom i Parni Valjak zaśpiewali m.in.: Katarzyna Nosowska, Olaf Deriglasoff, Paweł Kukiz, Kazik Staszewski i Ryszard "Tymon" Tymański.
Z albumu "Yugoton" pochodzą trzy ponadczasowe single: "Malcziki" (Kazik), "Rzadko widuję cię z dziewczętami" (Kasia Nosowska i Paweł Kukiz) oraz "O nic nie pytaj" (Paweł Kukiz). Piosenki te, jak i cały album mimo upływu dwudziestu lat od premiery płyty nie straciły na swojej przebojowości i świeżości. Niezwykła muzyczna mieszanka kulturowa, która powstała przed dwiema dekadami wciąż bawi nowe pokolenia słuchaczy udowadniając, że muzyka nie zna granic, również czasowych.
Z okazji dwudziestej rocznicy premiery albumu Sony Music przygotowało specjalną wersję albumu winylowego, która ukaże się już 16 kwietnia. Album "Yugoton" wydany będzie w nowej szacie graficznej na 180 gramowej żółtej płycie winylowej. Każdy kolekcjonerski album będzie numerowany, a zamówić możecie go na specjalnej stronie www.20latYugoton.pl
Album "Yugoton" dostępny jest również na płycie CD oraz w systemach streamingowych - posłuchaj!
To nie koniec niespodzianek. Do sieci trafił długo niedostępny teledysk do piosenki "Rzadko widuję Cię z dziewczętami".
Źródło: Materiały prasowe


Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Data publikacji: 05.03.2021 13:46
Źródło: Materiały prasowe
Zwycięstwo Trumpa. Polscy politycy komentują
06.11.2024 11:18

Komentarzy: 0
– Dzięki temu, że Republikanie mają i prezydenta, i Izbę Reprezentantów, i Senat, jest wręcz pewne, że w ogromny sposób zostanie przyhamowany zalew tej arcyniebezpiecznej dla świata lewackiej ideologii – komentuje na gorąco wybory prezydenckie w USA Paweł Kukiz. O wypowiedź zwróciliśmy się także do Marka Sawickiego z PSL, byłego eurodeputowanego Jacka Saryusza-Wolskiego, a także posła Razem Macieja Koniecznego.
Czytaj więcej
Kukiz: Zamierzamy wystąpić z pozwem zbiorowym przeciw PGW Wody Polskie, bo wiele wskazuje na to, iż ponoszą one współodpowiedzialność za rozmiar i skutki powodzi.
07.10.2024 11:48
Powódź. Będzie pozew zbiorowy przeciwko Wodom Polskim
07.10.2024 11:48
Ardanowski, Jakubiak, Kukiz. Nowa formacja na prawicy
24.09.2024 15:09
Piłkarze Realu Madryt ofiarowali puchar Ligi Mistrzów Matce Bożej. Paweł Kukiz zadrwił z "fajnopolaków"
03.06.2024 14:40

Komentarzy: 0
W weekend Real Madryt po raz piętnasty w swojej historii wzniósł triumf za wygranie najważniejszego klubowego pucharu w Europie. Triumfatorzy po pokonaniu niemieckiej Borussi Dortmund w finale Ligi Mistrzów udali się do katedry Almudena w Madrycie, gdzie ofiarowali puchar Matce Bożej. W wydarzeniu wzięlu udział katoliccy piłkarze, trenerzy oraz działacze a także tłumy kibiców, które zgromadziły się przed świątynią.
Czytaj więcej

