Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu
W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, w Teatrze Polskim zaplanowano koncert dla Niepodległej "…oczami duszy mojej" oraz premierę filmu VR pt. "Kino", odbywającą się w ramach projektu "Niepodległa w kadrze". Tego samego dnia Biuro Programu "Niepodległa" wraz z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają o godz. 13.00 na debatę pt. "Różnorodna Niepodległa". Dyskusja toczyć się będzie wokół tematyki jednoczenia ziem trzech zaborów po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Naukowcy porozmawiają o nieoczywistych i mniej znanych trudnościach i wyzwaniach młodego państwa polskiego. Debatę będzie można obejrzeć na żywo lub dzięki transmisji online.
11 listopada Krakowskie Przedmieście zamieni się w centrum obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu obejmie trzy przestrzenie zlokalizowane na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Odbędą się tam koncerty, animacje dla dzieci, spektakle, warsztaty tańców ludowych, parady orkiestr dętych i zespołów muzycznych.
Na Scenie Muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają znane i lubiane polskie zespoły muzyczne, przy których chętnie bawią się wszystkie pokolenia, m.in. Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA. Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów.
W samo południe 11 listopada po raz 5. odbędzie się kulminacja ogólnopolskiej kampanii społecznej "Do Hymnu", w ramach której uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewają polski hymn narodowy.
"Niepodległa" w Łodzi
Tego dnia Biuro Programu "Niepodległa" współorganizuje również Piknik Niepodległości w Łodzi, który obejmie pokazy, koncerty, parady uliczne oraz specjalne grupy rekonstrukcyjne, zaś w herbaciarni "Niepodległa Miejsce Spotkań" zainaugurowany zostanie weekend wydarzeń kulturalnych związanych z rocznicą odzyskania niepodległości (koncert, potańcówka, warsztaty dla dzieci).
Obchody w Sulejówku
11 listopada w godz. 10.00-18.00 na dziedzińcu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbędzie się prezentacja samochodów z dwudziestolecia międzywojennego takich jak: Fiat Topolino, czyli prekursor małych aut dla dwóch osób, wyścigowe BMW Wartburg oraz Fiat 508 (Balilla).
11 listopada w godz. 10.00-19.00 zaprezentowany zostanie projekt "Żołnierze Niepodległości". To internetowa platforma tworzona dla upamiętnienia i uhonorowania wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1908 - 1921. Ponadto tego dnia o godz. 12.00 odbędzie się koncert "Polskie hymny", bezpłatne spacery z przewodnikiem po Sulejówku (w godz. 10.00 i 14.30) oraz warsztaty rodzinne "Kolej na Ciebie! Budujemy drewniany pociąg" (w godz. 11.00 i 14.00). Hufiec ZHP Sulejówek im. Batalionu "Zośka" w godz. 12.00-16.00 organizuje grę terenową "Różnorodna Niepodległa", podczas której wyjawione zostaną tajemnice Polski międzywojennej.
Wrocław
Głównym punktem trzydniowych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu będzie Radosna Parada Niepodległości, która rozpocznie się 11 listopada o godz. 10.00 na pl. Wolności i przejdzie ulicami Wrocławia do Centrum Historii Zajezdnia. W paradzie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, orkiestry dęte, mażoretki, dziecięce grupy chorągwiarskie i uczniowie wrocławskich szkół. Paradę uświetni spektakl "Niepodległa - Ojczyzna nie jedno ma imię", który jest formą patriotycznej podróży w czasie. Występ odbędzie się przy dźwiękach muzyki Ignacego Paderewskiego i Krzesimira Dębskiego na placu Wolności i placu przed Centrum Historii Zajezdnia.
Sprawdź jak Twoje miasto świętuje Narodowe Święto Niepodległości:
Nowa edycja „Tańca z Gwiazdami”. W mediach wrze przez jedno nazwisko
Po "Niebie Kielc" i "Gai" rząd wyda kolejne miliony na "rzeźbę w przestrzeni publicznej"
Miliony z rządowego programu energetycznego trafiają do okręgu Hennig-Kloski
Nowa edycja „Tańca z Gwiazdami”. W mediach wrze przez jedno nazwisko
"Ja po prostu nie nadążam". Uczestniczka "TzG" przerwała milczenie




