Jerzy Bukowski: Wizy dla Amerykanów

Obywatele USA będą musieli wystąpić o płatną wizę, żeby uzyskać prawo wjazdu na terytorium naszego kraju, a także innych państw należących do strefy Schengen
Polska i cztery inne państwa europejskie wezmą wizowy rewanż (ale bardzo skromny) na Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej!
Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej wprowadzającej od 2021 roku Europejski System Informacji o Podróży oraz Zezwoleń na Podróż obywatele USA będą musieli wystąpić o płatną wizę, żeby uzyskać prawo wjazdu na terytorium naszego kraju, a także innych państw należących do strefy Schengen - poinformowało Radio RMF FM.
Będzie to jednak bardzo uproszczona procedura, znacznie odbiegająca od tej, jaką muszą do tej pory przechodzić Bułgarzy, Chorwaci, Cypryjczycy, Polacy i Rumuni.
"System obejmie obywateli kilkudziesięciu krajów, których mieszkańcy obecnie nie potrzebują wiz, by wjechać nawet na 90 dni na terytorium krajów strefy Schengen. Aplikujący będzie musiał wypełnić w internecie wniosek o wizę, co nie powinno zająć więcej niż kwadrans. Wśród potrzebnych danych będą: numer paszportu, adres internetowy i numer karty płatniczej. Po wniesieniu opłaty w wysokości siedmiu euro, system sprawdzi dane aplikującego w katalogach Interpolu. Zezwolenie na podróż ma być wydawane w ciągu kilku minut po wniesieniu opłaty w wysokości 7 euro" - czytamy na stronie internetowej rozgłośni.
Wedle szacunków władz UE System nie udzieli tak szybkiej zgody tylko mniej więcej co dwudziestemu aplikującemu o wizę.
"Połowa z tych, którym System jej odmówi, będzie musiała poczekać dłużej, aż zakończy się dodatkowa, indywidualna procedura kontrolna. Reszta, czyli według szacunków co czterdziesty podróżny, nie dostanie prawa wjazdu do krajów UE" - napisano na stronie RMF.
To zaostrzenie rygoru wjazdowego wiąże się z potrzebą podniesienia poziomu bezpieczeństwa i uniknięcia dalszych problemów z nielegalną imigracją oraz z terroryzmem. Nie jest też tajemnicą, że opłaty wizowe staną się znaczącą pozycją w dochodach do unijnej kasy, ponieważ liczba przyjazdów do strefy Schengen z krajów objętych ruchem bezwizowym sięga 40 milionów osób rocznie, z czego aż 3/4 to Amerykanie.
Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej wprowadzającej od 2021 roku Europejski System Informacji o Podróży oraz Zezwoleń na Podróż obywatele USA będą musieli wystąpić o płatną wizę, żeby uzyskać prawo wjazdu na terytorium naszego kraju, a także innych państw należących do strefy Schengen - poinformowało Radio RMF FM.
Będzie to jednak bardzo uproszczona procedura, znacznie odbiegająca od tej, jaką muszą do tej pory przechodzić Bułgarzy, Chorwaci, Cypryjczycy, Polacy i Rumuni.
"System obejmie obywateli kilkudziesięciu krajów, których mieszkańcy obecnie nie potrzebują wiz, by wjechać nawet na 90 dni na terytorium krajów strefy Schengen. Aplikujący będzie musiał wypełnić w internecie wniosek o wizę, co nie powinno zająć więcej niż kwadrans. Wśród potrzebnych danych będą: numer paszportu, adres internetowy i numer karty płatniczej. Po wniesieniu opłaty w wysokości siedmiu euro, system sprawdzi dane aplikującego w katalogach Interpolu. Zezwolenie na podróż ma być wydawane w ciągu kilku minut po wniesieniu opłaty w wysokości 7 euro" - czytamy na stronie internetowej rozgłośni.
Wedle szacunków władz UE System nie udzieli tak szybkiej zgody tylko mniej więcej co dwudziestemu aplikującemu o wizę.
"Połowa z tych, którym System jej odmówi, będzie musiała poczekać dłużej, aż zakończy się dodatkowa, indywidualna procedura kontrolna. Reszta, czyli według szacunków co czterdziesty podróżny, nie dostanie prawa wjazdu do krajów UE" - napisano na stronie RMF.
To zaostrzenie rygoru wjazdowego wiąże się z potrzebą podniesienia poziomu bezpieczeństwa i uniknięcia dalszych problemów z nielegalną imigracją oraz z terroryzmem. Nie jest też tajemnicą, że opłaty wizowe staną się znaczącą pozycją w dochodach do unijnej kasy, ponieważ liczba przyjazdów do strefy Schengen z krajów objętych ruchem bezwizowym sięga 40 milionów osób rocznie, z czego aż 3/4 to Amerykanie.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 22.03.2019 15:00
Komentarze
Ambasador Ukrainy w Polsce zwrócił Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej
20.06.2026 10:58

Komentarzy: 0
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar zrzekł się polskiego orderów zasługi. To reakcja na odebranie prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego przez prezydenta RP Karola Nawrockiego. Wcześniej swoje ordery zwrócili szef Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Budonow i szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha.
Czytaj więcej
Zełenski bez Orderu. Jest komentarz ukraińskiego deputowanego
19.06.2026 21:40

Komentarzy: 0
Pozbawienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Orderu Orła Białego pokazuje stosunek prezydenta Polski Karola Nawrockiego do całego narodu ukraińskiego – uważa deputowany do Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy, Mykoła Kniażycki.
Czytaj więcej
Antyamerykański manifest Anne Applebaum
19.06.2026 21:23

Komentarzy: 0
Anne Applebaum, żona ministra Radosława Sikorskiego i dumna reprezentantka liberalnej międzynarodówki, wygłosiła niedawno w Wiedniu wiekopomne przemówienie dla Europy. Ogłosiła w nim nadejście długo wyczekiwanego „europejskiego momentu”: szansy na strategiczną autonomię Unii Europejskiej.
Czytaj więcej
Matecki: Niemcy powinny utracić oficjalny status mniejszości narodowej w Polsce
19.06.2026 19:52

Komentarzy: 0
Koniec z jednostronną uległością i traktowaniem Polski jak państwa drugiej kategorii! Wczoraj na posiedzeniu Sejmu RP sformułowałem twardy, bezkompromisowy postulat: Niemcy powinny utracić oficjalny status mniejszości narodowej w Polsce! - napisał na Facebooku poseł PiS Dariusz Matecki.
Czytaj więcej
Meloni wściekła się na Trumpa. Odwołano wizytę w USA
19.06.2026 19:52

Komentarzy: 0
Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała w nagraniu wideo opublikowanym w X Friday, że jest „szczerze oszołomiona” szyderczym twierdzeniem prezydenta USA Donalda Trumpa, że „błagała” go o zdjęcie podczas szczytu G7 we Francji w tym tygodniu. Włoski minister spraw zagranicznych Antonio Tajani poinformował, że w odpowiedzi odwołuje wizytę w USA zaplanowaną na 21 i 22 czerwca.
Czytaj więcej