Jerzy Bukowski: Przed kim władze Gdańska chcą dzisiaj bronić Westerplatte?

Czy działanie gdańskiego samorządu nie jest lekceważeniem narodowych imponderabiliów od czego już tylko krok do naruszenia polskiej racji stanu?
Są takie słowa, które należą do narodowego dziedzictwa i nie wolno ich używać inaczej jak tylko w określonym kontekście historycznym. Jeżeli ktoś tego nie rozumie, powinien zastanowić się nad sobą i nad swoim dalszym udziałem w życiu publicznym.
Przez kilka pierwszych dni wojny obronnej 1939 roku komunikaty Polskiego Radia o sytuacji na froncie kończyło stwierdzenie, że "Westerplatte broni się jeszcze", a Naczelny Wódz pozdrowienia jego dzielną załogę.
Wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk najwyraźniej nie rozumie znaczenia tych słów, ponieważ pozwolił sobie użyć ich podczas niedawnej manifestacji Obywateli RP. Odbywała się ona pod hasłem "Gdańsk broni Westerplatte" (w domyśle: przed polskim rządem)
To, że jakaś marginalna grupka wrogów obecnej władzy wykorzystuje każdą okazję, aby spróbować ją zohydzić społeczeństwu (co odnosi wręcz odwrotny skutek) nie jest warte wzmianki. Problem powstaje, kiedy oficjalnie wspiera ją przedstawiciel polskiego samorządu i ośmiela się wykorzystać do tego słowa uświęcone krwią obrońców Rzeczypospolitej.
Kowalczuk obiecał, że przekaz: "Westerplatte broni się jeszcze" wyśle do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, która - jego zdaniem - potrzebuje takiego właśnie poparcia.
Jeśli okaże się, że jego skandaliczne zachowanie zostanie przez nią zaakceptowane, to trzeba się będzie poważnie zastanowić, czy działanie gdańskiego samorządu nie jest lekceważeniem narodowych imponderabiliów od czego już tylko krok do naruszenia polskiej racji stanu.
Przez kilka pierwszych dni wojny obronnej 1939 roku komunikaty Polskiego Radia o sytuacji na froncie kończyło stwierdzenie, że "Westerplatte broni się jeszcze", a Naczelny Wódz pozdrowienia jego dzielną załogę.
Wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk najwyraźniej nie rozumie znaczenia tych słów, ponieważ pozwolił sobie użyć ich podczas niedawnej manifestacji Obywateli RP. Odbywała się ona pod hasłem "Gdańsk broni Westerplatte" (w domyśle: przed polskim rządem)
To, że jakaś marginalna grupka wrogów obecnej władzy wykorzystuje każdą okazję, aby spróbować ją zohydzić społeczeństwu (co odnosi wręcz odwrotny skutek) nie jest warte wzmianki. Problem powstaje, kiedy oficjalnie wspiera ją przedstawiciel polskiego samorządu i ośmiela się wykorzystać do tego słowa uświęcone krwią obrońców Rzeczypospolitej.
Kowalczuk obiecał, że przekaz: "Westerplatte broni się jeszcze" wyśle do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, która - jego zdaniem - potrzebuje takiego właśnie poparcia.
Jeśli okaże się, że jego skandaliczne zachowanie zostanie przez nią zaakceptowane, to trzeba się będzie poważnie zastanowić, czy działanie gdańskiego samorządu nie jest lekceważeniem narodowych imponderabiliów od czego już tylko krok do naruszenia polskiej racji stanu.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 01.07.2019 12:14
Komentarze
Karol Nawrocki spotkał się z Jordanem Bardellą. Szefernaker zdradza temat rozmów
18.06.2026 18:03

Komentarzy: 0
Prezydent Karol Nawrocki w czwartek w Warszawie spotkał się z przewodniczącym francuskiego Zjednoczenia Narodowego Jordanem Bardellą - poinformował szef gabinetu prezydenta Paweł Szefernaker. Przekazał, że rozmowa polityków dotyczyła przyszłości Europy, bezpieczeństwa oraz roli suwerennych państw w UE.
Czytaj więcej
Wspólne oświadczenie Polski i Niemiec
17.06.2026 20:20

Komentarzy: 0
Naszym nadrzędnym celem pozostaje ochrona europejskich wartości, w tym rządów państwa prawa i transparentnych procesów wyborczych, a wreszcie trwały i sprawiedliwy pokój na Ukrainie – głosi środowe oświadczenie Polski i Niemiec w 35. rocznicę Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Czytaj więcej
Komisarz rolnictwa: 33,6 mld euro dla polskich rolników z nowego budżetu
17.06.2026 18:29

Komentarzy: 0
– Polscy rolnicy dostaną co najmniej 33,6 mld euro z nowego budżetu UE na lata 2028–2034, co oznacza wzrost w stosunku do obecnej wspólnej polityki rolnej dla Polski – powiedział PAP komisarz rolnictwa Christophe Hansen. Jak podkreślił, Polska znajdzie się w gronie 16 państw, które dostaną więcej.
Czytaj więcej
Kosiniak-Kamysz i Pistorius podpisali umowę o współpracy obronnej
17.06.2026 15:48

Komentarzy: 0
Ministrowie obrony Polski i Niemiec Władysław Kosiniak-Kamysz i Boris Pistorius podpisali w środę w Warszawie nową umowę dwustronną o współpracy obronnej. Dotyczy ona m.in. wspólnych ćwiczeń, rozwoju infrastruktury, cyberbezpieczeństwa, współpracy na Bałtyku.
Czytaj więcej
Dzień po pobiciu Polaków w Berlinie rząd Tuska świętuje z Niemcami traktat o „dobrym sąsiedztwie”
17.06.2026 11:37

Komentarzy: 0
Jeszcze nie opadły emocje po brutalnej interwencji niemieckiej policji wobec działaczy Ruchu Obrony Granic i Roberta Bąkiewicza w Berlinie, a już następnego dnia przedstawiciele polskiego i niemieckiego rządu spotykają się na uroczystościach poświęconych 35. rocznicy podpisania Traktatu o „dobrym sąsiedztwie” i „przyjaznej współpracy”.
Czytaj więcej