Jerzy Bukowski: Pamiątkowa tablica z poważnymi błędami

Szacunek dla bohaterów nie zwalnia z obowiązku przestrzegania reguł ortografii i gramatyki.
Szacunek dla bohaterów nie zwalnia z obowiązku przestrzegania reguł ortografii i gramatyki. Zapomnieli o tym wykonawcy tablicy poświęconej żołnierzom generała Władysława Andersa, którą odsłonięto w Sławnie (województwo zachodniopomorskie) z udziałem córki dowódcy II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Być może sprawa nie zostałaby nagłośniona, gdyby senator Anna Maria Anders nie zamieściła w sieci zdjęć z tej uroczystości. Internauci natychmiast wychwycili, że na tablicy hołd składany jest "zwycięscom" zamiast "zwycięzcom", a jedna z upamiętnionych bitew toczyła się "o Ankonę", nie zaś - jak napisano - "o Ankone".
Jak mogło do tego dojść? Przecież każdą tablicę przed zamontowaniem oglądają dziesiątki, jeżeli nie setki osób i przynajmniej niektóre z nich powinny zauważyć oba błędy, a szczególnie pierwszy.
"- Montaż tablicy celowo odbył się w ostatniej chwili przed uroczystością, bo baliśmy się ewentualnej dewastacji. Bezbłędną treść napisu na tablicy zatwierdził IPN. My przekazaliśmy ją kamieniarzowi, który wykonywał tablicę. Byliśmy dzień przed uroczystością przy przymiarce tablicy, ale ona była owinięta folią. Niestety, nie sprawdziliśmy, jak wykonany został napis. Zaufaliśmy kamieniarzowi" - tłumaczył się "Super Expressowi" wiceprzewodniczący Koszalińskiego Oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Jerzy Sekuła.
Oczywiście, teraz jedno będą przerzucać odpowiedzialność na drugich, ale wstyd pozostanie. Mam nadzieję, że te żenujące błędy zostaną szybko poprawione. Trzeba się zaraz wziąć (nie wziąść!) do roboty!
Być może sprawa nie zostałaby nagłośniona, gdyby senator Anna Maria Anders nie zamieściła w sieci zdjęć z tej uroczystości. Internauci natychmiast wychwycili, że na tablicy hołd składany jest "zwycięscom" zamiast "zwycięzcom", a jedna z upamiętnionych bitew toczyła się "o Ankonę", nie zaś - jak napisano - "o Ankone".
Jak mogło do tego dojść? Przecież każdą tablicę przed zamontowaniem oglądają dziesiątki, jeżeli nie setki osób i przynajmniej niektóre z nich powinny zauważyć oba błędy, a szczególnie pierwszy.
"- Montaż tablicy celowo odbył się w ostatniej chwili przed uroczystością, bo baliśmy się ewentualnej dewastacji. Bezbłędną treść napisu na tablicy zatwierdził IPN. My przekazaliśmy ją kamieniarzowi, który wykonywał tablicę. Byliśmy dzień przed uroczystością przy przymiarce tablicy, ale ona była owinięta folią. Niestety, nie sprawdziliśmy, jak wykonany został napis. Zaufaliśmy kamieniarzowi" - tłumaczył się "Super Expressowi" wiceprzewodniczący Koszalińskiego Oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Jerzy Sekuła.
Oczywiście, teraz jedno będą przerzucać odpowiedzialność na drugich, ale wstyd pozostanie. Mam nadzieję, że te żenujące błędy zostaną szybko poprawione. Trzeba się zaraz wziąć (nie wziąść!) do roboty!

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 15.09.2018 15:13
Komentarze
Gdańsk: Ukradziono tablicę poświęconą Annie Walentynowicz
30.06.2023 13:05

Komentarzy: 0
– IPN jest gotowy, aby sfinansować kolejną tablicę poświęconą Annie Walentynowicz i żaden wandal nie będzie decydował, czy legenda Solidarności jest upamiętniona w przestrzeni publicznej – powiedział PAP prezes IPN Karol Nawrocki. Tablica poświęcona legendzie Solidarności w niewyjaśnionych jeszcze okolicznościach została usunięta z elewacji kamienicy.
Czytaj więcej
W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odsłonięto tablicę upamiętniającą strajk pracowników oświaty, służby zdrowia i kultury
16.11.2022 14:02

Komentarzy: 0
W środę 16 listopada 2022 r. w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim z inicjatywy Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej strajk pracowników oświaty, służby zdrowia i kultury, który miał miejsce w listopadzie ‘80 roku.
Czytaj więcej
Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej śp. Hannie Fidut
27.09.2022 10:51

Komentarzy: 0
W poniedziałek 26 września w wydarzeniu odsłonięcia tablicy poświęconej śp. Hannie Fidut w Przychodni na ul. Dobrzyńskiej uczestniczyli tłumnie związkowcy nie tylko ze służby zdrowia z szefową Sekretariatu Krajowego Marią Ochman i Regionalnego Ewą Jakimowicz, ale także przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierz Kimso i wielu członków ZR.
Czytaj więcej
W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku odsłonięto i poświęcono tablicę Marszałka Józefa Piłsudskiego
03.05.2022 13:38
Koszmarna wpadka na konwencji Lewicy poświęconej "MłodzieRZy"
22.02.2021 01:12

Komentarzy: 0
"Rewolucja" dotyka wszelkich dziedzin życia. Najwyraźniej również ortografii. Oto bowiem na konwencji Lewicy poświęconej młodym ludziom i ich problemom, prelegenci występowali na tle grafiki z napisem: "Deklarowane poglądy lewicowe wśród młodzieRZy od 18 do 24 lat". Oczywiście mógł to być również sygnał wysłany do potencjalnych, mających problemy z nauką wyborców - "spokojnie, z nami ortografia nie przejdzie!"
Czytaj więcej