Jerzy Bukowski: Czy w Krakowie zacznie działać Nocny Burmistrz?

Z taką propozycją wystąpili małopolscy działacze Nowoczesnej.
Z taką propozycją wystąpili małopolscy działacze Nowoczesnej - poinformowało Radio Kraków.
Miałby on dbać o przestrzeganie ciszy nocnej, ścigać ludzi zaśmiecających ulice i zapewniać bezpieczeństwo wracających z nocnych imprez.
Ta funkcja sprawdza się m.in. w Amsterdamie i w Nowym Jorku, dlaczego Nocny Burmistrz nie mógłby więc pojawić się także w podwawelskim grodzie?
- W Krakowie mamy duży problem, głównie w centrum jeśli chodzi o nocne kluby i konsekwencje związane z taką działalnością: hałas, brud po imprezach, zaczepki, bójki. Mamy też problem z komunikacją miejską, zwłaszcza, że autobusy nocne kursują co godzinę. Do problemu trzeba podejść kompleksowo. Musimy wprowadzić swego rodzaju dialog pomiędzy miastem, mieszkańcami i klubami nocnymi. Takie stanowisko ma sens, jeśli piastowałaby je osoba dobrze rozeznana w środowisku krakowskich klubów i lokali, w których najchętniej bywają mieszkańcy i turyści. Kluczem do poprawy bezpieczeństwa w centrum jest analiza i diagnoza problemu - powiedział krakowskiej rozgłośni Adam Buszek z małopolskiego klubu Nowoczesnej
Jak pokazują policyjne statystyki, w Krakowie jest problem z nocnym bezpieczeństwem.
- W 2017 roku odnotowaliśmy 157 interwencji dotyczących pobić i bójek. Tegoroczne statystyki do połowy czerwca mówią nam, że było 56 takich interwencji. To dużo, ale zauważmy, że o sporej części z nich nie jesteśmy w ogóle informowani. Zwróćmy uwagę, że Kraków jest miastem atrakcyjnym turystycznie, odwiedzanym przez wiele osób - opisała tę sprawę w rozmowie z RK Barbara Szczerba z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.
Władze miasta patrzą na tę propozycję przychylnie, ale z rezerwą.
- Taką funkcję powinien pełnić raczej aktywista lub wolontariusz, a nie urzędnik. W wielu miastach zachodnich tym nie zajmuje się urzędnik, a właśnie ktoś z zewnątrz, kto chciałby się zaangażować. Urzędników od tego już mamy, więc mnożenie instytucji nie byłoby dobrym pomysłem, aczkolwiek nie mówimy nie osobie o świeżym spojrzeniu. Magistrat chętnie przyjrzy się jednak pomysłowi - powiedziała krakowskiej rozgłośni rzeczniczka prezydenta miasta Monika Chylaszek.
Wśród mieszkańców zdania są podzielone.
- Pewnie i ktoś taki jest potrzebny, ale nie tylko w centrum, a jeśli już to w każdej dzielnicy. I musi mieć konkretne uprawnienia jak policja i straż miejska, bo przeciętnej osoby nikt nie posłucha - ocenili tę inicjatywę Nowoczesnej na antenie Radia Kraków.
Miałby on dbać o przestrzeganie ciszy nocnej, ścigać ludzi zaśmiecających ulice i zapewniać bezpieczeństwo wracających z nocnych imprez.
Ta funkcja sprawdza się m.in. w Amsterdamie i w Nowym Jorku, dlaczego Nocny Burmistrz nie mógłby więc pojawić się także w podwawelskim grodzie?
- W Krakowie mamy duży problem, głównie w centrum jeśli chodzi o nocne kluby i konsekwencje związane z taką działalnością: hałas, brud po imprezach, zaczepki, bójki. Mamy też problem z komunikacją miejską, zwłaszcza, że autobusy nocne kursują co godzinę. Do problemu trzeba podejść kompleksowo. Musimy wprowadzić swego rodzaju dialog pomiędzy miastem, mieszkańcami i klubami nocnymi. Takie stanowisko ma sens, jeśli piastowałaby je osoba dobrze rozeznana w środowisku krakowskich klubów i lokali, w których najchętniej bywają mieszkańcy i turyści. Kluczem do poprawy bezpieczeństwa w centrum jest analiza i diagnoza problemu - powiedział krakowskiej rozgłośni Adam Buszek z małopolskiego klubu Nowoczesnej
Jak pokazują policyjne statystyki, w Krakowie jest problem z nocnym bezpieczeństwem.
- W 2017 roku odnotowaliśmy 157 interwencji dotyczących pobić i bójek. Tegoroczne statystyki do połowy czerwca mówią nam, że było 56 takich interwencji. To dużo, ale zauważmy, że o sporej części z nich nie jesteśmy w ogóle informowani. Zwróćmy uwagę, że Kraków jest miastem atrakcyjnym turystycznie, odwiedzanym przez wiele osób - opisała tę sprawę w rozmowie z RK Barbara Szczerba z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.
Władze miasta patrzą na tę propozycję przychylnie, ale z rezerwą.
- Taką funkcję powinien pełnić raczej aktywista lub wolontariusz, a nie urzędnik. W wielu miastach zachodnich tym nie zajmuje się urzędnik, a właśnie ktoś z zewnątrz, kto chciałby się zaangażować. Urzędników od tego już mamy, więc mnożenie instytucji nie byłoby dobrym pomysłem, aczkolwiek nie mówimy nie osobie o świeżym spojrzeniu. Magistrat chętnie przyjrzy się jednak pomysłowi - powiedziała krakowskiej rozgłośni rzeczniczka prezydenta miasta Monika Chylaszek.
Wśród mieszkańców zdania są podzielone.
- Pewnie i ktoś taki jest potrzebny, ale nie tylko w centrum, a jeśli już to w każdej dzielnicy. I musi mieć konkretne uprawnienia jak policja i straż miejska, bo przeciętnej osoby nikt nie posłucha - ocenili tę inicjatywę Nowoczesnej na antenie Radia Kraków.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 31.08.2018 12:06
Komentarze
Andrzej Duda liderem sondażu w Krakowie. Kandydaci KO daleko w tyle
28.05.2026 17:51

Komentarzy: 0
Po odwołaniu Aleksandra Miszalskiego ruszyła polityczna walka o Kraków. W mieście pojawiają się kolejne nazwiska potencjalnych kandydatów, a najnowszy sondaż pokazuje, kto dziś miałby największe szanse na zwycięstwo. Na czele znalazł się były prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej
Pilny komunikat dla mieszkańców Krakowa
27.05.2026 12:47
Klęska Miszalskiego w Krakowie. Tusk mówi o „nietrafionych decyzjach”
26.05.2026 14:06

Komentarzy: 0
– Czasami podejmuje się decyzje nietrafione, niepopularne – powiedział we wtorek premier Donald Tusk, komentując w ten sposób klęskę prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego, który został odwołany w niedzielnym referendum.
Czytaj więcej
Wyścig o fotel prezydenta Krakowa ruszył. KO ze wspólnym kandydatem?
26.05.2026 13:36

Komentarzy: 0
Po odwołaniu Aleksandra Miszalskiego w referendum polityczne emocje w Krakowie błyskawicznie sięgnęły zenitu. Partie już rozpoczęły zakulisowe rozmowy o przedterminowych wyborach prezydenta miasta, a na giełdzie nazwisk pojawiają się kolejni potencjalni kandydaci.
Czytaj więcej
Kraków ma komisarza. Tusk podał nazwisko
26.05.2026 13:02

Komentarzy: 0
Premier Donald Tusk poinformował, że do czasu wyboru nowego prezydenta Krakowa funkcję komisarza w mieście będzie pełnił Stanisław Kracik. Był on jednym z zastępców Aleksandra Miszalskiego, który w wyniku niedzielnego referendum został odwołany.
Czytaj więcej
