Czuwania modlitewne, rekolekcje, wielbienie – inicjatywy duszpasterskie związane z Zesłaniem Ducha Świętego

Czuwanie modlitewne, rekolekcje, konferencje, wielbienie – w wielu parafiach w całej Polsce Uroczystości Zesłania Ducha Świętego towarzyszą dodatkowe inicjatywy duszpasterskie, służące pogłębieniu wiary oraz lepszej znajomości nauczania Kościoła o tym wyjątkowym wydarzeniu. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Kościele katolickim i wielu innych kościołach chrześcijańskich, jest obchodzona 49 dni po Wielkanocy, w tym roku przypada 19 maja. Tego dnia wierni składają dziękczynne modlitwy za dary Ducha Świętego. W Polsce święto nazywane jest także Zielonymi Świątkami.
 Czuwania modlitewne, rekolekcje, wielbienie – inicjatywy duszpasterskie związane z Zesłaniem Ducha Świętego
/ pixabay.com/geralt

Czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego

Uroczystości poprzedzające Święto Zesłania Ducha Świętego rozpoczynają się w sobotni wieczór, w bieżącym roku przypada to na noc z 18 na 19 maja. Na terenie całego kraju, zarówno w parafiach, jak i różnych wspólnotach, odbywają się nocne czuwania. Są one okazją do wspólnej modlitwy o przyjście Ducha Świętego. Czuwania te są tradycyjnym elementem obchodów w wielu kościołach i mają swoje miejsce w kalendarzu wydarzeń religijnych. W programie tych uroczystości znajdują się Msze święte, adoracja Najświętszego Sakramentu w skupieniu, modlitwa, czy pieśni religijne.
W Warszawie czuwania odbędą się m.in. w parafii św. Antoniego z Padwy (od 20:00), parafii  pw. NMP Matki Miłosierdzia (21:30), czy parafii pw. św. Jana Pawła II (18:30).

Wieczernik9 – duchowe przygotowanie do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego

W piątek, 10 maja, rozpoczynają się dziewięciodniowe rekolekcje Wieczernik9. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. To najnowsza duchowa propozycja twórców takich dzieł jak Oddanie33, Rodzina33 czy Adoracja9.  Rekolekcje są dostępne w formie video, audio oraz w formie książki. Wszelkie materiały można znaleźć na stronie: www.wieczernik9.pl oraz na stronie Wieczernik9 na FB oraz na kanale YT o tej samej nazwie. Organizatorzy zapraszają osoby zainteresowane do dołączenia do grupy rekolekcyjnej w aplikacji Whastapp – można to zrobić poprzez link. 

W materiałach uczestnicy znajdą oparte na słowie Bożym rozważania, zaproszenie do codziennej Mszy Świętej (wraz z zadaniem eucharystycznym na każdy dzień), pomoc w przygotowaniu do spowiedzi świętej, oraz zaproszenie do codziennej modlitwy serca w jedności z Maryją – jak Apostołowie w Wieczerniku – tłumaczą pomysłodawcy rekolekcji.
- Wołajmy razem, aby dokonała się w nas odnowa, aby Duch Święty poprowadził nas ku życiu głębszemu, mądrzejszemu i bardziej pobożnemu. Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, którą my jesteśmy! - do rekolekcji zaprasza abp Adrian Galbas SAC.

Inicjatywa Wieczernik9 jest też duchowym przygotowaniem do pierwszego, ogólnopolskiego czuwania osób zawierzonych Maryi, które odbędzie się w Bazylice w Licheniu, 18 maja 2024 roku, w Wigilię Zesłania Ducha Świętego.

„Zjednoczmy się wokół Mamy” - czuwanie w Licheniu 

Maryja jako najlepsza Mama wie, co jest dla nas najlepsze. Ona zawsze prowadzi do Jezusa – zapewnił ks. Teodor Sawielewicz, duszpasterz Teobańkologii. Już 18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. To kolejna inicjatywa przygotowująca do przyjęcia obecności i darów Ducha Świętego, powstała pod patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.
– Oczekując na zesłanie Ducha Świętego, apostołowie w Wieczerniku czuwali wspólnie z Maryją – przypomina ks. Teodor Sawielewicz. – To Ona jako najlepsza Mama wie, co jest dla nas najlepsze. Ona zawsze prowadzi do Jezusa – dodaje duszpasterz Teobańkologii .

Inicjatywa czuwania w Licheniu zrodziła się z pragnienia zjednoczenia wszystkich osób oddanych Maryi, do czego szczególnie zachęca abp Adrian Galbas. Przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich przypomina, że w tym roku mija dokładnie 45 lat od wypowiedzenia przez św. Jana Pawła II pamiętnych słów w stolicy: “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi.. tej ziemi!”.

– Dzisiaj to wołanie jest jak najbardziej aktualne. Przede wszystkim, jeśli myślimy o tej ziemi duchowej, którą jesteśmy my sami, nasze chrześcijaństwo, nasza chrześcijańska codzienność, którą jest także Kościół. Bardzo nas wszystkich do tego zapraszam, abyśmy naśladując apostołów, o czym czytamy w Dziejach Apostolskich, intensywnie wołali o dary i charyzmaty już poprzez Rekolekcje przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego – Wieczernik9. Zapraszam do tej modlitwy indywidualnie, ale także we wspólnotach parafialnych, a na ostatni dzień, 18 maja, kto tylko może – niech przyjedzie do Bazyliki w Licheniu. Wołajmy razem, aby dokonała się w nas odnowa – zaprasza metropolita katowicki.

Podczas wydarzenia odbędzie się m.in. wspólny różaniec przed obrazem Matki Bożej Licheńskiej, adoracja z Matką Bożą przed Najświętszym Sakramentem, muzyczne uwielbienie z diakonia z kwartetem smyczkowym, Msza św. wigilijna przed Zesłaniem Ducha Świętego, będzie można także wysłuchać maryjnych konferencji.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://teobankologia.pl/WIECZERNIK2024/

Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego w Odnowie

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego to zawsze szczególny moment dla wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. W wielu parafiach odbywają się z tej okazji czuwania z członkami ruchu, na wspólnej Mszy św., adoracji, modlitwie oraz śpiewie. 
Wspólnota Modlitewna Odnowy w Duchu Świętym „Liberatio” w tym roku planuje całonocne czuwanie modlitewne w wigilię Zesłania Ducha Świętego, które odbędzie się w bazylice Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile. Modlitwę rozpocznie Apel Jasnogórski o godzinie 21:00, następnie odbędzie się modlitwa uwielbienia, zawiązanie wspólnoty, konferencja w katakumbach, nabożeństwo Wigilii Zesłania Ducha Świętego i Liturgia Słowa. O północy zostanie odprawiona Msza św. po której uczestnicy zostaną zaproszeni na wspólną agapę. O godzinie 2:45 zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu z modlitwą o Dary Ducha Świętego i chrzcielne odnowienie przymierza z Bogiem, a także nabożeństwo rozesłania. Zakończenie czuwania przewidziane jest na godzinę 5:00.

W Krakowie, w Bazylice Dominikanów pw. Świętej Trójcy, odbędą się także rekolekcje przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które poprowadzi o. Wojciech Jędrzejewski OP. Potrwają one w termiach – 16-17 maja (godz. 19:30) oraz 18 maja (21:00).

Wigilię Zesłania Ducha Świętego uroczyście obchodzą także inne wspólnoty, jak chociażby członkowie Drogi Neokatechumenalnej. W czasie wydłużonej Eucharystii duchowni odczytują 7 czytań – cztery ze Starego Testamentu oraz trzy z Nowego Testamentu.

Wigilia Zesłania Ducha Świętego dla młodzieży

Ośrodek Caritas w Bielsku-Białej Lipniku organizuje Wigilię Zesłania Ducha Świętego dla młodzieży. - Nie masz pomysłu jak spędzić tą wyjątkową noc kiedy Ojciec i Syn posyłaja Ducha? Spędź ją we wspólnocie młodych. W planie: konferencje, wielbienie, modlitwa o wylanie Ducha, Eucharystia – zachęcają organizatorzy. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/mlode-czuwanie-wigilia-zeslania-ducha-swietego-dla-mlodziezy/


***

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele katolickim trwający 50 dni okres wielkanocny, który obejmuje czas od niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego (czyli już od Wigilii Paschalnej) do Niedzieli ZesłaniaDucha Świętego.
Zesłanie Ducha Świętego obchodzone jest przez dwa dni, w wielu krajach europejskich są one wolne od pracy: w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Holandii, Danii a także na Węgrzech. W Polsce drugi dzień Zielonych Świąt jako dzień wolny od pracy zniesiono w okresie stalinizmu w 1951 r. i do dziś nie przywrócono. Wyjątek stanowią tu wyznawcy Kościoła Zielonoświątkowego w RP, którzy na mocy Ustawy z dnia 20 lutego 1997 o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej mają ten dzień wolny od pracy. 

Uroczystość tę powszechnie nazywa się w Polsce Zielonymi Świętami, gdyż w okresie, w którym jest obchodzona, przyroda odnawia się po zimie, a zieleń jest dominującym kolorem pejzażu. 

ar


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
To już oficjalny koniec. Gwiazda TVN wydała oświadczenie z ostatniej chwili
To już oficjalny koniec. Gwiazda TVN wydała oświadczenie

To już oficjalne. Na profilu na Instagramie gwiazdy TVN pojawiło się oświadczenie.

Unia Europejska rozpoczyna negocjacje akcesyjne z Ukrainą z ostatniej chwili
Unia Europejska rozpoczyna negocjacje akcesyjne z Ukrainą

Początek negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej to historyczny dzień; Ukraina nigdy nie zboczy z drogi integracji Europejskiej – oświadczył we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski.

„Czarna dziura zamiast pamięci”. Ulmowie, św. Makymilian i rtm Pilecki usunięci z wystawy z ostatniej chwili
„Czarna dziura zamiast pamięci”. Ulmowie, św. Makymilian i rtm Pilecki usunięci z wystawy

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku usunęło z wystawy głównej ekspozycji dotyczących św. Maksymiliana Marii-Kolbego, bł. Rodziny Ulmów i rtm. Witolda Pileckiego. – Tego typu zachowania nie zostaną zapomniane przez Polskę – mówi prezes IPN, dr Karol Nawrocki.

Legendarna piosenkarka poważnie chora. Na nagraniu zwija się z bólu z ostatniej chwili
Legendarna piosenkarka poważnie chora. Na nagraniu zwija się z bólu

Niepokojące informacje w sprawie znanej piosenkarki. Jakiś czas temu z powodu poważnej choroby odwołano wszystkie koncerty gwiazdy.

Zapomniał, że zabił. „To naprawdę przerażająca i brutalna zbrodnia” z ostatniej chwili
Zapomniał, że zabił. „To naprawdę przerażająca i brutalna zbrodnia”

Do tragicznego wydarzenia doszło klika miesięcy temu w Wałbrzychu. Podczas libacji alkoholowej jeden z jej uczestników zabił swojego kolegę, a zbrodnia ta miała wyjątkowo okrutny charakter. Zabójca jednak nic nie pamięta. 25 czerwca Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu przesłała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

Monarcha pilnie potwierdza abdykację z ostatniej chwili
Monarcha pilnie potwierdza abdykację

W ostatnim czasie media obiegły sensacyjne informacje. Okazuje się, że kolejny monarcha z Europy zaplanował już abdykację. Jak informuje people.com, to już wkrótce.

Kryzys na polskich granicach. „Mamy do czynienia z procederem systemowym” polityka
Kryzys na polskich granicach. „Mamy do czynienia z procederem systemowym”

– Składamy do laski marszałkowskiej projekt uchwały ws. sytuacji na granicy polsko-niemieckiej – poinformował we wtorek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Zaapelował do marszałka Sejmu o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia izby o ten projekt.

Lawina gratulacji dla Wojciecha Szczęsnego i jego żony z ostatniej chwili
Lawina gratulacji dla Wojciecha Szczęsnego i jego żony

Zawrzało w mediach społecznościowych. Wszystko za sprawą nowego wpisu żony Wojciecha Szczęsnego. W sieci nie brakuje licznych gratulacji.

Zbigniew Kuźmiuk: Obcięcie 14. emerytury o 900 zł i miliardy na przywrócenie wysokich emerytur esbekom Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: Obcięcie 14. emerytury o 900 zł i miliardy na przywrócenie wysokich emerytur esbekom

Pod koniec maja z komunikatu z posiedzenia Rady Ministrów dowiedzieliśmy się, że wprawdzie 14. emerytura w tym roku będzie wypłacona, ale będzie ona o blisko 900 zł niższa niż w roku ubiegłym. Jednocześnie w mediach pojawiają się informacje, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji powołano specjalnego pełnomocnika, którego zadaniem było przygotowanie swoistej „szybkiej ścieżki” do przywracania wysokich emerytur byłym funkcjonariuszom SB. 

Pilny komunikat dla 10 województw. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Pilny komunikat dla 10 województw. Oto co nas czeka

IMGW wydał we wtorek alarmujący komunikat. Aż w 10 województwach wystąpią potężne upały.

REKLAMA

Czuwania modlitewne, rekolekcje, wielbienie – inicjatywy duszpasterskie związane z Zesłaniem Ducha Świętego

Czuwanie modlitewne, rekolekcje, konferencje, wielbienie – w wielu parafiach w całej Polsce Uroczystości Zesłania Ducha Świętego towarzyszą dodatkowe inicjatywy duszpasterskie, służące pogłębieniu wiary oraz lepszej znajomości nauczania Kościoła o tym wyjątkowym wydarzeniu. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Kościele katolickim i wielu innych kościołach chrześcijańskich, jest obchodzona 49 dni po Wielkanocy, w tym roku przypada 19 maja. Tego dnia wierni składają dziękczynne modlitwy za dary Ducha Świętego. W Polsce święto nazywane jest także Zielonymi Świątkami.
 Czuwania modlitewne, rekolekcje, wielbienie – inicjatywy duszpasterskie związane z Zesłaniem Ducha Świętego
/ pixabay.com/geralt

Czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego

Uroczystości poprzedzające Święto Zesłania Ducha Świętego rozpoczynają się w sobotni wieczór, w bieżącym roku przypada to na noc z 18 na 19 maja. Na terenie całego kraju, zarówno w parafiach, jak i różnych wspólnotach, odbywają się nocne czuwania. Są one okazją do wspólnej modlitwy o przyjście Ducha Świętego. Czuwania te są tradycyjnym elementem obchodów w wielu kościołach i mają swoje miejsce w kalendarzu wydarzeń religijnych. W programie tych uroczystości znajdują się Msze święte, adoracja Najświętszego Sakramentu w skupieniu, modlitwa, czy pieśni religijne.
W Warszawie czuwania odbędą się m.in. w parafii św. Antoniego z Padwy (od 20:00), parafii  pw. NMP Matki Miłosierdzia (21:30), czy parafii pw. św. Jana Pawła II (18:30).

Wieczernik9 – duchowe przygotowanie do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego

W piątek, 10 maja, rozpoczynają się dziewięciodniowe rekolekcje Wieczernik9. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. To najnowsza duchowa propozycja twórców takich dzieł jak Oddanie33, Rodzina33 czy Adoracja9.  Rekolekcje są dostępne w formie video, audio oraz w formie książki. Wszelkie materiały można znaleźć na stronie: www.wieczernik9.pl oraz na stronie Wieczernik9 na FB oraz na kanale YT o tej samej nazwie. Organizatorzy zapraszają osoby zainteresowane do dołączenia do grupy rekolekcyjnej w aplikacji Whastapp – można to zrobić poprzez link. 

W materiałach uczestnicy znajdą oparte na słowie Bożym rozważania, zaproszenie do codziennej Mszy Świętej (wraz z zadaniem eucharystycznym na każdy dzień), pomoc w przygotowaniu do spowiedzi świętej, oraz zaproszenie do codziennej modlitwy serca w jedności z Maryją – jak Apostołowie w Wieczerniku – tłumaczą pomysłodawcy rekolekcji.
- Wołajmy razem, aby dokonała się w nas odnowa, aby Duch Święty poprowadził nas ku życiu głębszemu, mądrzejszemu i bardziej pobożnemu. Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, którą my jesteśmy! - do rekolekcji zaprasza abp Adrian Galbas SAC.

Inicjatywa Wieczernik9 jest też duchowym przygotowaniem do pierwszego, ogólnopolskiego czuwania osób zawierzonych Maryi, które odbędzie się w Bazylice w Licheniu, 18 maja 2024 roku, w Wigilię Zesłania Ducha Świętego.

„Zjednoczmy się wokół Mamy” - czuwanie w Licheniu 

Maryja jako najlepsza Mama wie, co jest dla nas najlepsze. Ona zawsze prowadzi do Jezusa – zapewnił ks. Teodor Sawielewicz, duszpasterz Teobańkologii. Już 18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. To kolejna inicjatywa przygotowująca do przyjęcia obecności i darów Ducha Świętego, powstała pod patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.
– Oczekując na zesłanie Ducha Świętego, apostołowie w Wieczerniku czuwali wspólnie z Maryją – przypomina ks. Teodor Sawielewicz. – To Ona jako najlepsza Mama wie, co jest dla nas najlepsze. Ona zawsze prowadzi do Jezusa – dodaje duszpasterz Teobańkologii .

Inicjatywa czuwania w Licheniu zrodziła się z pragnienia zjednoczenia wszystkich osób oddanych Maryi, do czego szczególnie zachęca abp Adrian Galbas. Przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich przypomina, że w tym roku mija dokładnie 45 lat od wypowiedzenia przez św. Jana Pawła II pamiętnych słów w stolicy: “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi.. tej ziemi!”.

– Dzisiaj to wołanie jest jak najbardziej aktualne. Przede wszystkim, jeśli myślimy o tej ziemi duchowej, którą jesteśmy my sami, nasze chrześcijaństwo, nasza chrześcijańska codzienność, którą jest także Kościół. Bardzo nas wszystkich do tego zapraszam, abyśmy naśladując apostołów, o czym czytamy w Dziejach Apostolskich, intensywnie wołali o dary i charyzmaty już poprzez Rekolekcje przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego – Wieczernik9. Zapraszam do tej modlitwy indywidualnie, ale także we wspólnotach parafialnych, a na ostatni dzień, 18 maja, kto tylko może – niech przyjedzie do Bazyliki w Licheniu. Wołajmy razem, aby dokonała się w nas odnowa – zaprasza metropolita katowicki.

Podczas wydarzenia odbędzie się m.in. wspólny różaniec przed obrazem Matki Bożej Licheńskiej, adoracja z Matką Bożą przed Najświętszym Sakramentem, muzyczne uwielbienie z diakonia z kwartetem smyczkowym, Msza św. wigilijna przed Zesłaniem Ducha Świętego, będzie można także wysłuchać maryjnych konferencji.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://teobankologia.pl/WIECZERNIK2024/

Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego w Odnowie

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego to zawsze szczególny moment dla wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. W wielu parafiach odbywają się z tej okazji czuwania z członkami ruchu, na wspólnej Mszy św., adoracji, modlitwie oraz śpiewie. 
Wspólnota Modlitewna Odnowy w Duchu Świętym „Liberatio” w tym roku planuje całonocne czuwanie modlitewne w wigilię Zesłania Ducha Świętego, które odbędzie się w bazylice Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile. Modlitwę rozpocznie Apel Jasnogórski o godzinie 21:00, następnie odbędzie się modlitwa uwielbienia, zawiązanie wspólnoty, konferencja w katakumbach, nabożeństwo Wigilii Zesłania Ducha Świętego i Liturgia Słowa. O północy zostanie odprawiona Msza św. po której uczestnicy zostaną zaproszeni na wspólną agapę. O godzinie 2:45 zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu z modlitwą o Dary Ducha Świętego i chrzcielne odnowienie przymierza z Bogiem, a także nabożeństwo rozesłania. Zakończenie czuwania przewidziane jest na godzinę 5:00.

W Krakowie, w Bazylice Dominikanów pw. Świętej Trójcy, odbędą się także rekolekcje przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które poprowadzi o. Wojciech Jędrzejewski OP. Potrwają one w termiach – 16-17 maja (godz. 19:30) oraz 18 maja (21:00).

Wigilię Zesłania Ducha Świętego uroczyście obchodzą także inne wspólnoty, jak chociażby członkowie Drogi Neokatechumenalnej. W czasie wydłużonej Eucharystii duchowni odczytują 7 czytań – cztery ze Starego Testamentu oraz trzy z Nowego Testamentu.

Wigilia Zesłania Ducha Świętego dla młodzieży

Ośrodek Caritas w Bielsku-Białej Lipniku organizuje Wigilię Zesłania Ducha Świętego dla młodzieży. - Nie masz pomysłu jak spędzić tą wyjątkową noc kiedy Ojciec i Syn posyłaja Ducha? Spędź ją we wspólnocie młodych. W planie: konferencje, wielbienie, modlitwa o wylanie Ducha, Eucharystia – zachęcają organizatorzy. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/mlode-czuwanie-wigilia-zeslania-ducha-swietego-dla-mlodziezy/


***

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele katolickim trwający 50 dni okres wielkanocny, który obejmuje czas od niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego (czyli już od Wigilii Paschalnej) do Niedzieli ZesłaniaDucha Świętego.
Zesłanie Ducha Świętego obchodzone jest przez dwa dni, w wielu krajach europejskich są one wolne od pracy: w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Holandii, Danii a także na Węgrzech. W Polsce drugi dzień Zielonych Świąt jako dzień wolny od pracy zniesiono w okresie stalinizmu w 1951 r. i do dziś nie przywrócono. Wyjątek stanowią tu wyznawcy Kościoła Zielonoświątkowego w RP, którzy na mocy Ustawy z dnia 20 lutego 1997 o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej mają ten dzień wolny od pracy. 

Uroczystość tę powszechnie nazywa się w Polsce Zielonymi Świętami, gdyż w okresie, w którym jest obchodzona, przyroda odnawia się po zimie, a zieleń jest dominującym kolorem pejzażu. 

arOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe