Czy możliwa jest niechrześcijańska Europa? – wykład mistrzowski prof. Weilera Wiadomości
Czy możliwa jest niechrześcijańska Europa? – wykład mistrzowski prof. Weilera

Już po raz trzeci z inicjatywny kard. Grzegorza Rysia w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi został zorganizowany wykład mistrzowski. O wygłoszenie prelekcji pt. „Czy możliwa jest niechrześcijańska Europa?” został poproszony prof. Joseph Weiler.

Święto Świętego Andrzeja Boboli, „łowcy dusz” Wiadomości
Święto Świętego Andrzeja Boboli, „łowcy dusz”

Apostoł Pińszczyzny, za jego namową król Jan Kazimierz ogłosił Matkę Bożą Królową Polski – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 16 maja obchodzimy święto św. Andrzeja Boboli (1591-1657), prezbitera i męczennika, od 2002 roku drugorzędnego Patrona Polski. Beatyfikował go Papież Pius IX, a kanonizował Pius XI. Jego relikwie znajdują się w warszawskim kościele jezuitów.

Bratysława: Kościół modli się za rannego premiera i apeluje o pokój społeczny Wiadomości
Bratysława: Kościół modli się za rannego premiera i apeluje o pokój społeczny

"Życzę Panu Premierowi szybkiego powrotu do zdrowia, a wiernych wzywam do modlitwy o pokój dla naszej Ojczyzny i wszystkich obywateli Republiki Słowackiej", napisał w związku z atakiem na premiera Roberta Fico przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji abp Bernard Bober.

Jasna Góra: Dziecięce pielgrzymki dziękczynne za dar przyjęcia I Komunii Świętej Wiadomości
Jasna Góra: Dziecięce pielgrzymki dziękczynne za dar przyjęcia I Komunii Świętej

To czas dziękczynienia dzieci, ale i rodziców, katechetów, duszpasterzy – docierają na Jasną Górę ze wszystkich stron Polski.

Współpracowniczka słynnego rzymskiego egzorcysty: Polacy, jesteście wyjątkowi! tylko u nas
Współpracowniczka słynnego rzymskiego egzorcysty: Polacy, jesteście wyjątkowi!

- Kiedy jestem na Jasnej Górze albo nawet kiedy pomyślę o tym miejscu, łzy napływają mi do oczu, mimo że jestem Włoszką, a nie Polką. Jest w was wiele wiary i powagi, wciąż traktujecie Boga serio - mówi siostra Angela Musolesi, tercjarka franciszkańska, długoletnia współpracowniczka O. Gabriela Amortha, oficjalnego egzorcysty watykańskiego, w rozmowie z portalem Tysol.pl.

Franciszek poświęcił dzwon Głos Nienarodzonych i przypomniał o potrzebie ochrony życia Wiadomości
Franciszek poświęcił dzwon "Głos Nienarodzonych" i przypomniał o potrzebie ochrony życia

Papież przypomniał Polakom o potrzebie ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Mówił o tym na audiencji środowej, podczas której poświęcił kolejny dzwon „Głos Nienarodzonych”. Tym razem trafi on z Polski do Kazachstanu, gdzie swym biciem będzie budził sumienia nie tylko polityków, ale także zwykłych ludzi na rzecz ochrony życia.

Polskie małżeństwo idzie 3000 km, by dziękować za 35 lat wspólnego życia sakramentalnego Wiadomości
Polskie małżeństwo idzie 3000 km, by dziękować za 35 lat wspólnego życia sakramentalnego

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Małżeństwo z Andrychowa idzie ze swojego domu do grobu św. Jakuba, dziękując za 35 lat życia sakramentalnego.

„Wyrażamy gotowość wszelkiej pomocy poszkodowanym”. Diecezja rzeszowska reaguje na zatrzymanie księdza Wiadomości
„Wyrażamy gotowość wszelkiej pomocy poszkodowanym”. Diecezja rzeszowska reaguje na zatrzymanie księdza

Rzecznik prasowy diecezji rzeszowskiej ks. Tomasz Nowak wydał komunikat ws. aresztowania 33-letniego duchownego, któremu prokuratura miała przedstawić zarzuty związane z wykorzystywaniem seksualnym nieletniego chłopca.

Franciszek: Tylko miłość po nas zostanie Wiadomości
Franciszek: Tylko miłość po nas zostanie

Chrześcijańska miłość jest tak śmiała, że zdaje się prawie niemożliwa, a jednak jest jedyną rzeczą, która po nas zostanie. Papież Franciszek mówił o tym na audiencji środowej kontynuując cykl katechez o cnotach. Rzeszom pielgrzymów przybyłych na plac św. Piotra przypomniał, że to miłość Chrystusa pobudza nas do pójścia tam, gdzie po ludzku byśmy nie poszli i pokochania tego, czego nikt z nas by nie pokochał.

Świadek zamachu na Jana Pawła II i świadek cudu Wiadomości
Świadek zamachu na Jana Pawła II i świadek cudu

13 maja minęły 43 lata od zamachu na Jana Pawła II. W zbiorach Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie znajduje się „niemy świadek” tych wydarzeń. To wykonany metodą słomkową, z ziaren pszenicy, gorczycy i kukurydzy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Do Rzymu – jako dar dla Ojca Świętego – przywieźli go pielgrzymi z wielkopolskich Kościan, którzy byli świadkami zamachu na Papieża Polaka.

Papież: Nie skazujmy starszych na samotność Wiadomości
Papież: Nie skazujmy starszych na samotność

„Nie omieszkajmy okazać czułości dziadkom i starszym z naszych rodzin, odwiedźmy tych, którzy są zniechęceni i nie mają już nadziei, że inna przyszłość byłaby możliwa. Przeciwstawmy postawie egoistycznej, prowadzącej do zniechęcenia i samotności, otwarte serce i radosną twarz tych, którzy mają odwagę powiedzieć „Nie opuszczę cię!”, i obrać inną drogę” – apeluje Ojciec Święty w opublikowanym dziś Orędziu na IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. W tym roku będzie on obchodzony w niedzielę po wspomnieniu liturgicznym świętych Joachima i Anny – 28 lipca

Weigel: Polacy powinni przestać patrzeć na Jana Pawła II wstecz i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość Wiadomości
Weigel: Polacy powinni przestać patrzeć na Jana Pawła II "wstecz" i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość

Polscy katolicy powinni przestać patrzeć wstecz na tego wielkiego człowieka, jakim był Jan Paweł II, i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość. Trzeba poważnie przyjąć wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji, w której każdy postrzega siebie jako ucznia-misjonarza - powiedział we wtorek goszczący w Polsce George Weigel. Amerykański teolog i pisarz, autor bestsellerowej biografii o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II, uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Życie ocalone - o drugim zamachu na Jana Pawła II Wiadomości
Życie ocalone - o drugim zamachu na Jana Pawła II

Pontyfikat, tak jak i całe życie Jana Pawła II, było nierozerwalnie związane z zawierzeniem życia Maryi. Totus Tuus - ta dewiza stała się jego zawołaniem już w czasach krakowskich, kiedy jako Karol Wojtyła pełnił posługę biskupią. W 43. rocznicę zamachu na Jana Pawła II pokazujemy związki Papieża Polaka z Maryją i objawieniami w Fatimie, które rozpoczęły się dokładnie 13 maja, tyle że 64 lata wcześniej.

Odpusty w Roku Świętym 2025 Wiadomości
Odpusty w Roku Świętym 2025

Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret, w którym określa zasady otrzymania odpustu podczas ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Świętego 2025. Wymienia także miejsca, w których będzie można uzyskać odpust, zarówno w Rzymie, który jest centrum jubileuszowych wydarzeń, jak i w innych miejscach na całym świecie, tak by nikt nie był wykluczony z jubileuszowego czasu łaski.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Gdy zapada cisza tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Gdy zapada cisza

„Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu” (Dz 1, 9).

Jezus posłał apostołów na „krańce ziemi”, czyli gdzie? [video] wideo
Jezus posłał apostołów na „krańce ziemi”, czyli gdzie? [video]

„Będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi (ge)”. Greckie słowo „ge” na końcu tego wersetu było tradycyjnie tłumaczone jako „ziemia", z myślą o ostatecznym przybyciu Pawła do Rzymu pod koniec Dziejów Apostolskich. Ta rozpowszechniona na całym świecie interpretacja nastręcza jednak pewnych trudności - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego prof. Serge Ruzer, wykładowca Religioznawstwa Porównawczego Hebrew University w Jerozolimie.

Zrekonstruowany papamobile z 1979 roku wyrusza w Polskę Wiadomości
Zrekonstruowany papamobile z 1979 roku wyrusza w Polskę

Odtworzony w Kielcach oryginalny polski samochód z pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1979 r., będzie uzupełniającą częścią mobilnej wystawy IPN dotyczącej tamtych historycznych wydarzeń, która razem z papamobile odwiedzi polskie miasta od 2 do 8 czerwca.

Franciszek:  Jezus ujawnia i przekazuje piękno „Ojczyzny”, ku której zmierzamy Wiadomości
Franciszek: Jezus ujawnia i przekazuje piękno „Ojczyzny”, ku której zmierzamy

Ojciec Święty mówił w rozważaniu przed południową modlitwą maryjną Regina Caeli, o ojczyźnie ku której zmierzamy, nawiązując tym samym do przypadającej dziś w wielu krajach uroczystości Wniebowstąpienia.

Ewangelia na Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (VII Niedziela Wielkanocna) z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (VII Niedziela Wielkanocna) z komentarzem [video]

Wniebowstąpienie Pańskie. Komentarz - o. Krzysztof Pałys OP.

Kard. Zuppi: Co to znaczy żyć? Wiadomości
Kard. Zuppi: Co to znaczy żyć?

"Co to znaczy żyć?" – to pytanie było głównym tematem spotkania psychoanalityka Luigiego Zoji z kardynałem Matteo Zuppim, arcybiskupem Bolonii i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch, które odbyło się w piątek w wypełnionej po brzegi sali w Lingotto w ramach Targów Książki w Turynie.

Emerytury
Stażowe