Raport NIK: Klauzule społeczne nie działają

Administracja rządowa i samorządowa tylko w znikomym zakresie stosuje klauzule społeczne w organizowanych przetargach. Tymczasem jest to skuteczny instrument aktywizacji osób bezrobotnych oraz promocji dobrych praktyk na rynku pracy – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
 Raport NIK: Klauzule społeczne nie działają
/ Pixabay.com/CC0
Klauzule społeczne pozwalają uwzględniać w zamówieniach publicznych nie tylko cenę, ale również aspekty społeczne. Stanowią też skuteczne narzędzie promowania wysokich standardów zatrudniania pracowników. Warto pamiętać, że zamówienia publiczne stanowią znaczącą część polskiego rynku pracy. Odpowiadają one za 8 proc. rocznego PKB. W niektórych branżach zamówienia publiczne osiągają kilkadziesiąt procent rynku. W sektorze usług ochroniarskich jest to ok. 40 proc. rynku, w sektorze usług sprzątania ok. 60 proc. W opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi ten odsetek jest jeszcze wyższy.
 
1 proc. przetargów
Problem jednak w tym, że instytucje publiczne tylko w marginalnym stopniu stosują klauzule społeczne w organizowanych przetargach. Najwyższa Izba Kontroli zbadała jak często klauzule społeczne były wykorzystywane w zamówieniach publicznych w okresie od 2013 roku do kwietnia 2016 roku. Kontrolą objęto 29 jednostek, w tym m.in Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Główny Urząd Statystyczny, 4 ministerstwa, a także osiem samorządów lokalnych. W informacji wykorzystano również dane i opinie z 1687 gmin, 215 starostw powiatowych oraz 12 urzędów marszałkowskich. Kontrolerzy NIK wykazali, że od 2013 roku do kwietnia ubiegłego roku jednostki administracji rządowej ujęte w zestawieniu przeprowadziły 115 przetargów uwzględniających klauzule społeczne. To zaledwie niespełna 1 proc. przeprowadzonych postępowań przetargowych. Niewiele lepiej było w skontrolowanych samorządach. Tam zamówienia zawierające klauzule społeczne stanowiły 2,3 proc. wszystkich przetargów. 
 
Nadal decyduje cena
Co więcej nawet w tych przetargach, które uwzględniały klauzule społeczne, nie miały one większego znaczenia dla wyniku postępowania. – Zbadane rozstrzygnięcia postępowań przetargowych, w których przewidziano możliwość uzyskania dodatkowych punktów za zastosowanie klauzuli społecznej pokazały, że często przetargi wygrywali oferenci, których oferty nie uwzględniały  klauzul. Dla uzyskania zamówienia decydujące było bowiem kryterium ceny, któremu przypisywano największą wagę, a dodatkowe punkty za stosowanie klauzul nie wywierały istotnego wpływu na ogólną punktację – czytamy w raporcie NIK.
 
Kontrolerzy stwierdzili liczne nieprawidłowości w stosowaniu klauzul społecznych przez instytucje publiczne. Dotyczyły one przede wszystkim nierzetelnego przygotowywania zamówień oraz braku nadzoru nad ich realizacją w części dotyczącej klauzul społecznych. 
Nie prowadzono również analiz racjonalności zastosowania klauzul społecznych oraz ocen społecznych skutków, kosztów i korzyści wynikających z ich zastosowania.
 
Wystarczy dobra wola
Jak wynika z kontroli stosowanie klauzul społecznych uzależnione jest przede wszystkim od dobrej woli poszczególnych jednostek administracji. Przykładem godnym naśladowania ujętym w raporcie NIK jest gmina Brzeziny w województwie łódzkim, w której przetargi zawierające klauzule społeczne stanowiły ponad 60 proc. wartości wszystkich postępowań przeprowadzonych w badanym okresie. Na drugim biegunie jednostek samorządowych sprawdzonych przez NIK jest Ożarów Mazowiecki. W tej gminie wartość przetargów przeprowadzonych z zastosowaniem klauzul społecznych stanowiła zaledwie 0,01 proc. wszystkich postępowań. 
 
Zmiany na lepsze
Rozwiązaniem, które ma zwiększyć skalę stosowania klauzul społecznych jest nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych, która weszła w życie 26 lipca ubiegłego roku. Nowe przepisy ograniczyły stosowanie kryterium najniższej ceny w rozstrzyganiu przetargów oraz wprowadziły obowiązek zatrudnienia na etaty, w sytuacji gdy spełnione są kryteria odnoszące się do umowy o pracę zawarte w Kodeksie pracy. Dodatkowo wszystkie osoby wykonujące te same czynności muszą zostać zatrudnione na identycznych warunkach. Jeżeli np. do realizacji zamówienia wykonawca musi zatrudnić 10 osób, to wszystkie to nie może tylko z jedną z nich podpisać umowy o pracę, a pozostałym zaproponować umów cywilnoprawnych. 
 
Żółte kartki
Promowaniu klauzul społecznych służy również akcja piętnowania rażących nieprawidłowości w rozstrzygnięciach przetargów w systemie zamówień publicznych prowadzona przez NSZZ Solidarność i Fundację CentrumCSR.pl. W ramach akcji instytucje, które nie stosują klauzul społecznych, a rozstrzygając przetargi wybierają oferty z zaniżonymi wynagrodzeniami, poniżej wynagrodzenia minimalnego otrzymują żółte kartki. Informacje dotyczące łamania standardów przez daną instytucję są również przekazywane jej organom nadrzędnym oraz przekazywane mediom. Od początku akcji żółte kartki otrzymało już ponad 50 instytucji administracji rządowej i samorządowej. W znacznej części przypadków, przyniosło to oczekiwany skutek i nieprawidłowości zostały usunięte. 
 
Łukasz Karczmarzyk

/ Źródło:
www.solidarnosckatowice.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje z ostatniej chwili
Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. Januszowi Noskowi, gen. Piotrowi Pytlowi oraz pułkownikowi Krzysztofowi Duszy.

Ostatnie Pokolenie zapowiada: Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo z ostatniej chwili
Ostatnie Pokolenie zapowiada: "Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo"

– Rozpoczynamy cykl akcji, które będą łamały prawo, będą alarmistyczne, dyskomfortowe, być może radykalne (...). Żądamy nagłej, radykalnej zmiany – zapowiada Łukasz Stanek, ekoaktywista z Ostatniego Pokolenia.

Mówił o religii i męskim organie, teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO] z ostatniej chwili
Mówił o religii i "męskim organie", teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO]

– Religia jest jak pewien męski organ (...) Jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nami nosem, to już mamy pewien problem – mówił poseł KO Marcin Józefaciuk

Majówka tuż, tuż. Jest prognoza pogody z ostatniej chwili
Majówka tuż, tuż. Jest prognoza pogody

Majówka zapowiada się ciepło i słonecznie. W poniedziałek temperatura maksymalna w Polsce wyniesie od 23 st. C do 24 st. C - poinformowała synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ilona Śmigrocka.

Minister rolnictwa Ukrainy wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji. Podano kwotę z ostatniej chwili
Minister rolnictwa Ukrainy wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji. Podano kwotę

Sąd zwolnił z aresztu ministra rolnictwa Ukrainy Mykołę Solskiego po wpłaceniu przez niego kaucji w wysokości 75,7 mln hrywien (1,9 mln dolarów) – poinformowała w piątek służba prasowa resortu rolnictwa. Solski nadal wykonuje obowiązki ministra – dodano w komunikacie.

Burza w Polsacie. Wydano oświadczenie z ostatniej chwili
Burza w Polsacie. Wydano oświadczenie

W mediach wrze wokół osoby Dagmary Kaźmierskiej, która w ostatnim czasie wystąpiła w popularnym programie Polsatu "Taniec z gwiazdami". Wydano oświadczenie w tej sprawie.

Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała niedawno, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Książę Walii wydał nowy komunikat.

Prof. Miodek: Udowadnianie, że śląszczyzna jest odrębnym językiem, to nonsens z ostatniej chwili
Prof. Miodek: Udowadnianie, że śląszczyzna jest odrębnym językiem, to nonsens

– Proszę ode mnie nie wymagać udowodnienia, że może śląszczyzna jest odrębnym językiem, nie żądać jej kodyfikacji, bo to jest nonsens. Naiwność połączona z fanatyzmem. (…) Kapitałem dialektu śląskiego jest jego mozaikowość. Na ten dialekt śląski składa się kilkadziesiąt gwar. Próba kodyfikacji będzie zawsze z krzywdą dla którejś z tych gwar. Nie dajmy się zwariować – twierdzi językoznawca prof. Jan Miodek.

Prezydent Duda: Rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję

– Rosja od lat łamie porozumienia ws. rozprzestrzeniania broni nuklearnej, relokuje tę broń na Białoruś, stwarza zagrożenie, w związku z tym program Nuclear Sharing powinien być rozszerzony na wschodnią flankę NATO – uważa prezydent Andrzej Duda. – Byłaby to adekwatna odpowiedź na działania Rosji – ocenił.

Te słowa Hołowni PiS nagrodził brawami. A Koalicja 13 grudnia nie [WIDEO] z ostatniej chwili
Te słowa Hołowni PiS nagrodził brawami. A Koalicja 13 grudnia nie [WIDEO]

Podczas przemówienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni doszło do niecodziennej sytuacji.

REKLAMA

Raport NIK: Klauzule społeczne nie działają

Administracja rządowa i samorządowa tylko w znikomym zakresie stosuje klauzule społeczne w organizowanych przetargach. Tymczasem jest to skuteczny instrument aktywizacji osób bezrobotnych oraz promocji dobrych praktyk na rynku pracy – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
 Raport NIK: Klauzule społeczne nie działają
/ Pixabay.com/CC0
Klauzule społeczne pozwalają uwzględniać w zamówieniach publicznych nie tylko cenę, ale również aspekty społeczne. Stanowią też skuteczne narzędzie promowania wysokich standardów zatrudniania pracowników. Warto pamiętać, że zamówienia publiczne stanowią znaczącą część polskiego rynku pracy. Odpowiadają one za 8 proc. rocznego PKB. W niektórych branżach zamówienia publiczne osiągają kilkadziesiąt procent rynku. W sektorze usług ochroniarskich jest to ok. 40 proc. rynku, w sektorze usług sprzątania ok. 60 proc. W opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi ten odsetek jest jeszcze wyższy.
 
1 proc. przetargów
Problem jednak w tym, że instytucje publiczne tylko w marginalnym stopniu stosują klauzule społeczne w organizowanych przetargach. Najwyższa Izba Kontroli zbadała jak często klauzule społeczne były wykorzystywane w zamówieniach publicznych w okresie od 2013 roku do kwietnia 2016 roku. Kontrolą objęto 29 jednostek, w tym m.in Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Główny Urząd Statystyczny, 4 ministerstwa, a także osiem samorządów lokalnych. W informacji wykorzystano również dane i opinie z 1687 gmin, 215 starostw powiatowych oraz 12 urzędów marszałkowskich. Kontrolerzy NIK wykazali, że od 2013 roku do kwietnia ubiegłego roku jednostki administracji rządowej ujęte w zestawieniu przeprowadziły 115 przetargów uwzględniających klauzule społeczne. To zaledwie niespełna 1 proc. przeprowadzonych postępowań przetargowych. Niewiele lepiej było w skontrolowanych samorządach. Tam zamówienia zawierające klauzule społeczne stanowiły 2,3 proc. wszystkich przetargów. 
 
Nadal decyduje cena
Co więcej nawet w tych przetargach, które uwzględniały klauzule społeczne, nie miały one większego znaczenia dla wyniku postępowania. – Zbadane rozstrzygnięcia postępowań przetargowych, w których przewidziano możliwość uzyskania dodatkowych punktów za zastosowanie klauzuli społecznej pokazały, że często przetargi wygrywali oferenci, których oferty nie uwzględniały  klauzul. Dla uzyskania zamówienia decydujące było bowiem kryterium ceny, któremu przypisywano największą wagę, a dodatkowe punkty za stosowanie klauzul nie wywierały istotnego wpływu na ogólną punktację – czytamy w raporcie NIK.
 
Kontrolerzy stwierdzili liczne nieprawidłowości w stosowaniu klauzul społecznych przez instytucje publiczne. Dotyczyły one przede wszystkim nierzetelnego przygotowywania zamówień oraz braku nadzoru nad ich realizacją w części dotyczącej klauzul społecznych. 
Nie prowadzono również analiz racjonalności zastosowania klauzul społecznych oraz ocen społecznych skutków, kosztów i korzyści wynikających z ich zastosowania.
 
Wystarczy dobra wola
Jak wynika z kontroli stosowanie klauzul społecznych uzależnione jest przede wszystkim od dobrej woli poszczególnych jednostek administracji. Przykładem godnym naśladowania ujętym w raporcie NIK jest gmina Brzeziny w województwie łódzkim, w której przetargi zawierające klauzule społeczne stanowiły ponad 60 proc. wartości wszystkich postępowań przeprowadzonych w badanym okresie. Na drugim biegunie jednostek samorządowych sprawdzonych przez NIK jest Ożarów Mazowiecki. W tej gminie wartość przetargów przeprowadzonych z zastosowaniem klauzul społecznych stanowiła zaledwie 0,01 proc. wszystkich postępowań. 
 
Zmiany na lepsze
Rozwiązaniem, które ma zwiększyć skalę stosowania klauzul społecznych jest nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych, która weszła w życie 26 lipca ubiegłego roku. Nowe przepisy ograniczyły stosowanie kryterium najniższej ceny w rozstrzyganiu przetargów oraz wprowadziły obowiązek zatrudnienia na etaty, w sytuacji gdy spełnione są kryteria odnoszące się do umowy o pracę zawarte w Kodeksie pracy. Dodatkowo wszystkie osoby wykonujące te same czynności muszą zostać zatrudnione na identycznych warunkach. Jeżeli np. do realizacji zamówienia wykonawca musi zatrudnić 10 osób, to wszystkie to nie może tylko z jedną z nich podpisać umowy o pracę, a pozostałym zaproponować umów cywilnoprawnych. 
 
Żółte kartki
Promowaniu klauzul społecznych służy również akcja piętnowania rażących nieprawidłowości w rozstrzygnięciach przetargów w systemie zamówień publicznych prowadzona przez NSZZ Solidarność i Fundację CentrumCSR.pl. W ramach akcji instytucje, które nie stosują klauzul społecznych, a rozstrzygając przetargi wybierają oferty z zaniżonymi wynagrodzeniami, poniżej wynagrodzenia minimalnego otrzymują żółte kartki. Informacje dotyczące łamania standardów przez daną instytucję są również przekazywane jej organom nadrzędnym oraz przekazywane mediom. Od początku akcji żółte kartki otrzymało już ponad 50 instytucji administracji rządowej i samorządowej. W znacznej części przypadków, przyniosło to oczekiwany skutek i nieprawidłowości zostały usunięte. 
 
Łukasz Karczmarzyk

/ Źródło:
www.solidarnosckatowice.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe