Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Artur Szalpuk: Zrobiliśmy coś ważnego dla Polski

– Móc odśpiewać polski hymn po zdobytym złocie to chyba najpiękniejszy moment, jaki może przydarzyć się sportowcowi. Nam to, przez zaniedbanie organizatora, zostało jednak odebrane – zdradza w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Artur Szalpuk, mistrz świata w siatkówce. To właśnie sukcesy w sporcie są tematem przewodnim #42 numeru „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Artur Szalpuk: Zrobiliśmy coś ważnego dla Polski
/ Tygodnik Solidarność
Temat wielkiego sukcesu „Solidarności”, jakim jest wprowadzenie wolnych od handlu niedziel, porusza we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny.

– Batalia o ograniczenie handlu w niedzielę stoczona przez NSZZ Solidarność ma długą historię(…) Dość powiedzieć, że prace legislacyjne rozpoczęły się z chwilą złożenia przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela” projektu ustawy ustalającej zasady ograniczenia handlu. Przepisy ustawy ostatecznie weszły w życie 1 marca 2018 roku. Zarówno w czasie prac nad ustawą, jak i bezpośrednio po jej wprowadzeniu w mediach trwała zmasowana kampania mająca na celu wykazanie bezsensu czy wręcz szkodliwości ograniczania handlu w niedzielę. Wiele środowisk za punkt honoru stawiało sobie szukanie pomysłów na ośmieszenie projektu, niektórzy wręcz nakłaniali do obchodzenia ograniczenia, co moim zdaniem było nakłanianiem do łamania prawa i jako takie powinno być karane

– zaznacza Ossowski.

O tym dlaczego to w siatkówce osiągamy sukcesy Marcinowi Koziestańskiemu zdradził Artur Szalpuk.

– Potrafimy wygrywać. Ja w kadrze jestem od 4 lat. Przedtem z uwagą oglądałem grę naszej reprezentacji, więc wcześniejsze sukcesy na mistrzostwach globu znam jedynie z perspektywy kibica, ale muszę powiedzieć, że polska reprezentacja w siatkówce zawsze walczy o najwyższe cele. Nas nigdy nie interesowało jedynie dotarcie do ćwierćfinału, co chociażby w przypadku piłkarzy jest odbierane jako wielki sukces. Nas zawsze interesowały medale i zwycięstwa. Chciałbym, by Polska zawsze w siatkówce zajmowała miejsca w czołowej czwórce, bo nawet miejsce w szóstce najlepszych, choć stabilne, nas nie zadowala.

Sukcesami sportowymi w szerszym kontekście w tekście „Polska górą” zajął się Jakub Pacan.

Choć słabsi od Niemców gospodarczo i politycznie, a od Rosjan militarnie, to są takie momenty, gdy możemy im dać prztyczka w nos na oczach całego świata. I to całkiem bezkarnie. Uroczyste granie Mazurka Dąbrowskiego w bogatych niemieckich kurortach, gdy wszyscy stoją na baczność, możliwe jest tylko po sukcesie naszych sportowców.


O „wartości kibicowania” pisze Teresa Wójcik.

„Kibicowanie to także odpowiednia oprawa wizualna i dźwiękowa. Kibic jest przygotowany na mecz i na powitanie swojej drużyny. Jest wyposażony w odpowiedni sprzęt, strój, „makijaż”. Kibice mają przećwiczony repertuar stosownych zaśpiewek i skandowań, którymi zagrzewają do walki swoją drużynę. W rodzaju: „Polska gola, taka jest kibiców wola!”. Empatia kibica jest silna do przesady, czuje się on poniekąd sprawcą sukcesu swojej drużyny. To jego doping dał zwycięstwo, piłkarz nie rozgrywa przecież meczu dla siebie samego. – To show dla obecnych na trybunach, którzy mobilizują swoją drużynę, a to bardzo obciąża, jeśli przegrało się mecz – zauważa dr Christian Bromberger.”


W numerze także przejmująca rozmowa Mateusza Kosińskiego z Witem Siwce, synem Ryszard Siwca, który dokonał samospalenia po interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

Zawsze, przy każdej rocznicy, nawet bez wręczania nagród, gdy jestem tylko pytany o ojca, to nie umiem od emocji i odczuć uciec. Zawsze jest przykro, bo mówiąc najprościej i najkrócej – zyskałem bohatera, ale straciłem ojca. Nie miałem ojca, gdy dla młodego chłopaka jest on bardzo ważny

- mówi Wit Siwiec.

W numerze nie mogło zabraknąć tematyki taśm Mateusza Morawieckiego, którą poruszył Jakub Pacan. 

PiS i PO wykorzystują taśmy jako tępą propagandę na przeciwnika. Ale coś, co je inicjuje, sam wypływ taśm, jest zupełnie od polityków niezależne. To dezintegruje całą scenę polityczną. Bo politycy, wykorzystując te taśmy, już biorą udział w grze wywołanej przez kogoś z zewnątrz i realizują scenariusz, na który nie mają wpływu.


W dziale świat Leszek Masierak pisze „Emerytury – problem Putina”.

Najnowsze sondaże polityczne w Rosji są coraz gorsze dla rządzącej partii i urzędującego prezydenta. Poparcie dla Władimira Putina spadło do 45 procent, zaś jego partia Jedna Rosja może liczyć na 31 procent głosów – to efekty ogłoszenia reformy emerytalnej, a ściślej mówiąc – podniesienia granicy wieku emerytalnego.

„Ścielimy Ojcu Świętemu biało-czerwone kwiaty”, koncert w bazylice św. Brygidy relacjonuje Robert Wąsik.

W roku 2018 przypada 40. rocznica wyboru Jana Pawła II na Tron Piotrowy. Z tej okazji 7 października w bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbył się uroczysty koncert pod honorowym patronatem minister Anny Marii Anders, abp. Sławoja Leszka Głódzia i przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy.

A co w Związku?

Badania pokazują, że 90 proc. pracowników handlu jest zadowolona z ustawy. Nie nastąpiły grupowe zwolnienia w handlu; mało tego, zapotrzebowanie na nowych pracowników rośnie. Przychody sklepów zwiększają się. Ustawa ma też pozytywny odbiór społeczny. To wszystko nas bardzo cieszy

– mówi Alfred Bujara w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.

W numerze także felietony:

Prof. Marek J. Chodakiewicz
Paweł Janowski
Mieczysław Gil
Cezary Krysztopa

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump z ostatniej chwili
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie z kontrowersyjnym prezenterem radiowym Howarderm Sternem, że jest gotowy do debaty z Donaldem Trumpem. Trump zadeklarował, że może debatować z Bidenem nawet na sali sądowej, gdzie odbywa się jego proces karny.

To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi nie wczasowiczom z ostatniej chwili
To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi "nie" wczasowiczom

Co roku na hiszpańską Teneryfę przybywają tłumy turystów, często korzystając z hoteli z opcją All Inclusive. Dużą grupę wśród nich stanowią podróżujący z Wielkiej Brytanii i to właśnie do nich zwrócił się ostatnio zastępca burmistrza stolicyTeneryfy, który wezwał ich do przemyślenia swoich wakacyjnych planów, ale ostrzeżenie w istocie dotyczy wszystkich turystów. 

Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy z ostatniej chwili
Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakupią dla Ukrainy rakiety Patriot oraz inne rodzaje broni i sprzętu wojskowego o wartości 6 mld dolarów. Jest to największy jak dotąd pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa.

Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną z ostatniej chwili
Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną

Portal Autoblog.com przygotował listę pojazdów co do których posiada on potwierdzienie lub raporty świadczące o tym, że zostaną one wycofane w 2024 roku. Zwraca on uwagę, że lista ta jest naprawdę pokaźna i zawiera wiele znanych i uznanych serii. 

Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć tylko u nas
Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć

Niesłabnącą popularnością wśród Polaków wciąż cieszą się wakacje w Grecji. Co roku tłumy naszych rodaków udają się do tego kraju zarówno w wyjazdach zorganizowanych, często w formule all inclusive, czy też na własną rękę.

PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu? z ostatniej chwili
PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu?

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że na listach Trzeciej Drogi z ramienia jego formacji znajdą się wiceministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy. "Staramy się wystawić najmocniejsze nazwiska, żeby zmobilizować wyborców do pójścia na te wybory" - mówił.

Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu z ostatniej chwili
Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu

– Sąd Okręgowy w Elblągu umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk, który był oskarżony o jazdę po pijanemu. Sąd ustalił, że w sprawie nie było wymaganego zezwolenia na ściganie. Wyrok jest prawomocny – podał PAP w piątek rzecznik elbląskiego sądu.

Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje z ostatniej chwili
Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. Januszowi Noskowi, gen. Piotrowi Pytlowi oraz pułkownikowi Krzysztofowi Duszy.

Ostatnie Pokolenie zapowiada: Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo z ostatniej chwili
Ostatnie Pokolenie zapowiada: "Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo"

– Rozpoczynamy cykl akcji, które będą łamały prawo, będą alarmistyczne, dyskomfortowe, być może radykalne (...). Żądamy nagłej, radykalnej zmiany – zapowiada Łukasz Stanek, ekoaktywista z Ostatniego Pokolenia.

Mówił o religii i męskim organie, teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO] z ostatniej chwili
Mówił o religii i "męskim organie", teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO]

– Religia jest jak pewien męski organ (...) Jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nami nosem, to już mamy pewien problem – mówił poseł KO Marcin Józefaciuk

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Artur Szalpuk: Zrobiliśmy coś ważnego dla Polski

– Móc odśpiewać polski hymn po zdobytym złocie to chyba najpiękniejszy moment, jaki może przydarzyć się sportowcowi. Nam to, przez zaniedbanie organizatora, zostało jednak odebrane – zdradza w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Artur Szalpuk, mistrz świata w siatkówce. To właśnie sukcesy w sporcie są tematem przewodnim #42 numeru „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Artur Szalpuk: Zrobiliśmy coś ważnego dla Polski
/ Tygodnik Solidarność
Temat wielkiego sukcesu „Solidarności”, jakim jest wprowadzenie wolnych od handlu niedziel, porusza we wstępniaku Michał Ossowski, redaktor naczelny.

– Batalia o ograniczenie handlu w niedzielę stoczona przez NSZZ Solidarność ma długą historię(…) Dość powiedzieć, że prace legislacyjne rozpoczęły się z chwilą złożenia przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela” projektu ustawy ustalającej zasady ograniczenia handlu. Przepisy ustawy ostatecznie weszły w życie 1 marca 2018 roku. Zarówno w czasie prac nad ustawą, jak i bezpośrednio po jej wprowadzeniu w mediach trwała zmasowana kampania mająca na celu wykazanie bezsensu czy wręcz szkodliwości ograniczania handlu w niedzielę. Wiele środowisk za punkt honoru stawiało sobie szukanie pomysłów na ośmieszenie projektu, niektórzy wręcz nakłaniali do obchodzenia ograniczenia, co moim zdaniem było nakłanianiem do łamania prawa i jako takie powinno być karane

– zaznacza Ossowski.

O tym dlaczego to w siatkówce osiągamy sukcesy Marcinowi Koziestańskiemu zdradził Artur Szalpuk.

– Potrafimy wygrywać. Ja w kadrze jestem od 4 lat. Przedtem z uwagą oglądałem grę naszej reprezentacji, więc wcześniejsze sukcesy na mistrzostwach globu znam jedynie z perspektywy kibica, ale muszę powiedzieć, że polska reprezentacja w siatkówce zawsze walczy o najwyższe cele. Nas nigdy nie interesowało jedynie dotarcie do ćwierćfinału, co chociażby w przypadku piłkarzy jest odbierane jako wielki sukces. Nas zawsze interesowały medale i zwycięstwa. Chciałbym, by Polska zawsze w siatkówce zajmowała miejsca w czołowej czwórce, bo nawet miejsce w szóstce najlepszych, choć stabilne, nas nie zadowala.

Sukcesami sportowymi w szerszym kontekście w tekście „Polska górą” zajął się Jakub Pacan.

Choć słabsi od Niemców gospodarczo i politycznie, a od Rosjan militarnie, to są takie momenty, gdy możemy im dać prztyczka w nos na oczach całego świata. I to całkiem bezkarnie. Uroczyste granie Mazurka Dąbrowskiego w bogatych niemieckich kurortach, gdy wszyscy stoją na baczność, możliwe jest tylko po sukcesie naszych sportowców.


O „wartości kibicowania” pisze Teresa Wójcik.

„Kibicowanie to także odpowiednia oprawa wizualna i dźwiękowa. Kibic jest przygotowany na mecz i na powitanie swojej drużyny. Jest wyposażony w odpowiedni sprzęt, strój, „makijaż”. Kibice mają przećwiczony repertuar stosownych zaśpiewek i skandowań, którymi zagrzewają do walki swoją drużynę. W rodzaju: „Polska gola, taka jest kibiców wola!”. Empatia kibica jest silna do przesady, czuje się on poniekąd sprawcą sukcesu swojej drużyny. To jego doping dał zwycięstwo, piłkarz nie rozgrywa przecież meczu dla siebie samego. – To show dla obecnych na trybunach, którzy mobilizują swoją drużynę, a to bardzo obciąża, jeśli przegrało się mecz – zauważa dr Christian Bromberger.”


W numerze także przejmująca rozmowa Mateusza Kosińskiego z Witem Siwce, synem Ryszard Siwca, który dokonał samospalenia po interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji.

Zawsze, przy każdej rocznicy, nawet bez wręczania nagród, gdy jestem tylko pytany o ojca, to nie umiem od emocji i odczuć uciec. Zawsze jest przykro, bo mówiąc najprościej i najkrócej – zyskałem bohatera, ale straciłem ojca. Nie miałem ojca, gdy dla młodego chłopaka jest on bardzo ważny

- mówi Wit Siwiec.

W numerze nie mogło zabraknąć tematyki taśm Mateusza Morawieckiego, którą poruszył Jakub Pacan. 

PiS i PO wykorzystują taśmy jako tępą propagandę na przeciwnika. Ale coś, co je inicjuje, sam wypływ taśm, jest zupełnie od polityków niezależne. To dezintegruje całą scenę polityczną. Bo politycy, wykorzystując te taśmy, już biorą udział w grze wywołanej przez kogoś z zewnątrz i realizują scenariusz, na który nie mają wpływu.


W dziale świat Leszek Masierak pisze „Emerytury – problem Putina”.

Najnowsze sondaże polityczne w Rosji są coraz gorsze dla rządzącej partii i urzędującego prezydenta. Poparcie dla Władimira Putina spadło do 45 procent, zaś jego partia Jedna Rosja może liczyć na 31 procent głosów – to efekty ogłoszenia reformy emerytalnej, a ściślej mówiąc – podniesienia granicy wieku emerytalnego.

„Ścielimy Ojcu Świętemu biało-czerwone kwiaty”, koncert w bazylice św. Brygidy relacjonuje Robert Wąsik.

W roku 2018 przypada 40. rocznica wyboru Jana Pawła II na Tron Piotrowy. Z tej okazji 7 października w bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbył się uroczysty koncert pod honorowym patronatem minister Anny Marii Anders, abp. Sławoja Leszka Głódzia i przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy.

A co w Związku?

Badania pokazują, że 90 proc. pracowników handlu jest zadowolona z ustawy. Nie nastąpiły grupowe zwolnienia w handlu; mało tego, zapotrzebowanie na nowych pracowników rośnie. Przychody sklepów zwiększają się. Ustawa ma też pozytywny odbiór społeczny. To wszystko nas bardzo cieszy

– mówi Alfred Bujara w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.

W numerze także felietony:

Prof. Marek J. Chodakiewicz
Paweł Janowski
Mieczysław Gil
Cezary Krysztopa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe