loading
Proszę czekać...
Michał Ossowski, red. naczelny "TS": Bitwa o Gdańsk
Opublikowano dnia 25.06.2018 18:28
Gdańsk jest miejscem szczególnym dla historii, ale i dla dzisiejszej Polski również. To w tym nadmorskim mieście rozpoczęła się II wojna światowa, która przyniosła kres II Rzeczpospolitej. To w Gdańsku wybuchł strajk Sierpnia 1980 r., co wywołało powstanie Solidarności, która doprowadziła do upadku komunizmu. To specyficzne, że w Gdańsku umierała wolność II RP, ale niespełna pół wieku później rodziła się wolność III RP.

Paweł Adamowicz, Kacper Płażyński, fot. Robert Wąsik
To również w Gdańsku jak przez soczewkę skupiały się wszystkie problemy okrągłostołowej Polski. W portowym mieście przecinały się wpływy agentur sąsiednich wywiadów, powstały niebezpieczne organizacje przestępcze, często z tymi agenturami i postkomunistycznymi służbami bezpieczeństwa powiązane. To w Gdańsku wybuchła jedna z największych afer poprzedniego rządu – do tej pory nierozwiązana sprawa Amber Gold. Zresztą również w Gdańsku zakładana była sama Platforma Obywatelska. Z Gdańskiem wiązali się politycy, którzy zapisali się w historii (chlubnie lub nie) – Lech Kaczyński, Lech Wałęsa, Donald Tusk. 

Gdańszczanie, podobnie jak mieszkańcy innych miast, wkrótce staną przed wyborem – czy chcą zachować poprzedni układ, czy wybrać zmianę włodarzy. „Prezydent Gdańska z pewnością nie boi się budzić kontrowersji. Zaciekle występuje przeciwko obecnej władzy – broni sądów, trybunałów i chętnie reprezentuje postulaty liberalnej lewicy” – sylwetkę Pawła Adamowicza prezentuje w swoim artykule Robert Wąsik. 

Rządzący już od dwudziestu lat Paweł Adamowicz skrywa wiele sekretów, a potencjalna przegrana mogłaby oznaczać, że na ulice Gdańska prosto z ratusza wypłyną polityczne nieczystości. Jednak czy gdańszczanie zdecydują się na wielkie wietrzenie? Dużo zależy również od postawy jego kontrkandydata – młodego Kacpra Płażyńskiego, który w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” zdradza, że Paweł Adamowicz jest „uwikłany w różnego rodzaju relacje z silnymi grupami interesów”. 

Już na jesień dowiemy się, czy znad Bałtyku powieje silny wiatr samorządowych zmian, czy zapanuje polityczna flauta. Z zaciekawieniem zerkamy więc na północ.

Michał Ossowski

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (26/2018) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Agencja Moody's podwyższa prognozę wzrostu PKB, a Polska wśród rynków rozwiniętych
W ostatnich dniach mamy do czynienia z dwoma ważnymi zdarzeniami, które pokazują, że po blisko 3 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, agencje ratingowe wręcz na wyścigi podwyższają prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski, a jednocześnie nasz kraj został przekwalifikowany z grupy rynków wschodzących do rynków rozwiniętych.
avatar
Jerzy
Bukowski

Wybite okno też można dobrze wykorzystać
Warto wyciągnąć odpowiednią naukę z tej lekcji.
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: Ustawa dereperacyjna
Wolna ciągnęła się niedziela. Mama Łukaszka ożywiała się tylko wtedy, kiedy w którejś ze stacji radiowych nadawano nowoczesny i postępowy przebój. Przebój został oparty na znanej piosence wykonywanej przez Mieczysława Fogga i wykonywali go artyści, którzy protestowali jak szaleni przeciwko obecnej władzy występując za pieniądze w publicznej telewizji.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.