loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Monitoring w pracy? Tylko na podstawie aktów prawa wewnątrzzakładowego
Opublikowano dnia 06.06.2018 14:19
W dniu 25 maja w życie weszła ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018, poz. 1000). Art. 111 ustawy wprowadził zmiany do Kodeksu pracy. Zmiany te polegają na dodaniu nowych art. 22'2 i 22'3 regulujących zasady wprowadzania i stosowania monitoringu w pracy.

CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=200612
Art. 222 Kodeksu pracy reguluje zasady wprowadzania i stosowania monitoringu za pomocą rejestracji obrazu. Zgodnie z Kodeksem, monitoring taki może być stosowany tylko w określonym w przepisie §1 celu, a mianowicie do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, ochrony mienia, kontroli produkcji, zachowania tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Monitoring może obejmować teren zakładu pracy lub teren wokół zakładu pracy.

Monitoring nie może obejmować pomieszczeń sanitarnych, szatni, stołówek oraz palarni lub pomieszczeń udostępnianych zakładowej organizacji związkowej, chyba że stosowanie monitoringu w tych pomieszczeniach jest niezbędne do realizacji celu określonego powyżej i nie naruszy to godności oraz innych dóbr osobistych pracownika, a także zasady wolności i niezależności związków zawodowych, w szczególności poprzez zastosowanie technik uniemożliwiających rozpoznanie przebywających w tych pomieszczeniach osób.

Nagrania obrazu nie mogą być przetwarzane w innych celach niż te, dla których zostały zebrane.  Nagrania obrazu mogą być przechowywane przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia nagrania.  

Nagrania obrazu mogą stanowić dowód w postepowaniu. W tym przypadku termin przechowywania nagrań ulega wydłużeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Przepis nie wskazuje o jakie postępowania chodzi co oznacza, iż nagrania mogą stanowić dowód w sprawie w każdego rodzaju postepowaniu, w tym w postepowaniu dyscyplinarnym.

Co wymaga podkreślenia, zgodnie z art. 222 § 6 Kodeksu pracy zarówno  cele jak i  zakres oraz sposób zastosowania monitoringu musi być ustalany w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.  Oznacza to,  iż u pracodawców u których działają organizacje związkowe, mogą mieć one realny wpływ na samo wprowadzenie monitoringu jak i wyznaczenie jego celów i zakresu, gdyż podstawą prawną prowadzenia monitoringu u konkretnego pracodawcy są akty prawa wewnątrzzakładowego. Prowadzenie  monitoringu, bez  uprzedniego uregulowania jego celów, zakresu i sposobu stosowania  w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo bez wydania obwieszczenia zawierającego wskazane informacje będzie równoznaczne z pozyskiwaniem przez pracodawcę danych osobowych pracowników z naruszeniem przepisów prawa.

Nie później niż 2 tygodnie przed uruchomieniem monitoringu, pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników o tym fakcie, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Pracodawca ma również obowiązek przekazać na piśmie, przed dopuszczeniem pracownika do pracy informacje o celu, zakresie i sposobach prowadzenia monitoringu. Pomieszczenia i teren monitorowany powinny być w sposób widoczny i czytelny oznaczone przez pracodawcę. Może być to dokonane  za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych, nie później niż jeden dzień przed uruchomieniem monitoringu.

Art. 223 § 1-3 Kodeksu pracy reguluje zasady prowadzenia monitoringu poczty elektronicznej. Monitoring poczty elektronicznej jest dopuszczalny w celu zapewnienia organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie  czasu pracy oraz właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy. Pracodawca prowadząc monitoring służbowej poczty elektronicznej pracownika nie może naruszać tajemnicy korespondencji oraz innych dóbr osobistych pracownika.

Podobnie jak w przypadku monitoringu polegającego na rejestracji obrazu cele, zakres i sposób stosowania monitoringu poczty elektronicznej powinny przed jego wprowadzeniem zostać ustalone w  układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w obwieszczeniu. Na pracodawcy ciąży również analogiczny obowiązek uprzedniego (2 tygodnie przed uruchomieniem) poinformowania pracownika o wprowadzeniu monitoringu oraz przekazania na piśmie   informacji o celach, zakresie i sposobach prowadzenia monitoringu poczty elektronicznej przed dopuszczeniem pracownika do pracy.  

Na podobnych zasadach jak monitoring poczty elektronicznej, pracodawca może wprowadzić inne formy monitoringu ( § 4) jeżeli jego wprowadzenie jest niezbędne do zapewnienia celu tożsamego dla wprowadzenia monitoringu poczty elektronicznej tj. dla zapewnienia organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy.

ek

Stanowisko Przewodniczącego Solidarności



Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Przed spotkaniem Putin – Trump. W poszukiwaniu płaszczyzny współpracy
Na zakończonym wczoraj w Wiedniu spotkaniu państw kartelu OPEC podjęto decyzję o zwiększeniu wydobycia ropy naftowej, łącznie o milion baryłek na dobę. Dotyczy ona nie tylko państw należących do tej grupy, ale również, takich jak Rosja, które nie będąc formalnie członkami współpracują w ramach tzw. formuły OPEC +. Rynki zareagowały na tę decyzję podwyżkami kontraktów terminowych, co może wydawać się paradoksem, ale dobrze oddaje realną sytuację.
avatar
Zbigniew "Zebe"
Kula

Zbigniew "ZeBe" Kula: Upiorny świat futbolu
Czasy, gdy turnieje o tytuł Mistrza Świata miały naprawdę jakieś znaczenie, minęły bezpowrotnie. Dziś ten wielki turniej stał się czymś w rodzaju giełdy, na której można dobrze sprzedać lub też co niewykluczone, źle kupić.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: I patriotyzm, i zabawa
Mam nadzieję, że w Podłężu dojdzie do mądrego kompromisu, ponieważ okopywanie się na z góry ustalonych pozycjach nie wyjdzie na dobre żadnej ze stron konfliktu.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.