loading
Proszę czekać...
75. urodziny Bohdana Urbankowskiego
Opublikowano dnia 19.05.2018 21:13
Dziś 75. rocznicę urodzin świętuje wybitny pisarz i eseista – Bohdan Urbankowski. –Proszę przyjąć serdecznie gratulacje, a także najlepsze życzenia na kolejne lata życia. To wspaniała okazja, by podziękować za Pana twórcze dokonania, za dorobek eseistyczny, dramatopisarski i poetycki, za prace poświęcone polskiej myśli humanistycznej – napisał do jubilata prezydent Andrzej Duda.

zrzut z ekranu

 – Pana książki ujmują wysokimi walorami artystycznymi i wyrazistością sądów. To dzieła zróżnicowane tematycznie, które łączy głęboki namysł nad narodową historią, nad powinnością literatury, a także nad rolą twórcy w społeczeństwie. Pańskie szkice na temat dziejów polskiej irredenty ukazują fenomen naszych powstań narodowych, ich znaczenie w podtrzymywaniu świadomości patriotycznej kolejnych pokoleń. Wiele miejsca w swojej refleksji poświęca Pan powojennej historii Polski. Poszukuje Pan w niej postaci prawych i niezłomnych, nie wahając się również pisać otwarcie o zbrodniach władzy komunistycznej czy osobach wspierających system oparty na zakłamaniu –

dodał prezydent.
 

– Swoistą antytezą PRL-u był dla Pana etos niepodległościowy, którego przejaw można odnaleźć chociażby w założonej przez Pana w latach 70.XX wieku – ostatecznie rozbitej przez władze – Konfederacji Nowego Romantyzmu. W roku stulecia odrodzenia państwa polskiego z wdzięcznością pragnę też przypomnieć Pana książki, artykuły i opracowania dotyczące najważniejszego architekta wolnej II Rzeczypospolitej – Józefa Piłsudskiego, który zauważył kiedyś, że w sercach szlachetnych nieszczęście i poniżenie kraju jest zawsze źródłem patriotyzmu. Myślę, że właśnie płynąca z postawy Marszałka niezachwiana wiara w odzyskanie przez naród niepodległego bytu państwowego inspirowała Pana do działalności opozycyjnej, zaangażowania w drugoobiegowy ruch wydawniczy, do głoszenia niezależnych poglądów, za co wielokrotnie był Pan szykanowany. Korzystając ze sposobności, chcę także podziękować za Pańską obecność w debacie publicznej po 1989 roku, za przenikliwe opinie będące świadectwem intelektualnej wolności, za wierność swoim przekonaniom –

zakończył swój list prezydent Duda.
 
Redakcja „Tygodnika Solidarność” i portal Tysol.pl również przyłącza się do życzeń.

Bohdan Urbankowski jest autorem  takich publikacji jak Absurd - Ironia - czyn, Adam Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci, Krew nie wysycha nigdy, Józef Piłsudski. Do Polaków! Myśli, mowy i rozkazy.

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Czy Poroszenko zaryzykuje pokerowe zagranie?
Choć wybory prezydenckie na Ukrainie dopiero za 9 miesięcy, a parlamentarne jeszcze później, to wszystko wskazuje na to, że zasadnicze rozstrzygnięcia polityczne mogą mieć miejsce w najbliższych tygodniach, jeśli nie dniach.
avatar
Portal
Stoczniowy

Portal Stoczniowy: US Navy - nowy niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke odebrany
Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych US Navy odebrała nowy okręt. To niszczyciel USS Thomas Hudner, wyposażony w kierowane pociski rakietowe Tomahawk. Okręt zbudowała amerykańska stocznia General Dynamics Bath Iron Works.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Trzeba wznieść w Krakowie dwa obiecane kombatantom pomniki
Okazja jest znakomita: rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.