loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
75. urodziny Bohdana Urbankowskiego
Opublikowano dnia 19.05.2018 21:13
Dziś 75. rocznicę urodzin świętuje wybitny pisarz i eseista – Bohdan Urbankowski. –Proszę przyjąć serdecznie gratulacje, a także najlepsze życzenia na kolejne lata życia. To wspaniała okazja, by podziękować za Pana twórcze dokonania, za dorobek eseistyczny, dramatopisarski i poetycki, za prace poświęcone polskiej myśli humanistycznej – napisał do jubilata prezydent Andrzej Duda.

zrzut z ekranu

 – Pana książki ujmują wysokimi walorami artystycznymi i wyrazistością sądów. To dzieła zróżnicowane tematycznie, które łączy głęboki namysł nad narodową historią, nad powinnością literatury, a także nad rolą twórcy w społeczeństwie. Pańskie szkice na temat dziejów polskiej irredenty ukazują fenomen naszych powstań narodowych, ich znaczenie w podtrzymywaniu świadomości patriotycznej kolejnych pokoleń. Wiele miejsca w swojej refleksji poświęca Pan powojennej historii Polski. Poszukuje Pan w niej postaci prawych i niezłomnych, nie wahając się również pisać otwarcie o zbrodniach władzy komunistycznej czy osobach wspierających system oparty na zakłamaniu –

dodał prezydent.
 

– Swoistą antytezą PRL-u był dla Pana etos niepodległościowy, którego przejaw można odnaleźć chociażby w założonej przez Pana w latach 70.XX wieku – ostatecznie rozbitej przez władze – Konfederacji Nowego Romantyzmu. W roku stulecia odrodzenia państwa polskiego z wdzięcznością pragnę też przypomnieć Pana książki, artykuły i opracowania dotyczące najważniejszego architekta wolnej II Rzeczypospolitej – Józefa Piłsudskiego, który zauważył kiedyś, że w sercach szlachetnych nieszczęście i poniżenie kraju jest zawsze źródłem patriotyzmu. Myślę, że właśnie płynąca z postawy Marszałka niezachwiana wiara w odzyskanie przez naród niepodległego bytu państwowego inspirowała Pana do działalności opozycyjnej, zaangażowania w drugoobiegowy ruch wydawniczy, do głoszenia niezależnych poglądów, za co wielokrotnie był Pan szykanowany. Korzystając ze sposobności, chcę także podziękować za Pańską obecność w debacie publicznej po 1989 roku, za przenikliwe opinie będące świadectwem intelektualnej wolności, za wierność swoim przekonaniom –

zakończył swój list prezydent Duda.
 
Redakcja „Tygodnika Solidarność” i portal Tysol.pl również przyłącza się do życzeń.

Bohdan Urbankowski jest autorem  takich publikacji jak Absurd - Ironia - czyn, Adam Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci, Krew nie wysycha nigdy, Józef Piłsudski. Do Polaków! Myśli, mowy i rozkazy.

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Niech KOD wymyśli coś nowego"
Jeżeli protest społeczny ma odnieść pożądany przez jego organizatorów skutek, to musi być ciekawy i różnorodny.
avatar
.
Rosemann

Rosemann: Rabaty pełne Cybów
Jednym z ulubionych komentarzy zwolenników PiS, udzielających się w sieci w odniesieniu do przejawów czystej nienawiści pojawiających się w wypowiedziach zwolenników radykalnej opozycji jest ostrzeżenie przed wyhodowaniem kolejnego Cyby. Ja mam poważniejsze obawy. Wydaje mi się, że chodzi nie o hodowlę kolejnego Cyby a o cale rabaty Cybów. Rosnące, niestety, prawdopodobnie po obu stronach. Już nie sporu a pełnej zajadłości i pozbawionej zasad wojny.
avatar
Adam
Zyzman

Adam Zyzman: Powrót do "ery pary"
"Parowozjada" w Chabówce
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.