loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Dziś setna rocznica urodzin ostatniego walczącego Wyklętego - Józefa Franczaka pseud. Lalek
Opublikowano dnia 17.03.2018 20:28
"Jako ochotnik w wieku 17 lat wstąpił do Wojska Polskiego. Po ukończeniu Szkoły Podoficerskiej w Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu przydzielony został do Plutonu Żandarmerii w Równem (...) W 1940 wstąpił do ZWZ. Prowadził szkolenia partyzantów w Żukowie. Następnie działał w Armii Krajowej. Był dowódcą drużyny, potem dowódcą plutonu w III Rejonie Obwodu Lublin AK w ramach Okręgu Lublin AK" - możemy przeczytać w jego internetowym biogramie.
"Lalek" został siłą wcielony do 2 Armii Wojska Polskiego, uciekł po tym, kiedy zobaczył rozstrzeliwanie żołnierzy AK. Ukrywał się w Gdyni i Łodzi, miał możliwość ucieczki na Zachód, zdecydował się jednak zostać i walczyć. Zastrzelono go 21.10. 1963 roku w wyniku donosu. Został pochowany w bezimiennym grobie z odciętą głową. Ciało Franczaka wykopała w nocy rodzina i dokonała godnego pochówku. Formalnego pogrzebu doczekał się w 2015 roku.

wikipedia/public domain

źródło: TT, wikipedia

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Jak sprytnie poradzić sobie z reliktami komunizmu?
Problemy z pamiątkami minionego ustroju mają też inne dawniej zniewolone przez Sowietów państwa.
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Zakończono budowę pomnika gen. Kuklińskiego
Monument robi spore wrażenie, chociaż osobiście wolałbym, żeby był on figuralny, a nie symboliczny.
avatar
prof. Romuald
Szeremietiew

Romuald Szeremietiew: Dwa sztandary - Żydowski Związek Wojskowy
Przypominając powstanie w getcie warszawskim w 75. rocznicę wybuchu walk, warto pamiętać, kto wówczas walczył. Obok Żydowskiej Organizacji Bojowej, znanej dzięki licznym opracowaniom historycznym, był też przemilczany w latach PRL Żydowski Związek Wojskowy.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.