loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Dziś setna rocznica urodzin ostatniego walczącego Wyklętego - Józefa Franczaka pseud. Lalek
Opublikowano dnia 17.03.2018 20:28
"Jako ochotnik w wieku 17 lat wstąpił do Wojska Polskiego. Po ukończeniu Szkoły Podoficerskiej w Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu przydzielony został do Plutonu Żandarmerii w Równem (...) W 1940 wstąpił do ZWZ. Prowadził szkolenia partyzantów w Żukowie. Następnie działał w Armii Krajowej. Był dowódcą drużyny, potem dowódcą plutonu w III Rejonie Obwodu Lublin AK w ramach Okręgu Lublin AK" - możemy przeczytać w jego internetowym biogramie.
"Lalek" został siłą wcielony do 2 Armii Wojska Polskiego, uciekł po tym, kiedy zobaczył rozstrzeliwanie żołnierzy AK. Ukrywał się w Gdyni i Łodzi, miał możliwość ucieczki na Zachód, zdecydował się jednak zostać i walczyć. Zastrzelono go 21.10. 1963 roku w wyniku donosu. Został pochowany w bezimiennym grobie z odciętą głową. Ciało Franczaka wykopała w nocy rodzina i dokonała godnego pochówku. Formalnego pogrzebu doczekał się w 2015 roku.

wikipedia/public domain

źródło: TT, wikipedia

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

22 lipca - zwyczajny dzień
Nie ma już dzisiaj fałszywych świąt i rocznic, nie ma ogłupiającej propagandy, nie ma zastępowania prawdy kłamstwem.
avatar
Zbigniew "Zebe"
Kula

Zbigniew "Zebe" Kula: Pierwszy gwizdek w Krakowie
Pierwszy gwizdek rozpoczynający sezon piłkarski 2018/19 rozległ się w Krakowie, gdzie w piątek o godz. 17.45 walkę o punkty w I Lidze rozpoczęli zawodnicy Garbarni i Stali Mielec. Tam też padła pierwsza bramka sezonu, którą w 13’ spotkania zdobył zawodnik Stali, Martin Dobrotka.
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Udany powrót za kraty przez spalony dom
Podpalacz ostatnie dziesięciolecie spędził w kryminale i traktował to miejsce jako swój prawdziwy dom, do którego koniecznie chciał powrócić.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.