Prezydent: Zachód chce uzależnić się od Gazpromu? To jak "na złość mamie odmrożę uszy"

W trakcie konferencji prasowej po spotkaniu z prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė przebywający w Wilnie prezydent Andrzej Duda wyraził zasmucenie informacjami o krachu rozmów ze stroną ukraińską w sprawie ekshumacji zwłok polskich żołnierzy na terenie Ukrainy. Prezydenci obu państw zapewniali o dobrych relacjach między Polską a Litwą, wspólnie skrytykowali również projekt Nord Stream II. 
fot. Robert Wąsik Prezydent: Zachód chce uzależnić się od Gazpromu? To jak "na złość mamie odmrożę uszy"
fot. Robert Wąsik / Tygodnik Solidarność
– Chciałem złożyć na rece pani prezydent gratulacje i najlepsze życzenia. Dzięki temu mogliśmy pokazać, że jesteśmy sąsiadem, sojusznikiem. Ta obecność ma symboliczne znaczenie, dla mnie również osobiste, wspominaliśmy z panią prezydent świetne stosunki między naszymi państwami realizowane przez pana prezydenta Kaczyńskiego. Przypominaliśmy wizytą Lecha Kaczyńskiego w Wilnie 8 kwietnia, dwa dni przed tragiczną śmiercią .Współpraca polityczna cały czas się dobrze rozwijała w budowie sfery bezpieczeństwa, razem walczyliśmy o realizację postanowień szczytu NATO w Warszawie. To udało się zrealizować, wojska NATO są obecne na Litwie i w Polsce. Relacje między nami są bardzo dobre. Dziękuję za słowa wsparcia jeśli chodzi o relacje między Polską a Komisją Europejską. Cieszę się, że ten dialog jest realizowany. Wierzę w to, że te problemy, które w moim przekonaniu wynikają z niezrozumienia zostaną rozwiązane. Dziękuję za stanowisko, które pani prezydent przedstawiła, które wykazuje zrozumienie. Miałem możliwośc rozmawiać również z polskimi przedsiębiorcami, firmami, które przyczyniają się do budowy litewskiej gospodarki. To wielkie firmy – Orlen, PZU, Lotos. Wszystkie te firmy podkreślały dobrą wspołpracę z władzami litewskimi. Dziękuję za pokonanie impasu między Orlenem i kolejami na Litwie. Dzięki temu koncern może się rozwijać. To wpisuje się w te wielkie inwestycje, które chciałbym żebyśmy prowadzili w ramach wielkiej inicjatywy Trójmorz i rozwoju sieci infrastrukturalnej. Myślę o moście energetycznym, Via Baltica, Rail Baltica, żeby lepiej połączyć Polskę z Litwą więzami komunikacyjnymi. Rozmaialiśmy o kwestii mniejszości. To lojalni obywatele Litwy i za to im dziękowałem. Chciałbym, żeby mogli polską tradycję zachować. Rozmawialiśmy o tym, że Litwa ma prawo oczekiwać, że na maturze będzie zdawany język litewski, nie widzę w tym problemu, ale chciałbym, żeby poziom kształcenia w polskich szkołach mógł być dobrze realizowany. Myślę, że krok za krokiem będziemy mogli te kwestie omawiać w ramach komisji, która nad tym pracje, ale i w rozmowach między mną a panią prezydent – powiedział prezydent Duda. 

Polscy dziennikarze pytali prezydenta o komentarz na temat zerwania rozmów ze stroną ukraińśką. – Nie będę ukrywał, że z dużym smutkiem przyjąłem informacje z Warszawy. To był ważny temat moich rozmów z prezydentem Poroszenko. Podczas wizyty w Charkowie rozmawialiśmy o tym. Miałem nadzieję, ze ten problem uda nam się przezwycięzyć. Kwestia ekshumacji stanowi dla nas  ważny element. Podczas wczorajszego spotkania ten temat nie został podjęty przez stronę ukraińską. To nie jest taki kierunek, jaki wskazywaliśmy z prezydentem Poroszenko. Mam nadzieję, że uda się ten impas przełamać – ocenił prezydent. 

Nie zabrakło również pytania o Nord Stream II, projekt który uderza zarówno w Polske, jak i w Litwe. – Wyrażam zdziwienie, że zachodnia część Unii Europejskiej chce się uzależnić od Gazpromu. Obserwowaliśmy doświadczenie Ukrainy, gdzie stosowano dostawy gazu jako broń w wojnie hybrydowej. To był dla nas mrożący krew w żyłach przykład co się dzieje gdy ma się do czynienia z bezwględnym monopolistą. Dlaczego płacimy za gaz więcej niż Niemcy? Bo nie mieliśmy alternatywy. Dzisiaj mamy gazoport, możemy przyjmować dostawy, które nam zabiezpieczą 1/3 potrzeb, szukamy innych źródeł, m.in. poprzez Baltic Pipe. Wtedy dywersyfikacja będzie pełna. Nie wykluczam rozmów z Gazpromem, ale przy pełnej konkurencji. Nie mówię, że nie będziemy brali gazu z Rosji, ale chcemy żeby Rosja konkurowała z normalnymi dostawcami. Chcemy mieć pełna weryfikacje dostaw. A jeśli zachodnie państwa Unii Europejskiej chcą uzależnić się od Gazpromu? No cóż, to jak w powiedzeniu - „na złość mamie odmrożę sobie uszy” – zakończył prezydent Duda. 

 

POLECANE
Nie żyje znany reżyser. Miał tylko 47 lat Wiadomości
Nie żyje znany reżyser. Miał tylko 47 lat

Zmarł Jeff Baena, ceniony twórca kina niezależnego oraz mąż aktorki Aubrey Plazy. Miał 47 lat. Okoliczności jego śmierci nie zostały dotąd wyjaśnione.

Zapytano Polaków o Donalda Tuska. Jest najnowszy sondaż polityka
Zapytano Polaków o Donalda Tuska. Jest najnowszy sondaż

Czy w koalicji rządzącej istnieje polityk, który lepiej pełniłby funkcję szefa rządu niż Donald Tusk? Polacy odpowiedzieli.

Już wiosną wspólnie wygramy wybory. Karol Nawrocki opublikował nagranie gorące
"Już wiosną wspólnie wygramy wybory". Karol Nawrocki opublikował nagranie

– Chciałbym wlać w polskie serca nadzieję, że już wiosną wspólnie wygramy wybory prezydenckie i przywrócimy Polskę na tory rozwoju oraz bezpieczeństwa. Niech 2025 będzie rokiem polskiej nadziei – mówi na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

Chłodne powietrze z Arktyki wciąż napływa do Polski. Sprawdź pogodę na najbliższe dni.

Polityczna burza w Austrii. Radykalna zapowiedź kanclerza polityka
Polityczna burza w Austrii. Radykalna zapowiedź kanclerza

Kanclerz Austrii Karl Nehammer zapowiedział, że wkrótce zrezygnuje z urzędu. Decyzja ma związek z nieudanymi rozmowami o utworzeniu koalicji rządowej.

Gdzie jest Robert Fico? Nowe zaskakujące informacje polityka
Gdzie jest Robert Fico? Nowe zaskakujące informacje

Słowacki prezydent Peter Pellegrini wie, gdzie pzebywa premier Robert Fico, ale nie zdradzi miejsca jego pobytu - napisała w sobotę gazeta "Sme". Od czasu wizyty w Moskwie 22 grudnia 2024 roku szef rządu nie pokazał się publicznie; media spekulują, że jest lub był w Hanoi w Wietnamie.

Chwile grozy na Maderze. Służby ratowały turystów z Polski Wiadomości
Chwile grozy na Maderze. Służby ratowały turystów z Polski

Para Polaków została uratowana w sobotę na portugalskiej Maderze, po tym, jak utknęli z powodu przypływu przy jednym z klifów w pobliżu Ponta do Pargo, na zachodzie atlantyckiej wyspy. Akcja ratownicza trwała kilkanaście godzin.

Jesteśmy wstrząśnięci. Pałac Buckingham wydał komunikat Wiadomości
"Jesteśmy wstrząśnięci". Pałac Buckingham wydał komunikat

Atak terrorystyczny, który miał miejsce w Nowym Orleanie w noc sylwestrową, wstrząsnął światem. Zginęło w nim co najmniej 14 osób, w tym 31-letni Edward Pettifer, którego macocha, Tiggy Legge-Bourke, była dawną nianią księcia Williama i księcia Harry'ego. Pałac Buckingham wydał w tej sprawie oświadczenie.,

Szczęsny czekał na to od miesięcy. Spływają gratulacje Wiadomości
Szczęsny czekał na to od miesięcy. Spływają gratulacje

Bramkarz Barcelony Wojciech Szczęsny znalazł się w wyjściowym składzie na mecz 1/16 finału Pucharu Hiszpanii z czwartoligowym Barbastro. Wszystko wskazuje na to, że polski piłkarz rozegra swój debiutancki mecz w tym klubie. Od pierwszej minuty wystąpi też Robert Lewandowski.

Nie żyje burmistrz Mszczonowa. Swoją funkcję sprawował od lat Wiadomości
Nie żyje burmistrz Mszczonowa. Swoją funkcję sprawował od lat

4 stycznia odszedł Józef Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa i najdłużej urzędujący włodarz miasta w Polsce. Miał 71 lat. Informację o jego śmierci przekazał urząd miasta, a przewodniczący rady miejskiej Łukasz Koperski napisał: "Pogrążony w ogromnym smutku z powodu tej nagłej, bolesnej straty informuję, że w dn. 4 stycznia zmarł Burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek. Niech spoczywa w pokoju."

REKLAMA

Prezydent: Zachód chce uzależnić się od Gazpromu? To jak "na złość mamie odmrożę uszy"

W trakcie konferencji prasowej po spotkaniu z prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė przebywający w Wilnie prezydent Andrzej Duda wyraził zasmucenie informacjami o krachu rozmów ze stroną ukraińską w sprawie ekshumacji zwłok polskich żołnierzy na terenie Ukrainy. Prezydenci obu państw zapewniali o dobrych relacjach między Polską a Litwą, wspólnie skrytykowali również projekt Nord Stream II. 
fot. Robert Wąsik Prezydent: Zachód chce uzależnić się od Gazpromu? To jak "na złość mamie odmrożę uszy"
fot. Robert Wąsik / Tygodnik Solidarność
– Chciałem złożyć na rece pani prezydent gratulacje i najlepsze życzenia. Dzięki temu mogliśmy pokazać, że jesteśmy sąsiadem, sojusznikiem. Ta obecność ma symboliczne znaczenie, dla mnie również osobiste, wspominaliśmy z panią prezydent świetne stosunki między naszymi państwami realizowane przez pana prezydenta Kaczyńskiego. Przypominaliśmy wizytą Lecha Kaczyńskiego w Wilnie 8 kwietnia, dwa dni przed tragiczną śmiercią .Współpraca polityczna cały czas się dobrze rozwijała w budowie sfery bezpieczeństwa, razem walczyliśmy o realizację postanowień szczytu NATO w Warszawie. To udało się zrealizować, wojska NATO są obecne na Litwie i w Polsce. Relacje między nami są bardzo dobre. Dziękuję za słowa wsparcia jeśli chodzi o relacje między Polską a Komisją Europejską. Cieszę się, że ten dialog jest realizowany. Wierzę w to, że te problemy, które w moim przekonaniu wynikają z niezrozumienia zostaną rozwiązane. Dziękuję za stanowisko, które pani prezydent przedstawiła, które wykazuje zrozumienie. Miałem możliwośc rozmawiać również z polskimi przedsiębiorcami, firmami, które przyczyniają się do budowy litewskiej gospodarki. To wielkie firmy – Orlen, PZU, Lotos. Wszystkie te firmy podkreślały dobrą wspołpracę z władzami litewskimi. Dziękuję za pokonanie impasu między Orlenem i kolejami na Litwie. Dzięki temu koncern może się rozwijać. To wpisuje się w te wielkie inwestycje, które chciałbym żebyśmy prowadzili w ramach wielkiej inicjatywy Trójmorz i rozwoju sieci infrastrukturalnej. Myślę o moście energetycznym, Via Baltica, Rail Baltica, żeby lepiej połączyć Polskę z Litwą więzami komunikacyjnymi. Rozmaialiśmy o kwestii mniejszości. To lojalni obywatele Litwy i za to im dziękowałem. Chciałbym, żeby mogli polską tradycję zachować. Rozmawialiśmy o tym, że Litwa ma prawo oczekiwać, że na maturze będzie zdawany język litewski, nie widzę w tym problemu, ale chciałbym, żeby poziom kształcenia w polskich szkołach mógł być dobrze realizowany. Myślę, że krok za krokiem będziemy mogli te kwestie omawiać w ramach komisji, która nad tym pracje, ale i w rozmowach między mną a panią prezydent – powiedział prezydent Duda. 

Polscy dziennikarze pytali prezydenta o komentarz na temat zerwania rozmów ze stroną ukraińśką. – Nie będę ukrywał, że z dużym smutkiem przyjąłem informacje z Warszawy. To był ważny temat moich rozmów z prezydentem Poroszenko. Podczas wizyty w Charkowie rozmawialiśmy o tym. Miałem nadzieję, ze ten problem uda nam się przezwycięzyć. Kwestia ekshumacji stanowi dla nas  ważny element. Podczas wczorajszego spotkania ten temat nie został podjęty przez stronę ukraińską. To nie jest taki kierunek, jaki wskazywaliśmy z prezydentem Poroszenko. Mam nadzieję, że uda się ten impas przełamać – ocenił prezydent. 

Nie zabrakło również pytania o Nord Stream II, projekt który uderza zarówno w Polske, jak i w Litwe. – Wyrażam zdziwienie, że zachodnia część Unii Europejskiej chce się uzależnić od Gazpromu. Obserwowaliśmy doświadczenie Ukrainy, gdzie stosowano dostawy gazu jako broń w wojnie hybrydowej. To był dla nas mrożący krew w żyłach przykład co się dzieje gdy ma się do czynienia z bezwględnym monopolistą. Dlaczego płacimy za gaz więcej niż Niemcy? Bo nie mieliśmy alternatywy. Dzisiaj mamy gazoport, możemy przyjmować dostawy, które nam zabiezpieczą 1/3 potrzeb, szukamy innych źródeł, m.in. poprzez Baltic Pipe. Wtedy dywersyfikacja będzie pełna. Nie wykluczam rozmów z Gazpromem, ale przy pełnej konkurencji. Nie mówię, że nie będziemy brali gazu z Rosji, ale chcemy żeby Rosja konkurowała z normalnymi dostawcami. Chcemy mieć pełna weryfikacje dostaw. A jeśli zachodnie państwa Unii Europejskiej chcą uzależnić się od Gazpromu? No cóż, to jak w powiedzeniu - „na złość mamie odmrożę sobie uszy” – zakończył prezydent Duda. 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe