Kredyt konsolidacyjny – kiedy opłaca się zaciągnąć takie zobowiązanie?

Kredyt konsolidacyjny to produkt, który łączy kilka długów w jedno większe obciążenie. Takie finansowanie opłaca się tylko wtedy, gdy jego rata nie przewyższa dotychczasowych zobowiązań na rzecz wierzycieli. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu terminu spłaty. Kto powinien zainteresować się konsolidacją długów i na jakie rzeczy musi zwrócić uwagę przy wyborze takiego kredytu?
 Kredyt konsolidacyjny – kiedy opłaca się zaciągnąć takie zobowiązanie?

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to specyficzny produkt bankowy, który wyróżnia się pod względem przeznaczenia oraz sposobu wypłacania środków. Ten typ zobowiązania zaciąga się w celu spłacenia obciążeń finansowych u różnych wierzycieli. Konsolidacja polega na tym, że bank reguluje zewnętrzne długi klienta i następnie przekształca je w jeden kredyt. Spłacenie dotychczasowych należności zachodzi bez bezpośredniego udziału konsumenta, ponieważ nowy kredytodawca przelewa sumy zadłużenia od razu na rachunek wierzycieli.

Takie scalone zobowiązanie jest większe, ale ma też dłuższy okres spłaty. Dzięki temu jego rata jest mniejsza niż suma wszystkich opłat uiszczanych co miesiąc na konta różnych podmiotów. To rozwiązanie pozwala podreperować domowy budżet, a także ograniczyć ilość formalności – konsolidacja sprawia, że klient nie musi już pilnować wielu terminów płatności, bo jego finanse obsługuje już tylko jeden bank.

Kredyt konsolidacyjny – dla kogo jest on opłacalny?

Kredyt konsolidacyjny opłaca się wtedy, gdy jego rata obciąża portfel mniej niż wydatki związane ze spłatą licznych pożyczek z różnych instytucji. Jednak nie każdy, kto ma więcej niż jedno zobowiązanie, musi od razu decydować się na połączenie długów. Takie rozwiązanie powinny rozważyć głównie osoby, które znajdują się w niepewnej sytuacji finansowej.

Konsolidacja długów jest dobrym wyjściem w momencie, gdy ktoś jest o krok od przekredytowania. Mowa o sytuacji, w której suma wszystkich miesięcznych rat przewyższa połowę wynagrodzenia. Jeśli ktoś zarabia 4 000 złotych i na konta wierzycieli regularnie odprowadza więcej niż 2 000 złotych, to prawdopodobnie nie zostają mu już żadne środki do odłożenia. Brak oszczędności w połączeniu z niespodziewaną sytuacją (np. stratą pracy albo nagłym wzrostem wskaźnika WIBOR) może poskutkować trudnościami z wywiązywaniem się z umów bankowych.

Taka sytuacja jest w stanie zapędzić konsumenta w spiralę kredytową – stan, w którym kolejne pożyczki zaciągane są tylko po to, by za ich sprawą opłacać bieżące zadłużenie. Gdy dojdzie do takiego zapętlenia, to na konsolidację może być już za późno, ponieważ bank nie będzie chciał udzielić pomocy osobie z tak niestabilną sytuacją finansową. Dlatego o kredycie konsolidacyjnym warto pomyśleć wcześniej – jeszcze przed zaistnieniem problemów ze spłatą należności.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest na tyle popularny, że można znaleźć go w ofercie większości banków. Jednak należy mieć w pamięci fakt, że propozycje instytucji finansowych różnią się pod kilkoma względami. Przy wyborze produktu należy zwrócić uwagę na aspekty takie jak:

  • minimalny i maksymalny okres spłaty scalonego zadłużenia;
  • forma oraz wysokość oprocentowania produktu;
  • minimalna i maksymalna kwota kredytu;
  • prowizja dla banku;
  • rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO).

Analizę tych czynników i dobór najkorzystniejszej oferty da się wykonać samodzielnie. Jednak takie zadanie może pochłonąć sporo czasu oraz energii zwłaszcza w przypadku osób, które nie zajmują się finansami na co dzień. Sprawę są w stanie ułatwić rozwiązania takie jak kalkulator kredytu konsolidacyjnego na Bankier SMART. Jest to interaktywne narzędzie, w którym można wybrać potrzebną kwotę i preferowany okres jej spłaty. Dzięki tym informacjom zostanie wygenerowany ranking najkorzystniejszych propozycji spełniających oczekiwania potencjalnego kredytobiorcy.

Jakie obciążenia obejmuje kredyt konsolidacyjny?

Przy podejmowaniu decyzji o konsolidacji zobowiązań, warto wiedzieć, że niektóre oferty mogą nie obejmować pewnych rodzajów zadłużenia. To od polityki wybranego banku zależy, jakie obciążenia uda się scalić. Niektóre instytucje przyjmują tylko klientów z kredytami, a inne spłacają też długi w formie:

  • pożyczek lub chwilówek pozabankowych;
  • zobowiązań zaciągniętych w SKOK-ach;
  • zadłużeń na kartach kredytowych;
  • limitów na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR).

Co więcej, oferty bankowe mogą różnić się pod względem tego, jak wiele produktów można jednocześnie scalić za pomocą kredytu konsolidacyjnego. Dlatego przed podpisaniem umowy należy dobrze przeanalizować ofertę i sprawdzić, czy uwzględnia ona wszystkie zobowiązania, które chce się ująć we wspólnym zobowiązaniu.

Kredyt konsolidacyjny z opcją dodatkowych środków

Choć kredyt konsolidacyjny zazwyczaj opiewa na sumę, która jest równa kwocie zadłużeń, to warto wiedzieć, że są wyjątki od tej reguły. Niektóre banki oprócz scalenia zobowiązań oferują również wypłacenie dodatkowych środków. Takie ponadprogramowe pieniądze nie trafiają bezpośrednio na konta wierzycieli, a od razu na rachunek klienta. Zwykle można je spożytkować w dowolny sposób.

Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny z opcją dodatkowych środków, trzeba jednak spełnić pewne wymagania. Na taki produkt mogą liczyć osoby z wysoką zdolnością kredytową. Ten wskaźnik to jeden z najważniejszych parametrów, które bank bierze pod uwagę w trakcie wydawania decyzji o przydzieleniu jakiegokolwiek finansowania.

Wszystko dlatego, że zdolność określa prawdopodobieństwo terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami. Zatem jeśli jest ona wysoka, to kredytodawca nie podejmuje dużego ryzyka i może udzielić klientowi nieco pokaźniejszej pożyczki.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kolizja łodzi na Dunaju. Są ofiary śmiertelne i zaginieni z ostatniej chwili
Kolizja łodzi na Dunaju. Są ofiary śmiertelne i zaginieni

Dwie osoby zginęły, a pięć innych uznano za zaginione zapewne w wyniku zderzenia małej motorówki ze statkiem wycieczkowym na Dunaju na północ od Budapesztu, które miało miejsce w sobotę późnym wieczorem – podała węgierska policja.

To skandal. Znany pięściarz wyprowadzony z samolotu z ostatniej chwili
"To skandal". Znany pięściarz wyprowadzony z samolotu

Tomasz Adamek opowiedział, co spotkało go w samolocie. Znany pięściarz zaplanował powrót do domu w Stanach Zjednoczonych, kiedy spotkała go niemiła przygoda.

Zamach na premiera Słowacji. Nowy trop śledczych z ostatniej chwili
Zamach na premiera Słowacji. Nowy trop śledczych

Ministrowie spraw wewnętrznych i obrony Słowacji Matusz Szutaj Esztok i Robert Kaliniak powiedzieli w niedzielę, że policja zaczęła pracować nad nową wersją śledczą.

Katastrofa lotnicza w Iranie. Na pokładzie prezydent Ebrahim Raisi z ostatniej chwili
Katastrofa lotnicza w Iranie. Na pokładzie prezydent Ebrahim Raisi

Trwają poszukiwania śmigłowca z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim na pokładzie po wypadku w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - przekazała telewizja Al_Dżazira, powołując się na irańskie media państwowe.

Dobrze, że umiem karate. Dramat Anny Lewandowskiej na lotnisku z ostatniej chwili
"Dobrze, że umiem karate". Dramat Anny Lewandowskiej na lotnisku

Anna Lewandowska, żona słynnego piłkarza opowiedziała, co niedawno spotkało ją na lotnisku w Barcelonie. Wystarczyła chwila nieuwagi, by trenerka padła ofiarą ataku.

Uderzenie w całą gospodarkę. Prezes PiS ostrzega przed euro w Polsce z ostatniej chwili
"Uderzenie w całą gospodarkę". Prezes PiS ostrzega przed euro w Polsce

Wprowadzenie euro w Polsce będzie uderzeniem w stopę życiową i w popyt, czyli uderzeniem w całą gospodarkę – ocenił w niedzielę w Tomaszowie Mazowieckim prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tak dla polskiej złotówki, to jest część polskiej racji stanu – powiedział.

Nie żyje dziennikarka CNN. Miała 58 lat z ostatniej chwili
Nie żyje dziennikarka CNN. Miała 58 lat

Media obiegły wieści o śmierci znanej prezenterki i dziennikarki CNN. Alicia Steward odeszła w wieku 58 lat. Okoliczności jej śmierci badają służby.

Czarnek ostro odpowiada Tuskowi: Niech Pan nie robi z siebie klauna z ostatniej chwili
Czarnek ostro odpowiada Tuskowi: "Niech Pan nie robi z siebie klauna"

Nie milkną echa niedzielnej awantury, która miała miejsce na antenie Polsat News. Były minister edukacji i poseł PiS Przemysław Czarnek w ostrych słowach odniósł się do wpisu Donalda Tuska.

Jarosław Kaczyński ogłosił plan Siedem razy tak z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński ogłosił plan "Siedem razy tak"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił w niedzielę na konwencji PiS plan "Siedem razy tak", wymieniając na pierwszym miejscu potrzebę działań na rzecz rozwoju Polski. Podkreślił, że to konieczność realizowania wielkich inwestycji, takich jak Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Gorąco w Izraelu. Demonstranci blokują wjazd do Jerozolimy z ostatniej chwili
Gorąco w Izraelu. Demonstranci blokują wjazd do Jerozolimy

Grupa demonstrantów zablokowała w niedzielę główny wjazd do Jerozolimy, domagając się przeprowadzenia w Izraelu ogólnokrajowych wyborów - poinformował dziennik "Harec".

REKLAMA

Kredyt konsolidacyjny – kiedy opłaca się zaciągnąć takie zobowiązanie?

Kredyt konsolidacyjny to produkt, który łączy kilka długów w jedno większe obciążenie. Takie finansowanie opłaca się tylko wtedy, gdy jego rata nie przewyższa dotychczasowych zobowiązań na rzecz wierzycieli. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu terminu spłaty. Kto powinien zainteresować się konsolidacją długów i na jakie rzeczy musi zwrócić uwagę przy wyborze takiego kredytu?
 Kredyt konsolidacyjny – kiedy opłaca się zaciągnąć takie zobowiązanie?

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to specyficzny produkt bankowy, który wyróżnia się pod względem przeznaczenia oraz sposobu wypłacania środków. Ten typ zobowiązania zaciąga się w celu spłacenia obciążeń finansowych u różnych wierzycieli. Konsolidacja polega na tym, że bank reguluje zewnętrzne długi klienta i następnie przekształca je w jeden kredyt. Spłacenie dotychczasowych należności zachodzi bez bezpośredniego udziału konsumenta, ponieważ nowy kredytodawca przelewa sumy zadłużenia od razu na rachunek wierzycieli.

Takie scalone zobowiązanie jest większe, ale ma też dłuższy okres spłaty. Dzięki temu jego rata jest mniejsza niż suma wszystkich opłat uiszczanych co miesiąc na konta różnych podmiotów. To rozwiązanie pozwala podreperować domowy budżet, a także ograniczyć ilość formalności – konsolidacja sprawia, że klient nie musi już pilnować wielu terminów płatności, bo jego finanse obsługuje już tylko jeden bank.

Kredyt konsolidacyjny – dla kogo jest on opłacalny?

Kredyt konsolidacyjny opłaca się wtedy, gdy jego rata obciąża portfel mniej niż wydatki związane ze spłatą licznych pożyczek z różnych instytucji. Jednak nie każdy, kto ma więcej niż jedno zobowiązanie, musi od razu decydować się na połączenie długów. Takie rozwiązanie powinny rozważyć głównie osoby, które znajdują się w niepewnej sytuacji finansowej.

Konsolidacja długów jest dobrym wyjściem w momencie, gdy ktoś jest o krok od przekredytowania. Mowa o sytuacji, w której suma wszystkich miesięcznych rat przewyższa połowę wynagrodzenia. Jeśli ktoś zarabia 4 000 złotych i na konta wierzycieli regularnie odprowadza więcej niż 2 000 złotych, to prawdopodobnie nie zostają mu już żadne środki do odłożenia. Brak oszczędności w połączeniu z niespodziewaną sytuacją (np. stratą pracy albo nagłym wzrostem wskaźnika WIBOR) może poskutkować trudnościami z wywiązywaniem się z umów bankowych.

Taka sytuacja jest w stanie zapędzić konsumenta w spiralę kredytową – stan, w którym kolejne pożyczki zaciągane są tylko po to, by za ich sprawą opłacać bieżące zadłużenie. Gdy dojdzie do takiego zapętlenia, to na konsolidację może być już za późno, ponieważ bank nie będzie chciał udzielić pomocy osobie z tak niestabilną sytuacją finansową. Dlatego o kredycie konsolidacyjnym warto pomyśleć wcześniej – jeszcze przed zaistnieniem problemów ze spłatą należności.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest na tyle popularny, że można znaleźć go w ofercie większości banków. Jednak należy mieć w pamięci fakt, że propozycje instytucji finansowych różnią się pod kilkoma względami. Przy wyborze produktu należy zwrócić uwagę na aspekty takie jak:

  • minimalny i maksymalny okres spłaty scalonego zadłużenia;
  • forma oraz wysokość oprocentowania produktu;
  • minimalna i maksymalna kwota kredytu;
  • prowizja dla banku;
  • rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO).

Analizę tych czynników i dobór najkorzystniejszej oferty da się wykonać samodzielnie. Jednak takie zadanie może pochłonąć sporo czasu oraz energii zwłaszcza w przypadku osób, które nie zajmują się finansami na co dzień. Sprawę są w stanie ułatwić rozwiązania takie jak kalkulator kredytu konsolidacyjnego na Bankier SMART. Jest to interaktywne narzędzie, w którym można wybrać potrzebną kwotę i preferowany okres jej spłaty. Dzięki tym informacjom zostanie wygenerowany ranking najkorzystniejszych propozycji spełniających oczekiwania potencjalnego kredytobiorcy.

Jakie obciążenia obejmuje kredyt konsolidacyjny?

Przy podejmowaniu decyzji o konsolidacji zobowiązań, warto wiedzieć, że niektóre oferty mogą nie obejmować pewnych rodzajów zadłużenia. To od polityki wybranego banku zależy, jakie obciążenia uda się scalić. Niektóre instytucje przyjmują tylko klientów z kredytami, a inne spłacają też długi w formie:

  • pożyczek lub chwilówek pozabankowych;
  • zobowiązań zaciągniętych w SKOK-ach;
  • zadłużeń na kartach kredytowych;
  • limitów na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR).

Co więcej, oferty bankowe mogą różnić się pod względem tego, jak wiele produktów można jednocześnie scalić za pomocą kredytu konsolidacyjnego. Dlatego przed podpisaniem umowy należy dobrze przeanalizować ofertę i sprawdzić, czy uwzględnia ona wszystkie zobowiązania, które chce się ująć we wspólnym zobowiązaniu.

Kredyt konsolidacyjny z opcją dodatkowych środków

Choć kredyt konsolidacyjny zazwyczaj opiewa na sumę, która jest równa kwocie zadłużeń, to warto wiedzieć, że są wyjątki od tej reguły. Niektóre banki oprócz scalenia zobowiązań oferują również wypłacenie dodatkowych środków. Takie ponadprogramowe pieniądze nie trafiają bezpośrednio na konta wierzycieli, a od razu na rachunek klienta. Zwykle można je spożytkować w dowolny sposób.

Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny z opcją dodatkowych środków, trzeba jednak spełnić pewne wymagania. Na taki produkt mogą liczyć osoby z wysoką zdolnością kredytową. Ten wskaźnik to jeden z najważniejszych parametrów, które bank bierze pod uwagę w trakcie wydawania decyzji o przydzieleniu jakiegokolwiek finansowania.

Wszystko dlatego, że zdolność określa prawdopodobieństwo terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami. Zatem jeśli jest ona wysoka, to kredytodawca nie podejmuje dużego ryzyka i może udzielić klientowi nieco pokaźniejszej pożyczki.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe