W Sejmie Państwowa Komisja Wyborcza wręczyła nominacje nowym europosłom. Niestety Bartosz Arłukowicz i Róża Thun wbrew zwyczajowi nie podali ręki przedstawicielom władz państwowych w tym premierowi Morawieckiemu. Sprawę skomentował między innymi Bogusław Sonik, współpracownik KOR, przyjaciel Stanisława Pyjasa i wieloletni polityk Platformy Obywatelskiej
- Polacy często zadawali mi pytanie "po co chcesz tu meiszkać?" Tak jakby stracili wiarę w siebie i swój kraj. O tak, my mamy nasz epolskie kompleksy, ale który naród ich nie ma?
Płd. Sudan dotknięty jest katastrofą głodu. "W Sudanie Południowym pomocy żywnościowej potrzebuje niemal 7 mln ludzi. W samym rejonie Awaeil East, gdzie pomoc wysyła PCPM niedożywionych jest 17 tysięcy dzieci. Bez naszej pomocy, mogą nie przeżyć kolejnych miesięcy. Dlatego apelujemy o wsparcie" - pisze Fundacja PCPM.
Jutro Zofia Klepacka zostanie przez Światowy Związek Żołnierzy AK w Akademii Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej uhonorowana honorowym członkostwem. Wywołało to wściekłość Kingi Rusin, celebrytki, która Zofię Klepacką atakowała już werbalnie na ulicy i w mediach społecznościowych
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wspomina czas I Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny.
Premier Morawiecki zwrócił się do studentów Politechniki Świętokrzyskiej, laureatów międzynarodowego konkursu.
Wieloletni szef ludowców wypowiedział się na temat strategii, którą w jego ugrupowaniu podjęto przed wyborami europejskimi.
– Elementem konstrukcji Kiszczaka była Koalicja Europejska – wszyscy ludzie PRL-u razem. Ten czołg sformułowany przez Tuska przepadł – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji w okresie PRL. To właśnie ocena wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego stanowi temat najnowszego numeru naszego tygodnika.
Prezydent Stanów Zjednoczonych wydał w związku z 40. rocznicą I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, specjalne oświadczenie
Aktorka Krystyna Janda podjęła się podsumowania wizerunku Beaty Szydło.
Po tym, jak europosłanka Róża Thun nie podała ręki polskiemu premierowi oraz innym przedstawicielom państwa, Kataryna zadała pytanie, czy wobec tego uścisnęłaby rękę rosyjskiego ambasador, albo Władimira Putina.
Ryszard Petru powrócił dziś do jednego ze swoich strategicznych tematów, czyli ograniczenia handlu w niedziele. Okazało się, że internauci nie podzielili opinii polityka.
Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski zwrócił się do redaktora naczelnego "Jerusalem Post" o zmianę określenia "polskie obozy zagłady", które użyte zostało w papierowej wersji wydania gazety. Redaktor naczelny stwierdził, że zmieniono to w wersji online...
Jan Śpiewak odniósł się do medialnych doniesień w sprawie potencjalnego nowego programu PO, który zakładać miałby federalizację Polski.
Polityk Platformy Obywatelskiej prof. Lena Kolarska-Bobińska mówiła o kulisach kampanii wyborczej Koalicji Europejskiej.
"Głównym wydarzeniem podróży apostolskiej do Rumunii jest beatyfikacja siedmiu męczenników, biskupów Kościoła greckokatolickiego. Ich los przypomina o brutalnych prześladowaniach, których doświadczyli chrześcijanie w czasach komunistycznej dyktatury. W Rumunii w wyniku prześladowań zginęli wszyscy katoliccy biskupi oraz większość kapłanów i zakonników. Bezpośrednich represji doświadczyło 2 mln chrześcijan" - przypomina Radio Watykańskie.\n"Wszyscy beatyfikowani dziś biskupi zostali aresztowani tego samego dnia 28 października 1948 r., ponieważ wbrew poleceniu komunistycznych władz nie zerwali jedności z Papieżem i nie zaprzestali duszpasterskiej posługi, lecz przeciwnie umacniali swych wiernych w nowych, wrogich wierze okolicznościach. Wszyscy byli torturowani. Proponowano im wysokie godności w Cerkwi prawosławnej. Pięciu z nich (Vasile Aftenie, Valeriu Traian Frentiu, Ioan Suciu, Tit Liviu Chinezu i Alexandru Rusu) zmarło w więzieniu, a dwóch w areszcie domowym (Ioan Balan i Iuliu Hossu)" - dowiadujemy się.
Wiceprezes Zarządu Forum Młodej Prawicy Michał Rybiński zauważył, że wspomnienia Witolda Zembaczyńskiego z Nowoczesnej na temat I Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, nie bardzo mogą mieć pokrycie w rzeczywistości...
Radio Wnet dotarło do założeń programowych opozycji, które mają być przedstawione podczas uroczystości 4 czerwca. Założenia zakładają daleko idącą decentralizację państwa, w artykule na stronie Radio Wnet nazwaną "rozbiciem dzielnicowym"
W programie "Woronicza 17" Jan Kanthak, polityk Solidarnej Polski, mówił na temat rozpadu Koalicji Europejskiej.
Jednym z elementów organizowanych przez miasto Gdańsk obchodów rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku ma być "Burzenie polskiego Kościoła" z udziałem Leszka Jażdżewskiego. Fakt ten skomentował Kacper Płażyński