[Nasz Patronat] IV Europejski Festiwal Schumana. Nauka społeczna Kościoła w myśli papieży i doktrynie "S"

Relacja z panelu dyskusyjnego w ramach Europejskiego Festiwalu Schumana współorganizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, który odbył się w dniu 16 maja, godz. 9.30-11.30 pt. Nauka społeczna kościoła w myśli świętego Jana Pawła II, Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieża Leona XIII i Sługi Bożego Roberta Schumana i doktrynie NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" przygotowanego i moderowanego przez prof. Wojciecha Gizickiego, KUL
 [Nasz Patronat] IV Europejski Festiwal Schumana. Nauka społeczna Kościoła w myśli papieży i doktrynie "S"
/ Papież Leon XIII, Wikipedia domena publiczna
Instytut Myśli Schumana w Warszawie jest organizatorem corocznego Europejskiego Festiwalu Schumana. W tym roku odbywa się już IV edycja tego wydarzenia. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne Festiwal musiał przenieść się ze Świątyni Opatrzności Bożej do Internetu. Kilkanaście wydarzeń festiwalowych -  dyskusje, seminaria, spotkania modlitewne - będą odbywać się w dniach 9 maja – 7 czerwca. Dotyczą one zarówno spraw społeczno-politycznych, kulturowych, jak i gospodarczych. 

Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana który odczytał list od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników Festiwalu

W ramach tematyki panelu 2 podejmuje się refleksje nad Katolicką Nauką Społeczną w życiu i działalności wielkich postaci XX wieku. Spotkania dyskusyjne odbywać się będą w każdą sobotę maja i 7 czerwca w g. 9.30-11.30 na platformie Microsoft Teams. 23 maja odbyło się trzecie spotkanie w cyklu panelu 2 zatytułowane Omnia restaurare in Christo! Nauczanie Społeczne Papieża Leona XIII

Uczestnikami panelu byli Ks. Stanisław Fel, profesor KUL, socjolog, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL; Marek Lewandowski, Rzecznik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność; Michał Michalski, profesor UAM, ekonomista, kulturoznawca, członek Rady Rodziny przy Premierze.
Papież Leon XIII był pierwszym pasterzem Kościoła, który w sposób otwarty wyszedł do świata. Otworzył Watykan, wskazywał na rolę wolności, demokracji i spraw społecznych. Encyklika Rerum Novarum stała się głównym dziełem inspirującym powstanie i ugruntowanie zasad Katolickiej Nauki Społecznej i wskazaniem dla ludzi pracy. 

Paneliści skoncentrowali woje odpowiedz na 2 kwestiach: 1. Jaki jest charakter i specyfika myśli Papieża Leona XII, nowatorskiego pasterza Kościoła XIX i XX w.? 2. Na czym polega uniwersalność,  aktualność myśli społecznej Kardynała w XXI w.

Ks. Stanisław Fel przypomniał o specyfice czasu w jakich pełnił posługę Papież Leon XIII. Dokonał analogii do współczesności twierdząc, że wówczas i obecnie Kościół został postawiony przed nowymi wyzwaniami. Jest to istotne w zrozumieniu znaczenia tego pontyfikatu. Ks. Fel podkreślał też znaczenie moralności w życiu społecznym i gospodarczym.

Marek Lewandowski zwrócił uwagę na ścisły związek nauczania papieża Leona XIII z ideami i codzienną aktywnością NSZZ Solidarność. Wskazał na znaczenie tego nauczania dla budowania dialogu pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Nie jest to proces łatwy ale Związek systematycznie podejmuje tę sprawę.

Michał Michalski wskazywał na pozostałe dokumenty Leona XIII, zwłaszcza encyklikę Arcanum divinae sapientia. Jest to związane z rodziną, jako podstawą życia społecznego i gospodarczego. Podkreślał także fakt konieczności czerpania z dorobku Kościoła gotowych i trawaych rozwiązań wielu problemów społecznych. 

Wszyscy Paneliści wskazywali na niezwykle istotną, nieprzecenioną rolę Papieża Leona XIII w życiu Kościoła na całym świecie. Jego wpływ na nowe wyzwania przełomu wieków był jednym  z kluczowych dla utrzymania jedności Kościoła i odkrycia nowego powołania nauczycielskiego.
Merytoryczna i rzeczowa dyskusja była wzbogacana przez komentarze i pytania kierowane m.in. za pomocą komunikatorów. 

Wnioski jakie można skonstruować z panelu to:
⦁    Konieczność nieustannego powrotu do bogactwa myśli społecznej Leona XIII, w tym szczególnie szerokie promowanie Katolickiej Nauki Społecznej i jej gotowych rozwiązań wielu problemów społecznych
⦁    Wzrost znaczenia organizacji pozarządowych zajmujących się prawami pracowniczymi i prawami rodziny
⦁    Wskazywanie na aktualność przesłania Papieża, m.in. w obszarze dialogu społecznego, zwłaszcza w zakresie relacji pracownicy-pracodawcy. rozwoju gospodarki, praw pracowniczych i rodziny.

Tematyka kolejnego spotkania w panelu poświęconym Katolickiej Nauki Społecznej:

30 maja, g. 9.30-11.30
Nie lękajcie się! Nauczanie Społeczne Papieża św. Jana Pawła II
Bartosz Wieczorek, doktor UKSW, filozof, teolog, Centrum Myśli Jana Pawła II
Mieczysław Ryba, profesor KUL, historyk, członek Kolegium IPN
Ks. Robert Nęcek, profesor UPJPII, teolog, Konsultor ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski
Ks. Grzegorz Sokołowski, profesor PWT Wrocław, teolog, Sekretarz Rady Społecznej przy Metropolicie Wrocławskim

Życie i dzieła Papieża Jana Pawła II stanowią bogactwo wielu płaszczyzn społecznych. Papież jest postacią kluczową dla milionów ludzi na świecie. Polacy stanowią w tym względzie szczególną grupę. Debata wobec tych faktów może jednak dotyczyć tego na ile św. Jan Paweł II jest ważny z powodu Jego nauczania a jakie znaczenie ma Jego postać dla popkultury. 

relację sporządził prof. Wojciech Gizicki

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy

Sąd Najwyższy oddalił wniosek kasacyjny w sprawie dwóch młodych mężczyzn skazanych za rozbój i pobicie obywateli Szwecji. Jednym z nich był wnuk byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Bartłomiej W. odbywa karę 4 lat więzienia.

PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi? z ostatniej chwili
PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi?

Europarlament przyjął w środę przepisy, które mają wzmocnić walkę z praniem brudnych pieniędzy w UE. Jeśli zatwierdzi je Rada UE, zakaz płatności gotówką powyżej określonej kwoty zostanie wprowadzony.

Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO] z ostatniej chwili
Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO]

Japończyk Ryoyu Kobayashi ustanowił nieoficjalny rekord świata w długości lotu narciarskiego, osiągając odległość 291 metrów na specjalnie przygotowanej skoczni na zboczu wzgórza Hlidarfjall w miejscowości Akureyri na Islandii.

Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit z ostatniej chwili
Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit

„Pani Hennig-Kloska zapominała złożyć wniosek o notyfikacje pomocy dla przedsiębiorców. Innymi słowy ceny prądu dla przedsiębiorców będą noLimit” – alarmuje były premier Mateusz Morawiecki.

Obrońca ks. Michała Olszewskiego ujawnia szokujące kulisy sprawy z ostatniej chwili
Obrońca ks. Michała Olszewskiego ujawnia szokujące kulisy sprawy

„Ponieważ sprawa się rozlewa po dziennikarzach (rozmaitych barw i orientacji) pragnę odnieść się do ujawnionych już informacji” – pisze mec. dr Krzysztof Wąsowski, pełnomocnik ks. Michała Olszewskiego.

Mariusz Kamiński: Nie bójcie się, czasy walki z korupcją wrócą z ostatniej chwili
Mariusz Kamiński: Nie bójcie się, czasy walki z korupcją wrócą

– Jedyne moje przesłanie do funkcjonariuszy służb antykorupcyjnych w naszym kraju było takie: walić w złodziei niezależnie od tego, do jakiego ugrupowania się przykleili – mówił na antenie RMF były szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody z ostatniej chwili
Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody

– To jest dla mnie przykre, że nawet na tej sali zwracam się do osób, które zostały objęte inwigilacją – mówił w Sejmie minister sprawiedliwości Adam Bodnar, przedstawiając sprawozdanie w Sejmie. Dodał, że lista podsłuchiwanych przez system Pegasus nie będzie jawna.

Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie z ostatniej chwili
Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie

„Pozycja Polski w NATO daje jej ogromny wpływ na sojuszników. Mówi się, że dyplomaci odegrali ważną rolę w porozumieniu USA w sprawie miliardowej pomocy dla Ukrainy. W przeciwieństwie do swoich europejskich sojuszników Warszawa ma do dyspozycji ważny zestaw instrumentów” – pisze niemiecki „Die Welt”.

Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność z ostatniej chwili
Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wystosował apel do członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”, w którym wzywa do obecności na demonstracji, jaką Solidarność i Solidarność RI organizują 10 maja w Warszawie.

„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku z ostatniej chwili
„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku

Na platformie społecznościowej TikTok w Niemczech pojawiają się fake'owe materiały promujące informację, jakoby 24 kwietnia miał miejsce „National Rape Day” [Narodowy Dzień Gwałtu – red.], w którym napaści seksualne na kobiety i dziewczynki rzekomo pozostają bezkarne. Sprawa wzbudziła reakcję berlińskich władz.

REKLAMA

[Nasz Patronat] IV Europejski Festiwal Schumana. Nauka społeczna Kościoła w myśli papieży i doktrynie "S"

Relacja z panelu dyskusyjnego w ramach Europejskiego Festiwalu Schumana współorganizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, który odbył się w dniu 16 maja, godz. 9.30-11.30 pt. Nauka społeczna kościoła w myśli świętego Jana Pawła II, Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieża Leona XIII i Sługi Bożego Roberta Schumana i doktrynie NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" przygotowanego i moderowanego przez prof. Wojciecha Gizickiego, KUL
 [Nasz Patronat] IV Europejski Festiwal Schumana. Nauka społeczna Kościoła w myśli papieży i doktrynie "S"
/ Papież Leon XIII, Wikipedia domena publiczna
Instytut Myśli Schumana w Warszawie jest organizatorem corocznego Europejskiego Festiwalu Schumana. W tym roku odbywa się już IV edycja tego wydarzenia. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne Festiwal musiał przenieść się ze Świątyni Opatrzności Bożej do Internetu. Kilkanaście wydarzeń festiwalowych -  dyskusje, seminaria, spotkania modlitewne - będą odbywać się w dniach 9 maja – 7 czerwca. Dotyczą one zarówno spraw społeczno-politycznych, kulturowych, jak i gospodarczych. 

Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana który odczytał list od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników Festiwalu

W ramach tematyki panelu 2 podejmuje się refleksje nad Katolicką Nauką Społeczną w życiu i działalności wielkich postaci XX wieku. Spotkania dyskusyjne odbywać się będą w każdą sobotę maja i 7 czerwca w g. 9.30-11.30 na platformie Microsoft Teams. 23 maja odbyło się trzecie spotkanie w cyklu panelu 2 zatytułowane Omnia restaurare in Christo! Nauczanie Społeczne Papieża Leona XIII

Uczestnikami panelu byli Ks. Stanisław Fel, profesor KUL, socjolog, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL; Marek Lewandowski, Rzecznik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność; Michał Michalski, profesor UAM, ekonomista, kulturoznawca, członek Rady Rodziny przy Premierze.
Papież Leon XIII był pierwszym pasterzem Kościoła, który w sposób otwarty wyszedł do świata. Otworzył Watykan, wskazywał na rolę wolności, demokracji i spraw społecznych. Encyklika Rerum Novarum stała się głównym dziełem inspirującym powstanie i ugruntowanie zasad Katolickiej Nauki Społecznej i wskazaniem dla ludzi pracy. 

Paneliści skoncentrowali woje odpowiedz na 2 kwestiach: 1. Jaki jest charakter i specyfika myśli Papieża Leona XII, nowatorskiego pasterza Kościoła XIX i XX w.? 2. Na czym polega uniwersalność,  aktualność myśli społecznej Kardynała w XXI w.

Ks. Stanisław Fel przypomniał o specyfice czasu w jakich pełnił posługę Papież Leon XIII. Dokonał analogii do współczesności twierdząc, że wówczas i obecnie Kościół został postawiony przed nowymi wyzwaniami. Jest to istotne w zrozumieniu znaczenia tego pontyfikatu. Ks. Fel podkreślał też znaczenie moralności w życiu społecznym i gospodarczym.

Marek Lewandowski zwrócił uwagę na ścisły związek nauczania papieża Leona XIII z ideami i codzienną aktywnością NSZZ Solidarność. Wskazał na znaczenie tego nauczania dla budowania dialogu pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Nie jest to proces łatwy ale Związek systematycznie podejmuje tę sprawę.

Michał Michalski wskazywał na pozostałe dokumenty Leona XIII, zwłaszcza encyklikę Arcanum divinae sapientia. Jest to związane z rodziną, jako podstawą życia społecznego i gospodarczego. Podkreślał także fakt konieczności czerpania z dorobku Kościoła gotowych i trawaych rozwiązań wielu problemów społecznych. 

Wszyscy Paneliści wskazywali na niezwykle istotną, nieprzecenioną rolę Papieża Leona XIII w życiu Kościoła na całym świecie. Jego wpływ na nowe wyzwania przełomu wieków był jednym  z kluczowych dla utrzymania jedności Kościoła i odkrycia nowego powołania nauczycielskiego.
Merytoryczna i rzeczowa dyskusja była wzbogacana przez komentarze i pytania kierowane m.in. za pomocą komunikatorów. 

Wnioski jakie można skonstruować z panelu to:
⦁    Konieczność nieustannego powrotu do bogactwa myśli społecznej Leona XIII, w tym szczególnie szerokie promowanie Katolickiej Nauki Społecznej i jej gotowych rozwiązań wielu problemów społecznych
⦁    Wzrost znaczenia organizacji pozarządowych zajmujących się prawami pracowniczymi i prawami rodziny
⦁    Wskazywanie na aktualność przesłania Papieża, m.in. w obszarze dialogu społecznego, zwłaszcza w zakresie relacji pracownicy-pracodawcy. rozwoju gospodarki, praw pracowniczych i rodziny.

Tematyka kolejnego spotkania w panelu poświęconym Katolickiej Nauki Społecznej:

30 maja, g. 9.30-11.30
Nie lękajcie się! Nauczanie Społeczne Papieża św. Jana Pawła II
Bartosz Wieczorek, doktor UKSW, filozof, teolog, Centrum Myśli Jana Pawła II
Mieczysław Ryba, profesor KUL, historyk, członek Kolegium IPN
Ks. Robert Nęcek, profesor UPJPII, teolog, Konsultor ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski
Ks. Grzegorz Sokołowski, profesor PWT Wrocław, teolog, Sekretarz Rady Społecznej przy Metropolicie Wrocławskim

Życie i dzieła Papieża Jana Pawła II stanowią bogactwo wielu płaszczyzn społecznych. Papież jest postacią kluczową dla milionów ludzi na świecie. Polacy stanowią w tym względzie szczególną grupę. Debata wobec tych faktów może jednak dotyczyć tego na ile św. Jan Paweł II jest ważny z powodu Jego nauczania a jakie znaczenie ma Jego postać dla popkultury. 

relację sporządził prof. Wojciech Gizicki


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe