[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a profesjonalne zarządzanie państwem

Piszę ten felieton z Manhattan w Kansas, gdzie wraz z rodziną poddajemy się „social distancing”. Manhattan Kansas jest siedzibą Kansas State University. Kilka dni temu wróciłem do Kansas z Milwaukee. Na lotniskach zarówno w Wisconsin, jak i w Kansas panował spokój, tylko podłogi swoim zapachem zdradzały przeprowadzaną pewnie rano dezynfekcję, lecz nie wszędzie panuje taka sielanka.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a profesjonalne zarządzanie państwem
/ flickr.com/
W czasie weekendu prawie we wszystkich telewizjach pokazywano dantejskie sceny powrotu Amerykanów z zimowych wakacji. Najgorsza sytuacja była na lotnisku O’Hare w Chicago, Miami i Dallas. W kolejkach po bagaż stały tysiące ludzi, bez żadnych zabezpieczeń, masek czy środków do dezynfekcji. Z najnowszych badań wynika, że prawie połowa amerykańskiego społeczeństwa uważa, że decyzja prezydenta Trumpa o wprowadzeniu stanu wyjątkowego jest mocno spóźniona. Jednak zdecydowanie pozytywny przekaz budowania ponadpartyjnego wizerunku w walce z wirusem należy przypisać wiceprezydentowi Mike’owi Pence’owi. To on w czasie konferencji prasowych stoi na czele White House Coronavirus Task Force – zespołu czołowych amerykańskich ekspertów. W każdym razie na szczeblu federalnym proces walki z wirusem się rozpoczął, tym bardziej że jego efekty prawdopodobnie będą miały znaczący wpływ na wygraną lub przegraną Donalda Trumpa w wyborach w listopadzie 2020 roku, jeśli ta data nie będzie zmieniona. Na szczeblu stanowym sprawa wygląda już trochę inaczej. Zależy to między innymi od poziomu wykształcenia i organizacji gubernatorów i ich zaplecza. Co wpływa na podejmowanie przez nich decyzji? Czy jest to obiektywna wiedza, teorie spiskowe czy ideologia? Przykładem może być np. gubernator Oklahomy zachęcający do picia piwa „Corona” czy pewien znany senator z Colorado, który na Facebooku zachęcał do biesiady w zaprzyjaźnionej restauracji. W momencie, kiedy piszę ten felieton, Biały Dom właśnie ogłosił nową procedurę, która zakłada ograniczenie zgromadzeń do 10 osób. Pozostaje jeszcze struktura powiatowa i to jest prawdziwa Ameryka, gdzie w wypadku miasta Manhattan to lokalny wydział zdrowia podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szkół i wraz z wydziałem edukacji decyzję o uruchomieniu programów online dla uczniów powyżej szczebla gimnazjum. To również na tym poziomie uruchamia się system darmowych posiłków dla uczniów z tzw. programów socjalnych, tak aby były one wydawane w okienkach bez konieczności kontaktowania się z ludźmi. Uruchamia się cały system pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych. Na poziomie lokalnym istnieje wiele programów opartych na woluntariuszach, takich jak Meals on Wheels i wiele innych. W odwodzie jest jeszcze wiele agencji federalnych i innych, takich jak Amerykański Czerwony Krzyż, FIMA i Gwardia Narodowa. Należy do tego dołączyć deklarowaną pomoc od wielu firm dla lokalnych społeczności. Tak funkcjonuje społeczeństwo obywatelskie, które ma mądrych liderów lokalnych. Tak więc stało się w końcu ważne, kto w naszym imieniu sprawuje władzę. Czy są to tylko sprawnie mówiący karierowicze, czy ludzie rozwiązujący ludzkie problemy. My, Polacy, jeśli chcemy budować sprawne państwo, powinniśmy właśnie w tej chwili bacznie się przyglądać, jak klasa polityczna chce rozwiązywać nasze problemy. Szkoda tylko, że odbywa się to kosztem naszego zdrowia i życia.
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność z ostatniej chwili
Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wystosował apel do członków i sympatyków NSZZ "Solidarność", w którym wzywa do obecności na demonstracji, jaką Solidarność i Solidarność RI organizują 10 maja w Warszawie.

„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku z ostatniej chwili
„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku

Na platformie społecznościowej TikTok w Niemczech pojawiają się fake'owe materiały promujące informację, jakoby 24 kwietnia miał miejsce „National Rape Day” [Narodowy Dzień Gwałtu – red.], w którym napaści seksualne na kobiety i dziewczynki rzekomo pozostają bezkarne. Sprawa wzbudziła reakcję berlińskich władz.

USA: Ustawa o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Joe Biden podjął decyzję z ostatniej chwili
USA: Ustawa o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Joe Biden podjął decyzję

Prezydent Joe Biden podpisał w środę ustawę o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 mld dolarów. Ustawa daje też chińskiej firmie ByteDance rok na sprzedaż TikToka. Prezydent zapowiedział, że nowe transze uzbrojenia wkrótce trafią na Ukrainę

Jest pierwszy komentarz Sienkiewicza po dymisji z ostatniej chwili
Jest pierwszy komentarz Sienkiewicza po dymisji

– Płynę na nieznane wody, ale w słusznej pirackiej sprawie; trzeba pomóc Europie obronić się przed ryzykiem wojny – powiedział dziennikarzom dotychczasowy szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, po tym, jak Rada Krajowa PO zatwierdziła go jako "jedynkę" KO do Parlamentu Europejskiego w okręgu obejmującym woj. świętokrzyskie i małopolskie.

Beata Szydło podczas debaty o skrajnie prawicowym ataku na Zielony Ład: Co to ma być? [WIDEO] z ostatniej chwili
Beata Szydło podczas debaty o "skrajnie prawicowym ataku" na Zielony Ład: Co to ma być? [WIDEO]

– W tej kadencji Parlamentu było bardzo wiele kuriozalnych debat, ale w tej chwili lewicowi radykałowie przeszli samych siebie. Co to w ogóle ma być, szanowni państwo? – mówiła podczas środowej debaty w PE była premier Beata Szydło.

Potężna afera finansowa w Niemczech. Żelazna prokurator ma dosyć Wiadomości
Potężna afera finansowa w Niemczech. "Żelazna prokurator" ma dosyć

Anne Brorhilker jest jako prokurator śledczy jednoznacznie kojarzona z jednym z największych skandali finansowych w Niemczech. Niebywale skomplikowany system podatkowy sprawił, że inwestujący w akcje na giełdzie gracze mogli wyłudzić od niemieckiego państwa zwrot podatków, których nigdy nie zapłacili. Ta metoda określana jest przez niemieckie media jako “Cum-Ex”.

Dowództwo Generalne: Na Bałtyku zaginął żołnierz wojsk specjalnych z ostatniej chwili
Dowództwo Generalne: Na Bałtyku zaginął żołnierz wojsk specjalnych

Jak informuje w mediach społecznościowych Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, dziś popołudniu, w trakcie programowego szkolenia nurkowego na Bałtyku, zaginął jeden z żołnierzy wojsk specjalnych.

Kto zastąpi Roberta Lewandowskiego w reprezentacji? Sprawa jest oczywista z ostatniej chwili
Kto zastąpi Roberta Lewandowskiego w reprezentacji? "Sprawa jest oczywista"

Łukasz Piszczek udzielił wywiadu portalowi WP SportoweFakty. Mówił m.in. o Robercie Lewandowskim i polskie reprezentacji.

Trzymałem ją za rękę. Dramat uczestnika znanego programu z ostatniej chwili
"Trzymałem ją za rękę". Dramat uczestnika znanego programu

Uczestnik znanego programu podzielił się trudnym przeżyciem. Przeżył prawdziwy koszmar.

Sensacyjne nazwiska na listach PO do Europarlamentu. Wielka ucieczka z ostatniej chwili
Sensacyjne nazwiska na listach PO do Europarlamentu. "Wielka ucieczka"

Szef Kancelarii Premiera i rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec poinformował w środę po południu oficjalnie, którzy politycy będą kandydować w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego z list KO.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a profesjonalne zarządzanie państwem

Piszę ten felieton z Manhattan w Kansas, gdzie wraz z rodziną poddajemy się „social distancing”. Manhattan Kansas jest siedzibą Kansas State University. Kilka dni temu wróciłem do Kansas z Milwaukee. Na lotniskach zarówno w Wisconsin, jak i w Kansas panował spokój, tylko podłogi swoim zapachem zdradzały przeprowadzaną pewnie rano dezynfekcję, lecz nie wszędzie panuje taka sielanka.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a profesjonalne zarządzanie państwem
/ flickr.com/
W czasie weekendu prawie we wszystkich telewizjach pokazywano dantejskie sceny powrotu Amerykanów z zimowych wakacji. Najgorsza sytuacja była na lotnisku O’Hare w Chicago, Miami i Dallas. W kolejkach po bagaż stały tysiące ludzi, bez żadnych zabezpieczeń, masek czy środków do dezynfekcji. Z najnowszych badań wynika, że prawie połowa amerykańskiego społeczeństwa uważa, że decyzja prezydenta Trumpa o wprowadzeniu stanu wyjątkowego jest mocno spóźniona. Jednak zdecydowanie pozytywny przekaz budowania ponadpartyjnego wizerunku w walce z wirusem należy przypisać wiceprezydentowi Mike’owi Pence’owi. To on w czasie konferencji prasowych stoi na czele White House Coronavirus Task Force – zespołu czołowych amerykańskich ekspertów. W każdym razie na szczeblu federalnym proces walki z wirusem się rozpoczął, tym bardziej że jego efekty prawdopodobnie będą miały znaczący wpływ na wygraną lub przegraną Donalda Trumpa w wyborach w listopadzie 2020 roku, jeśli ta data nie będzie zmieniona. Na szczeblu stanowym sprawa wygląda już trochę inaczej. Zależy to między innymi od poziomu wykształcenia i organizacji gubernatorów i ich zaplecza. Co wpływa na podejmowanie przez nich decyzji? Czy jest to obiektywna wiedza, teorie spiskowe czy ideologia? Przykładem może być np. gubernator Oklahomy zachęcający do picia piwa „Corona” czy pewien znany senator z Colorado, który na Facebooku zachęcał do biesiady w zaprzyjaźnionej restauracji. W momencie, kiedy piszę ten felieton, Biały Dom właśnie ogłosił nową procedurę, która zakłada ograniczenie zgromadzeń do 10 osób. Pozostaje jeszcze struktura powiatowa i to jest prawdziwa Ameryka, gdzie w wypadku miasta Manhattan to lokalny wydział zdrowia podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szkół i wraz z wydziałem edukacji decyzję o uruchomieniu programów online dla uczniów powyżej szczebla gimnazjum. To również na tym poziomie uruchamia się system darmowych posiłków dla uczniów z tzw. programów socjalnych, tak aby były one wydawane w okienkach bez konieczności kontaktowania się z ludźmi. Uruchamia się cały system pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych. Na poziomie lokalnym istnieje wiele programów opartych na woluntariuszach, takich jak Meals on Wheels i wiele innych. W odwodzie jest jeszcze wiele agencji federalnych i innych, takich jak Amerykański Czerwony Krzyż, FIMA i Gwardia Narodowa. Należy do tego dołączyć deklarowaną pomoc od wielu firm dla lokalnych społeczności. Tak funkcjonuje społeczeństwo obywatelskie, które ma mądrych liderów lokalnych. Tak więc stało się w końcu ważne, kto w naszym imieniu sprawuje władzę. Czy są to tylko sprawnie mówiący karierowicze, czy ludzie rozwiązujący ludzkie problemy. My, Polacy, jeśli chcemy budować sprawne państwo, powinniśmy właśnie w tej chwili bacznie się przyglądać, jak klasa polityczna chce rozwiązywać nasze problemy. Szkoda tylko, że odbywa się to kosztem naszego zdrowia i życia.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe