[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a profesjonalne zarządzanie państwem

Piszę ten felieton z Manhattan w Kansas, gdzie wraz z rodziną poddajemy się „social distancing”. Manhattan Kansas jest siedzibą Kansas State University. Kilka dni temu wróciłem do Kansas z Milwaukee. Na lotniskach zarówno w Wisconsin, jak i w Kansas panował spokój, tylko podłogi swoim zapachem zdradzały przeprowadzaną pewnie rano dezynfekcję, lecz nie wszędzie panuje taka sielanka.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a profesjonalne zarządzanie państwem
/ flickr.com/
W czasie weekendu prawie we wszystkich telewizjach pokazywano dantejskie sceny powrotu Amerykanów z zimowych wakacji. Najgorsza sytuacja była na lotnisku O’Hare w Chicago, Miami i Dallas. W kolejkach po bagaż stały tysiące ludzi, bez żadnych zabezpieczeń, masek czy środków do dezynfekcji. Z najnowszych badań wynika, że prawie połowa amerykańskiego społeczeństwa uważa, że decyzja prezydenta Trumpa o wprowadzeniu stanu wyjątkowego jest mocno spóźniona. Jednak zdecydowanie pozytywny przekaz budowania ponadpartyjnego wizerunku w walce z wirusem należy przypisać wiceprezydentowi Mike’owi Pence’owi. To on w czasie konferencji prasowych stoi na czele White House Coronavirus Task Force – zespołu czołowych amerykańskich ekspertów. W każdym razie na szczeblu federalnym proces walki z wirusem się rozpoczął, tym bardziej że jego efekty prawdopodobnie będą miały znaczący wpływ na wygraną lub przegraną Donalda Trumpa w wyborach w listopadzie 2020 roku, jeśli ta data nie będzie zmieniona. Na szczeblu stanowym sprawa wygląda już trochę inaczej. Zależy to między innymi od poziomu wykształcenia i organizacji gubernatorów i ich zaplecza. Co wpływa na podejmowanie przez nich decyzji? Czy jest to obiektywna wiedza, teorie spiskowe czy ideologia? Przykładem może być np. gubernator Oklahomy zachęcający do picia piwa „Corona” czy pewien znany senator z Colorado, który na Facebooku zachęcał do biesiady w zaprzyjaźnionej restauracji. W momencie, kiedy piszę ten felieton, Biały Dom właśnie ogłosił nową procedurę, która zakłada ograniczenie zgromadzeń do 10 osób. Pozostaje jeszcze struktura powiatowa i to jest prawdziwa Ameryka, gdzie w wypadku miasta Manhattan to lokalny wydział zdrowia podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szkół i wraz z wydziałem edukacji decyzję o uruchomieniu programów online dla uczniów powyżej szczebla gimnazjum. To również na tym poziomie uruchamia się system darmowych posiłków dla uczniów z tzw. programów socjalnych, tak aby były one wydawane w okienkach bez konieczności kontaktowania się z ludźmi. Uruchamia się cały system pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych. Na poziomie lokalnym istnieje wiele programów opartych na woluntariuszach, takich jak Meals on Wheels i wiele innych. W odwodzie jest jeszcze wiele agencji federalnych i innych, takich jak Amerykański Czerwony Krzyż, FIMA i Gwardia Narodowa. Należy do tego dołączyć deklarowaną pomoc od wielu firm dla lokalnych społeczności. Tak funkcjonuje społeczeństwo obywatelskie, które ma mądrych liderów lokalnych. Tak więc stało się w końcu ważne, kto w naszym imieniu sprawuje władzę. Czy są to tylko sprawnie mówiący karierowicze, czy ludzie rozwiązujący ludzkie problemy. My, Polacy, jeśli chcemy budować sprawne państwo, powinniśmy właśnie w tej chwili bacznie się przyglądać, jak klasa polityczna chce rozwiązywać nasze problemy. Szkoda tylko, że odbywa się to kosztem naszego zdrowia i życia.
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lloyd Austin: Stany Zjednoczone nie pozwolą upaść Ukrainie z ostatniej chwili
Lloyd Austin: Stany Zjednoczone nie pozwolą upaść Ukrainie

– Stany Zjednoczone nie pozwolą Ukrainie upaść – zapewnił we wtorek minister obrony USA Lloyd Austin na spotkaniu w amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech, gdzie zebrali się przedstawiciele państw sojuszniczych, aby koordynować pomoc zbrojeniową przekazywaną Ukrainie odpierającej inwazję Rosji.

Gwiazda TVP zwolniona z ostatniej chwili
Gwiazda TVP zwolniona

Portal Wirtualne Media informuje, że znana dziennikarka Ewa Bugała nie będzie już pracować w Telewizji Polskiej. 

Wiemy, kto poprowadzi mecz Polska–Estonia z ostatniej chwili
Wiemy, kto poprowadzi mecz Polska–Estonia

Słoweniec Slavko Vincic będzie arbitrem głównym czwartkowego meczu Polski z Estonią w barażach o awans do piłkarskich mistrzostw Europy, który odbędzie się w Warszawie.

Rolnicy wysypali obornik przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu z ostatniej chwili
Rolnicy wysypali obornik przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu

Dzisiaj przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim zebrała się grupa ponad 20 rolników z Roli Wielkopolski. W ramach swojego protestu wysypali oni górę obornika przed budynkiem urzędu, a na środku wetknęli flagę Unii Europejskiej. 

„Rosja zabija cywilów!” Doszło do ataków na dzielnice mieszkalne z ostatniej chwili
„Rosja zabija cywilów!” Doszło do ataków na dzielnice mieszkalne

Co najmniej cztery osoby cywilne zginęły w wyniku ataków dokonanych przez wojska Rosji na wschodzie i południu Ukrainy w ciągu ostatniej doby – doniosły wojskowe władze obwodowe w opublikowanych we wtorek rano raportach.

Rzekomy prokurator krajowy się odgraża: „Nie obejdzie się bez dyscyplinarek” z ostatniej chwili
Rzekomy prokurator krajowy się odgraża: „Nie obejdzie się bez dyscyplinarek”

Rzekomy prokurator krajowy Dariusz Korneluk powiedział w „Rzeczpospolitej”, że nie obędzie się bez wyciągnięcia konsekwencji służbowych w stosunku do prokuratorów, którzy przez ostatnie lata podejmowali decyzje, kierując się interesami innymi niż wskazania procedury karnej i niezależność służby prokuratorskiej.

Mirosławiec: Awaryjne lądowanie amerykańskiego drona bojowego. Generał: „To Rosjanie” z ostatniej chwili
Mirosławiec: Awaryjne lądowanie amerykańskiego drona bojowego. Generał: „To Rosjanie”

Jak donosi Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 18 marca po godz. 23 w okolicach Mirosławca doszło do awaryjnego lądowania bezzałogowego statku powietrznego Sił Zbrojnych USA, który wykonywał loty w polskiej przestrzeni powietrznej.

Gen. Wiesław Kukuła: Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO z ostatniej chwili
Gen. Wiesław Kukuła: Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO

– Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO, z pełną świadomością tego, że Sojusz jest strukturą obronną – powiedział szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła.

Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci Wiadomości
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci

Urodzony 23.06.1919 r. w Bestwinie pow. bielski, syn Franciszka i Anny z d. Bolek, zamieszkały w tej miejscowości. Mając szesnaście lat – w 1935 r., rozpoczął pracę zarobkową jako pomocnik a następnie samodzielny pracownik w cegielni. Podczas okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 r. wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec – Brandenburg Hawel. W lipcu 1941 r. uciekł z miejsca przymusowego zatrudnienia i wrócił do Bestwiny, gdzie w październiku tegoż roku jako uciekinier został aresztowany przez policję niemiecką.

Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny z ostatniej chwili
Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny

Czy Polsce grozi wojna? – Trzeba się szykować – twierdzi gen. Rajmund Andrzejczak, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w „Gościu Wydarzeń” na antenie Polsat News.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a profesjonalne zarządzanie państwem

Piszę ten felieton z Manhattan w Kansas, gdzie wraz z rodziną poddajemy się „social distancing”. Manhattan Kansas jest siedzibą Kansas State University. Kilka dni temu wróciłem do Kansas z Milwaukee. Na lotniskach zarówno w Wisconsin, jak i w Kansas panował spokój, tylko podłogi swoim zapachem zdradzały przeprowadzaną pewnie rano dezynfekcję, lecz nie wszędzie panuje taka sielanka.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Koronawirus a profesjonalne zarządzanie państwem
/ flickr.com/
W czasie weekendu prawie we wszystkich telewizjach pokazywano dantejskie sceny powrotu Amerykanów z zimowych wakacji. Najgorsza sytuacja była na lotnisku O’Hare w Chicago, Miami i Dallas. W kolejkach po bagaż stały tysiące ludzi, bez żadnych zabezpieczeń, masek czy środków do dezynfekcji. Z najnowszych badań wynika, że prawie połowa amerykańskiego społeczeństwa uważa, że decyzja prezydenta Trumpa o wprowadzeniu stanu wyjątkowego jest mocno spóźniona. Jednak zdecydowanie pozytywny przekaz budowania ponadpartyjnego wizerunku w walce z wirusem należy przypisać wiceprezydentowi Mike’owi Pence’owi. To on w czasie konferencji prasowych stoi na czele White House Coronavirus Task Force – zespołu czołowych amerykańskich ekspertów. W każdym razie na szczeblu federalnym proces walki z wirusem się rozpoczął, tym bardziej że jego efekty prawdopodobnie będą miały znaczący wpływ na wygraną lub przegraną Donalda Trumpa w wyborach w listopadzie 2020 roku, jeśli ta data nie będzie zmieniona. Na szczeblu stanowym sprawa wygląda już trochę inaczej. Zależy to między innymi od poziomu wykształcenia i organizacji gubernatorów i ich zaplecza. Co wpływa na podejmowanie przez nich decyzji? Czy jest to obiektywna wiedza, teorie spiskowe czy ideologia? Przykładem może być np. gubernator Oklahomy zachęcający do picia piwa „Corona” czy pewien znany senator z Colorado, który na Facebooku zachęcał do biesiady w zaprzyjaźnionej restauracji. W momencie, kiedy piszę ten felieton, Biały Dom właśnie ogłosił nową procedurę, która zakłada ograniczenie zgromadzeń do 10 osób. Pozostaje jeszcze struktura powiatowa i to jest prawdziwa Ameryka, gdzie w wypadku miasta Manhattan to lokalny wydział zdrowia podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szkół i wraz z wydziałem edukacji decyzję o uruchomieniu programów online dla uczniów powyżej szczebla gimnazjum. To również na tym poziomie uruchamia się system darmowych posiłków dla uczniów z tzw. programów socjalnych, tak aby były one wydawane w okienkach bez konieczności kontaktowania się z ludźmi. Uruchamia się cały system pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych. Na poziomie lokalnym istnieje wiele programów opartych na woluntariuszach, takich jak Meals on Wheels i wiele innych. W odwodzie jest jeszcze wiele agencji federalnych i innych, takich jak Amerykański Czerwony Krzyż, FIMA i Gwardia Narodowa. Należy do tego dołączyć deklarowaną pomoc od wielu firm dla lokalnych społeczności. Tak funkcjonuje społeczeństwo obywatelskie, które ma mądrych liderów lokalnych. Tak więc stało się w końcu ważne, kto w naszym imieniu sprawuje władzę. Czy są to tylko sprawnie mówiący karierowicze, czy ludzie rozwiązujący ludzkie problemy. My, Polacy, jeśli chcemy budować sprawne państwo, powinniśmy właśnie w tej chwili bacznie się przyglądać, jak klasa polityczna chce rozwiązywać nasze problemy. Szkoda tylko, że odbywa się to kosztem naszego zdrowia i życia.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe