Marcin Królik: Nie chcą Polańskiego w Łodzi? Mam mieszane uczucia

Te pryncypialne sformułowania o uniwersalnych zasadach etycznych i domaganiu się, by nie było od nich wyjątków… no, brawo, serce rośnie.
 Marcin Królik: Nie chcą Polańskiego w Łodzi? Mam mieszane uczucia
/ fot. screen YouTube / Canal Plus Polska
Tytuł tego tekstu mógłby brzmieć na przykład tak: "Co ma wspólnego petycja studentów łódzkiej filmówki, domagających się odwołania wykładu Romana Polańskiego, ze zdjęciem XVII-wiecznego dzieła sztuki ze ściany na uniwersytecie Cambridge wskutek nacisków wegan i wegetarian". No tak, trochę przydługie i może nie do końca czytelne na pierwszy rzut oka. A w ogóle mają te dwie rzeczy coś wspólnego? - zapyta ktoś. Ano niestety mają. Piszę "niestety", bo wolałbym, by było inaczej - by istniał jasny podział na słuszność i niesłuszność i abym ja nie miał poczucia, że w jakikolwiek sposób Polańskiego bronię, bo tak nie jest.

Ale może na początek o tym nieszczęsnym Cambridge, żeby się kontekst zawiązał. Chodzi mianowicie o obraz "Targ ptactwa" autorstwa niejakiego Fransa Snydersa, który przedstawia martwe zwierzęta. A konkretnie o jego kopię, bo oryginał znajduje się w Petersburgu. Została ona zawieszona na stołówce w Hughes Hall - najstarszej podyplomowej uczelni wchodzącej w skład Cambridge. No i posypały się skargi - podobno liczne - studentów na wegańskiej i wegetariańskiej diecie. Podobno niektórzy nie mogli jeść z powodu obecności obrazu. Uznali go za odpychający i poprosili (poprosili czy zażądali?), by go zdjąć. No tak, młodzież dziś wyjątkowo delikatna. Jak płatki śniegu.

A ponieważ w dobie triumfu postępowej ludzkości owemu wydelikaceniu nieodzownie towarzyszy histeryczny fanatyzm, to łatwo sobie wyobrazić, jakie moralne wzmożenie musiało w szacownych murach Hughes Hall zapanować. Wnosząc z tonu petycji dotyczącej Polańskiego, tudzież z reakcji różnych osób na komentarz do niej rektora łódzkiej filmówki, możemy przypuszczać, że tu działają identyczne prądy. Te pryncypialne sformułowania o uniwersalnych zasadach etycznych i domaganiu się, by nie było od nich wyjątków… no, brawo, serce rośnie.

Przepraszam, jeśli zbyt daleko posuwam się w ironii. Jeszcze kilka lat temu nawet by mi w głowie nie postała. Kilka lat temu najpewniej bez mrugnięcia powieką stanąłbym w szeregu potępiaczy rektora Grzegorzka, a jego słowa o życiu jako skomplikowanym i pulsującym zjawisku i o epatowaniu ciemną, podnieconą energią uznałbym za skandaliczne. Bez zastrzeżeń zgodziłbym się też z tymi, którzy pisali wczoraj, że inicjatywa studentów to sygnał ważnej zmiany w środowisku artystycznym. Dziś niestety nie jest to dla mnie tak jednoznaczne, a bohaterowie dramatu nie plasują się tylko po stronie czerni i bieli. A naprawdę chciałbym, by tak było.

Polańskiego mi nie szkoda. W gruncie rzeczy zbiera to, co zasiał. I to zarówno w sensie jego własnych występków, jak i szerszego kulturowego tła, na którym one się wydarzyły. Rewolucja seksualna epoki dzieci-kwiatów weszła w fazę zaawansowanego purytanizmu, czyli odbicia w przeciwne ekstremum, czego najlepszym dowodem są właśnie akcje w rodzaju #MeToo. Dawni orędownicy wolnej miłości przeistoczyli się w ponurych inkwizytorów, bezlitośnie tropiących wszelkie odstępstwa od aktualnie panującej mądrości etapu. A dziś ta mądrość nakazuje bezwzględne palenie na medialnych stosach realnych i domniemanych krzywdzicieli kobiet oraz biednych zwierzątek.

Od niedawna do katalogu dołączyła też pedofilia. Stało się to oczywiście w wyniku społecznej presji po tym, jak na jaw zaczęły wychodzić kolejne skandale. Swoje na pewno zrobił też głośny dokument o Michaelu Jacksonie "Leaving Neverland", po którym wiele rozgłośni radiowych na świecie pousuwało jego piosenki ze swoich playlist. No a poza tym, jeżeli urządza się masowe polowania na pedofilów w koloratkach, jeżeli się w moralnym uniesieniu grzmi o przesiąkniętym dewiacjami Kościele, to logika i zwykły PR nakazywałyby zastosować analogiczne standardy wobec własnego gniazda. Przynajmniej dla zachowania pozorów. No właśnie, i tu zaczyna się mój problem. Bo na ile to wszystko szczere?

Po prostu jakoś ciężko mi traktować kciukiem w górę nagłe nawrócenie szeroko pojętego środowiska twórców w kwestii nadużyć seksualnych, kiedy równocześnie obserwuję samotną krucjatę Mariusza Zielke, domagającego się sprawiedliwości dla ofiar niejakiego pana Krzysztofa S. Przypomnijmy, że jak dotąd Zielke między innymi usłyszał, że jego prywatne śledztwo mogłoby przykryć grzanie pedofilii w Kościele, oraz dostał sądowy zakaz publikowania personaliów pana S. A w kolejce do ujawnienia - jak napomyka on sam i kilku innych dziennikarzy - czekają już między innymi: sławny podróżnik i wybitny reżyser.

Trudno mi wyrzucić z pamięci wypowiedź wielkiego moralisty Krzysztofa Zanussiego o Polańskim. Cytuję: "Gdyby nie był sławny, to fakt, że ponad trzydzieści lat temu w Los Angeles, mieście szczególnie swobodnych obyczajów, skorzystał z usług jakiejś nieletniej prostytutki, nie miałby dzisiaj przedłużenia. (…) To jest ciemna strona jego życia i nie mam ochoty go usprawiedliwiać. Ale to nie była zbrodnia, ale na pewno coś brudnego." Zanussi, mimo iż starał się niuansować, może nawet za bardzo, mówił o dziewczynce, która miała wtedy trzynaście lat. Trzy-naś-cie lat! Pamiętam też chór jego obrońców, gdy po tym jego występie w "Kropce nad i" wybuchła medialna burza.

Do tego dołóżmy całkiem świeże sprawy związane z molestowaniem - choćby takie jak ujawniony na łamach "Sieci" przez Maję Narbutt skandal w teatrze Bagatela i wiele innych, mniejszych i większych, o których się przy tej okazji przebąkuje. Wszystkie te sprawy mają jedną wspólną cechę - strach ofiar. Nie tylko przed postawionymi wyżej w hierarchii oprawcami. Przede wszystkim przed ostracyzmem w środowisku. O czym to świadczy? Na mój gust o tym - i przyznały to bohaterki reportażu Mai Narbutt - że wykorzystywanie seksualne to w tych kręgach powszechna praktyka i tajemnica poliszynela. Taką mamy, proszę państwa, kulturę.

Jak mam w tym świetle interpretować ten nagły festiwal walenia w Polańskiego? Nie tylko zresztą w Polsce. We Francji niedawno przecież doprowadzono do zatrzymania pokazu jego najnowszego filmu. Ma robić za dyżurnego kozła ofiarnego? Zamieszanie wokół niego ma przykryć lepkie paluchy innych? Na wymioty mnie bierze, kiedy zadaję te pytania, bo naprawdę ostatnią rzeczą, jakiej bym chciał, jest bronienie go. A trochę jednak na to wychodzi. Studentów można ostatecznie usprawiedliwić - młodzi są, wyrywni, radykalni, nałykali się jak pelikany tych wszystkich poprawnościowych frazesów. Tylko że to sięga wyżej.

To jest wyraz pewnej coraz silniej zarysowującej się tendencji. Po wyjściu na jaw afery z Harveyem Weinsteinem Woody Allen zaczął opowiadać o panującej w Hollywood atmosferze polowania na czarownice. Ponadto warto mieć na uwadze, że wśród ciskających w Weinsteina kamieniami byli tacy, którzy niedługo później sami znaleźli się na celowniku obyczajowej inkwizycji. Jak rewolucja zabiera się już do pożerania własnych dzieci, to nie ma, panie dzieju, zmiłuj. Prędzej czy później każdy z sędziego może się zmienić w zwierzynę łowną.

Żyjemy niestety w mrocznych czasach sądów kapturowych i rozszalałej politpoprawnościowej histerii, która wszelkie odruchy sprzeciwu wobec zła prędzej czy później topi w egzaltowanym absurdzie. Tak było z #MeToo, tak teraz dzieje się z rzekomą obroną praw zwierząt, której awangardą są skretyniali celebryci walczący o dobro ciemiężonych karpi, ale równocześnie popierający aborcję, i tak też będzie z Polańskim. Oby tylko wśród sygnatariuszy łódzkiej petycji nie znalazł się jakiś jego następca - i nie mam na myśli talentu.

Marcin Królik

Źródło cytatu z Zanussiego: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/skorzystal-z-uslug-nieletniej-prostytutki,110421.html 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy podjął decyzję w sprawie wnuka byłego prezydenta Lecha Wałęsy

Sąd Najwyższy oddalił wniosek kasacyjny w sprawie dwóch młodych mężczyzn skazanych za rozbój i pobicie obywateli Szwecji. Jednym z nich był wnuk byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Bartłomiej W. odbywa karę 4 lat więzienia.

PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi? z ostatniej chwili
PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. O jakie kwoty chodzi?

Europarlament przyjął w środę przepisy, które mają wzmocnić walkę z praniem brudnych pieniędzy w UE. Jeśli zatwierdzi je Rada UE, zakaz płatności gotówką powyżej określonej kwoty zostanie wprowadzony.

Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO] z ostatniej chwili
Ryoyu Kobayashi skoczył 291 metrów! Zobacz najdłuższy skok w historii [WIDEO]

Japończyk Ryoyu Kobayashi ustanowił nieoficjalny rekord świata w długości lotu narciarskiego, osiągając odległość 291 metrów na specjalnie przygotowanej skoczni na zboczu wzgórza Hlidarfjall w miejscowości Akureyri na Islandii.

Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit z ostatniej chwili
Były premier alarmuje: Ceny prądu dla przedsiębiorców będą no limit

„Pani Hennig-Kloska zapominała złożyć wniosek o notyfikacje pomocy dla przedsiębiorców. Innymi słowy ceny prądu dla przedsiębiorców będą noLimit” – alarmuje były premier Mateusz Morawiecki.

Obrońca ks. Michała Olszewskiego ujawnia szokujące kulisy sprawy z ostatniej chwili
Obrońca ks. Michała Olszewskiego ujawnia szokujące kulisy sprawy

„Ponieważ sprawa się rozlewa po dziennikarzach (rozmaitych barw i orientacji) pragnę odnieść się do ujawnionych już informacji” – pisze mec. dr Krzysztof Wąsowski, pełnomocnik ks. Michała Olszewskiego.

Mariusz Kamiński: Nie bójcie się, czasy walki z korupcją wrócą z ostatniej chwili
Mariusz Kamiński: Nie bójcie się, czasy walki z korupcją wrócą

– Jedyne moje przesłanie do funkcjonariuszy służb antykorupcyjnych w naszym kraju było takie: walić w złodziei niezależnie od tego, do jakiego ugrupowania się przykleili – mówił na antenie RMF były szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody z ostatniej chwili
Lista podsłuchwianych przez system Pegasus nie będzie jawna. Bodnar podał powody

– To jest dla mnie przykre, że nawet na tej sali zwracam się do osób, które zostały objęte inwigilacją – mówił w Sejmie minister sprawiedliwości Adam Bodnar, przedstawiając sprawozdanie w Sejmie. Dodał, że lista podsłuchiwanych przez system Pegasus nie będzie jawna.

Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie z ostatniej chwili
Niemieckie media: Polski pokaz siły w Waszyngtonie

„Pozycja Polski w NATO daje jej ogromny wpływ na sojuszników. Mówi się, że dyplomaci odegrali ważną rolę w porozumieniu USA w sprawie miliardowej pomocy dla Ukrainy. W przeciwieństwie do swoich europejskich sojuszników Warszawa ma do dyspozycji ważny zestaw instrumentów” – pisze niemiecki „Die Welt”.

Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność z ostatniej chwili
Apel Piotra Dudy: To nie czas na bierność, to czas na solidarność

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wystosował apel do członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”, w którym wzywa do obecności na demonstracji, jaką Solidarność i Solidarność RI organizują 10 maja w Warszawie.

„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku z ostatniej chwili
„Narodowy Dzień gwałtu”. Szokująca akcja na TikToku

Na platformie społecznościowej TikTok w Niemczech pojawiają się fake'owe materiały promujące informację, jakoby 24 kwietnia miał miejsce „National Rape Day” [Narodowy Dzień Gwałtu – red.], w którym napaści seksualne na kobiety i dziewczynki rzekomo pozostają bezkarne. Sprawa wzbudziła reakcję berlińskich władz.

REKLAMA

Marcin Królik: Nie chcą Polańskiego w Łodzi? Mam mieszane uczucia

Te pryncypialne sformułowania o uniwersalnych zasadach etycznych i domaganiu się, by nie było od nich wyjątków… no, brawo, serce rośnie.
 Marcin Królik: Nie chcą Polańskiego w Łodzi? Mam mieszane uczucia
/ fot. screen YouTube / Canal Plus Polska
Tytuł tego tekstu mógłby brzmieć na przykład tak: "Co ma wspólnego petycja studentów łódzkiej filmówki, domagających się odwołania wykładu Romana Polańskiego, ze zdjęciem XVII-wiecznego dzieła sztuki ze ściany na uniwersytecie Cambridge wskutek nacisków wegan i wegetarian". No tak, trochę przydługie i może nie do końca czytelne na pierwszy rzut oka. A w ogóle mają te dwie rzeczy coś wspólnego? - zapyta ktoś. Ano niestety mają. Piszę "niestety", bo wolałbym, by było inaczej - by istniał jasny podział na słuszność i niesłuszność i abym ja nie miał poczucia, że w jakikolwiek sposób Polańskiego bronię, bo tak nie jest.

Ale może na początek o tym nieszczęsnym Cambridge, żeby się kontekst zawiązał. Chodzi mianowicie o obraz "Targ ptactwa" autorstwa niejakiego Fransa Snydersa, który przedstawia martwe zwierzęta. A konkretnie o jego kopię, bo oryginał znajduje się w Petersburgu. Została ona zawieszona na stołówce w Hughes Hall - najstarszej podyplomowej uczelni wchodzącej w skład Cambridge. No i posypały się skargi - podobno liczne - studentów na wegańskiej i wegetariańskiej diecie. Podobno niektórzy nie mogli jeść z powodu obecności obrazu. Uznali go za odpychający i poprosili (poprosili czy zażądali?), by go zdjąć. No tak, młodzież dziś wyjątkowo delikatna. Jak płatki śniegu.

A ponieważ w dobie triumfu postępowej ludzkości owemu wydelikaceniu nieodzownie towarzyszy histeryczny fanatyzm, to łatwo sobie wyobrazić, jakie moralne wzmożenie musiało w szacownych murach Hughes Hall zapanować. Wnosząc z tonu petycji dotyczącej Polańskiego, tudzież z reakcji różnych osób na komentarz do niej rektora łódzkiej filmówki, możemy przypuszczać, że tu działają identyczne prądy. Te pryncypialne sformułowania o uniwersalnych zasadach etycznych i domaganiu się, by nie było od nich wyjątków… no, brawo, serce rośnie.

Przepraszam, jeśli zbyt daleko posuwam się w ironii. Jeszcze kilka lat temu nawet by mi w głowie nie postała. Kilka lat temu najpewniej bez mrugnięcia powieką stanąłbym w szeregu potępiaczy rektora Grzegorzka, a jego słowa o życiu jako skomplikowanym i pulsującym zjawisku i o epatowaniu ciemną, podnieconą energią uznałbym za skandaliczne. Bez zastrzeżeń zgodziłbym się też z tymi, którzy pisali wczoraj, że inicjatywa studentów to sygnał ważnej zmiany w środowisku artystycznym. Dziś niestety nie jest to dla mnie tak jednoznaczne, a bohaterowie dramatu nie plasują się tylko po stronie czerni i bieli. A naprawdę chciałbym, by tak było.

Polańskiego mi nie szkoda. W gruncie rzeczy zbiera to, co zasiał. I to zarówno w sensie jego własnych występków, jak i szerszego kulturowego tła, na którym one się wydarzyły. Rewolucja seksualna epoki dzieci-kwiatów weszła w fazę zaawansowanego purytanizmu, czyli odbicia w przeciwne ekstremum, czego najlepszym dowodem są właśnie akcje w rodzaju #MeToo. Dawni orędownicy wolnej miłości przeistoczyli się w ponurych inkwizytorów, bezlitośnie tropiących wszelkie odstępstwa od aktualnie panującej mądrości etapu. A dziś ta mądrość nakazuje bezwzględne palenie na medialnych stosach realnych i domniemanych krzywdzicieli kobiet oraz biednych zwierzątek.

Od niedawna do katalogu dołączyła też pedofilia. Stało się to oczywiście w wyniku społecznej presji po tym, jak na jaw zaczęły wychodzić kolejne skandale. Swoje na pewno zrobił też głośny dokument o Michaelu Jacksonie "Leaving Neverland", po którym wiele rozgłośni radiowych na świecie pousuwało jego piosenki ze swoich playlist. No a poza tym, jeżeli urządza się masowe polowania na pedofilów w koloratkach, jeżeli się w moralnym uniesieniu grzmi o przesiąkniętym dewiacjami Kościele, to logika i zwykły PR nakazywałyby zastosować analogiczne standardy wobec własnego gniazda. Przynajmniej dla zachowania pozorów. No właśnie, i tu zaczyna się mój problem. Bo na ile to wszystko szczere?

Po prostu jakoś ciężko mi traktować kciukiem w górę nagłe nawrócenie szeroko pojętego środowiska twórców w kwestii nadużyć seksualnych, kiedy równocześnie obserwuję samotną krucjatę Mariusza Zielke, domagającego się sprawiedliwości dla ofiar niejakiego pana Krzysztofa S. Przypomnijmy, że jak dotąd Zielke między innymi usłyszał, że jego prywatne śledztwo mogłoby przykryć grzanie pedofilii w Kościele, oraz dostał sądowy zakaz publikowania personaliów pana S. A w kolejce do ujawnienia - jak napomyka on sam i kilku innych dziennikarzy - czekają już między innymi: sławny podróżnik i wybitny reżyser.

Trudno mi wyrzucić z pamięci wypowiedź wielkiego moralisty Krzysztofa Zanussiego o Polańskim. Cytuję: "Gdyby nie był sławny, to fakt, że ponad trzydzieści lat temu w Los Angeles, mieście szczególnie swobodnych obyczajów, skorzystał z usług jakiejś nieletniej prostytutki, nie miałby dzisiaj przedłużenia. (…) To jest ciemna strona jego życia i nie mam ochoty go usprawiedliwiać. Ale to nie była zbrodnia, ale na pewno coś brudnego." Zanussi, mimo iż starał się niuansować, może nawet za bardzo, mówił o dziewczynce, która miała wtedy trzynaście lat. Trzy-naś-cie lat! Pamiętam też chór jego obrońców, gdy po tym jego występie w "Kropce nad i" wybuchła medialna burza.

Do tego dołóżmy całkiem świeże sprawy związane z molestowaniem - choćby takie jak ujawniony na łamach "Sieci" przez Maję Narbutt skandal w teatrze Bagatela i wiele innych, mniejszych i większych, o których się przy tej okazji przebąkuje. Wszystkie te sprawy mają jedną wspólną cechę - strach ofiar. Nie tylko przed postawionymi wyżej w hierarchii oprawcami. Przede wszystkim przed ostracyzmem w środowisku. O czym to świadczy? Na mój gust o tym - i przyznały to bohaterki reportażu Mai Narbutt - że wykorzystywanie seksualne to w tych kręgach powszechna praktyka i tajemnica poliszynela. Taką mamy, proszę państwa, kulturę.

Jak mam w tym świetle interpretować ten nagły festiwal walenia w Polańskiego? Nie tylko zresztą w Polsce. We Francji niedawno przecież doprowadzono do zatrzymania pokazu jego najnowszego filmu. Ma robić za dyżurnego kozła ofiarnego? Zamieszanie wokół niego ma przykryć lepkie paluchy innych? Na wymioty mnie bierze, kiedy zadaję te pytania, bo naprawdę ostatnią rzeczą, jakiej bym chciał, jest bronienie go. A trochę jednak na to wychodzi. Studentów można ostatecznie usprawiedliwić - młodzi są, wyrywni, radykalni, nałykali się jak pelikany tych wszystkich poprawnościowych frazesów. Tylko że to sięga wyżej.

To jest wyraz pewnej coraz silniej zarysowującej się tendencji. Po wyjściu na jaw afery z Harveyem Weinsteinem Woody Allen zaczął opowiadać o panującej w Hollywood atmosferze polowania na czarownice. Ponadto warto mieć na uwadze, że wśród ciskających w Weinsteina kamieniami byli tacy, którzy niedługo później sami znaleźli się na celowniku obyczajowej inkwizycji. Jak rewolucja zabiera się już do pożerania własnych dzieci, to nie ma, panie dzieju, zmiłuj. Prędzej czy później każdy z sędziego może się zmienić w zwierzynę łowną.

Żyjemy niestety w mrocznych czasach sądów kapturowych i rozszalałej politpoprawnościowej histerii, która wszelkie odruchy sprzeciwu wobec zła prędzej czy później topi w egzaltowanym absurdzie. Tak było z #MeToo, tak teraz dzieje się z rzekomą obroną praw zwierząt, której awangardą są skretyniali celebryci walczący o dobro ciemiężonych karpi, ale równocześnie popierający aborcję, i tak też będzie z Polańskim. Oby tylko wśród sygnatariuszy łódzkiej petycji nie znalazł się jakiś jego następca - i nie mam na myśli talentu.

Marcin Królik

Źródło cytatu z Zanussiego: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/skorzystal-z-uslug-nieletniej-prostytutki,110421.html 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe