Uroczystości 30-lecia Sekcji Krajowej Pracowników Łączności

26 września 2019 r. we Wrocławiu, w Centrum Historii Zajezdnia - powstałej w wyremontowanej zajezdni autobusowej, w której 26 sierpnia 1980 roku doszło do strajku zapoczątkowującego wrocławską Solidarność - spotkali się przedstawiciele NSZZ "Solidarność" branży pocztowej i telekomunikacyjnej oraz zaproszeni goście z kraju i zagranicy. Wśród ok. 250 gości znaleźli się przedstawiciele Komisji Krajowej, zarządów regionów Dolny Śląsk i Mazowsze, pracodawców Poczty Polskiej, Orange Polska, EmiTel, działacze związkowi z Poczty Polskiej, Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji z Orange Polska i NexoTech, EmiTel, T-Mobile, Eriksson-Sodexo, Internetia-UPC. Przybyli goście z zagranicznych związków zawodowych: UNI, Verdi i węgierskich związków poczty i telekomunikacji.
 Uroczystości 30-lecia Sekcji Krajowej Pracowników Łączności
/ Solidarność
Uroczystości 30-lecia Sekcji rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy, który od 1980 r. silnie jest związany z Solidarnością. W stanie wojennym odbywały się tam msze w intencji ludzi pracy i Ojczyzny. Po mszy św. zebrani w asyście pocztów sztandarowych udali się pod tablicę upamiętniającą powstanie Solidarności, gdzie złożono kwiaty.

Następnie odbyły się dwa panele dyskusyjne. W pierwszym uczestniczyli dyr. Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Bogdan Kubiak, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierz Kimso, Karri Lybeck z UNI EUROPA ICTS i Bogumił Nowicki przewodniczący Krajowego Sekretariatu Łączności. W drugim panelu  wzięli udział pierwsi działacze Sekcji Łączności: Krystyn Antczak, Elżbieta Zawodnik, Czesław Zbroch, Bogumił Nowicki, Marian Ogonowski, Paweł Jędrzejewski. Wspominano początki Solidarności, a Karri Lybeck przedstawił obecną sytuację pracowniczą w globalnym rynku pracy. Zebrani mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną obrazującą historię Sekcji Krajowej.

Ważnym momentem uroczystości było przekazanie historycznego Sztandaru Pracowników Mniejszych Poczty Telegrafu i Telefonu z 1928 roku, który z rąk Jerzego Iwaszkiewicza, przewodniczącego Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji (KSPT) odebrała pani Agnieszka Miza, dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Sztandar wcześniej został poddany renowacji z funduszy Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Telekomunikacji NSZZ "Solidarność". Po przekazaniu sztandaru odbyła się ceremonia przybicia okolicznościowych gwoździ na sztandary organizacji związkowych pracowników Poczty Polskiej i Telekomunikacji. W trakcie spotkania uhonorowano zasłużonych działaczy związkowych. Obchody uświetnił koncert Agnieszki Chrzanowskiej i zespołu XVII LO im. Agnieszki Osieckiej.

___________________________________________________________________________________________
Pierwszą branżową strukturę, obejmującą swoim zasięgiem wszystkie zakłady pracy resortu łączności, stanowiła powołana w 1980 roku Krajowa Komisja Koordynacyjna Pracowników Łączności NSZZ „Solidarność”. Przewodniczącym został Piotr Kobak z GUTM Warszawa. Legalną działalność NSZZ „Solidarność” struktur branżowych przerwał stan wojenny wprowadzony przez władze komunistyczne 13 grudnia 1981 r.
Z inicjatywą wznowienia po stanie wojennym działalności w oparciu o strukturę krajową wystąpili działacze komisji zakładowych NSZZ "Solidarność" w ZRiT we Wrocławiu i CRiT w Warszawie.

Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się w Warszawie w Centrum Radiokomunikacji i Telekomunikacji w dniu 26 lipca 1989 roku powołano Tymczasową Krajową Komisję Koordynacyjną NSZZ "Solidarność" Pracowników Łączności. Jej pierwszym przewodniczącym został Czesław Zbroch. W skład grupy inicjatywnej weszli m.in. Krystyn Antczak, Elżbieta Zawodnik, Andrzej Szews, Teresa Rądlewska. Wkrótce z grupą inicjatywną nawiązali kontakt działacze z innych regionów kraju.

W dniach 17-19 listopada 1989 roku zwołano II (I po stanie wojennym) Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" Pracowników Łączności. Odbył się on we Wrocławiu. Udział w Zjeździe wzięło 80 delegatów. Obradom przewodniczyli Wiesław Sagan i Marian Gmyrek. Sprawozdanie z działalności Tymczasowej Krajowej Komisji  Koordynacyjnej NSZZ "Solidarności" Pracowników Łączności za okres 26.07-17.11.1989 r. przedstawili Czesław Zbroch i Krystyn Antczak.

Przewodniczącym Sekcji Krajowej Pracowników Łączności NSZZ "Solidarność" został wybrany Krystyn Antczak.
Do składu pierwszego Zarządu weszli Czesław Zbroch (wiceprzewodniczący), Dariusz Stadnik (wiceprzewodniczący), Paweł Jędrzejewski (wiceprzewodniczący) Elżbieta Zawodnik (sekretarz), Danuta Baranowska (skarbnik). Ponadto w skład Zarządu zostali wybrani Janusz Jachnicki, Hubert Kamza, Bogumił Nowicki, Elżbieta Pacuła, Krzysztof Pietrusiak, Benedykt Sargalski, Stanisław Żeligowski.

W tym pierwszym okresie działania Sekcji Krajowej cele skupiły się na sprawach płacowych, reorganizacji PPTiT, zmianach w ustawie o łączności oraz interwencjach dotyczących działalności Dyrekcji Generalnej PPTiT i Ministerstwa Łączności oraz spółek działających w PPTiT. Nawiązano kontakt ze związkami zawodowymi za granicą. Szczególne znaczenie dla związku miał kontakt z PTTI, który zaowocował wymiernymi efektami w postaci zorganizowania kilkudziesięciu kursów szkoleniowych dla naszych związkowców, prowadzonych przez Georgea Nobla i Petera Atkinsa.
Podział PPTiT na PUP Poczta Polska i Telekomunikację Polską  S.A. spowodował powołanie osobnych struktur krajowych w obu przedsiębiorstwach. 16 listopada 1991 r. zapadła decyzja Nadzwyczajnego Zebrania Delegatów Sekcji Pracowników Łączności o podziale na branżę telekomunikacyjną i pocztową. Na Walnym Zjeździe Delegatów w Kiekrzu w dniach 20-22 lutego 1992 r. delegaci powołali osobne struktury branżowe. Postanowiono kontynuować  wspólną działalności w ramach Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ „Solidarność”, która trwa do dnia dzisiejszego.

Od 1992 roku działalnością Krajowego Sekretariatu Łączności kierowali ś.p. Elżbieta Pacuła, Bogumił Nowicki i Jerzy Lach.
Obecnie Sekretariatem kieruje Bogumił Nowicki będący jednocześnie Przewodniczącym Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Poczty Polskiej.




 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci Wiadomości
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci

Urodzony 23.06.1919 r. w Bestwinie pow. bielski, syn Franciszka i Anny z d. Bolek, zamieszkały w tej miejscowości. Mając szesnaście lat – w 1935 r., rozpoczął pracę zarobkową jako pomocnik a następnie samodzielny pracownik w cegielni. Podczas okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 r. wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec – Brandenburg Hawel. W lipcu 1941 r. uciekł z miejsca przymusowego zatrudnienia i wrócił do Bestwiny, gdzie w październiku tegoż roku jako uciekinier został aresztowany przez policję niemiecką.

Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny z ostatniej chwili
Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny

Czy Polsce grozi wojna? – Trzeba się szykować – twierdzi gen. Rajmund Andrzejczak, były Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsat News.

Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach

– Agnieszka Romaszewska-Guzy stworzyła wspaniałą instytucję. (…) Takie mafijno-ubeckie metody są masowo stosowane wobec niezależnych dyrektorów instytucji, które nie zostały opanowane przez obecną władzę. Ten szantaż i to przekupstwo mają miejsce – twierdzi były minister kultury Piotr Gliński.

Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ

W zeszłym tygodniu Instytut Gallupa ogłosił wyniki badań, które ujawniają wielką zmianę w społeczeństwie amerykańskim. Wszyscy są zgodni, że jest to kolosalna zmiana, wręcz rewolucyjna, pozostaje jedynie kwestią interpretacji i sporu, na czym ta zmiana naprawdę polega i o czym świadczy.

Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu z ostatniej chwili
Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu

„Wydałem cztery decyzje zakazujące organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia” – poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Putin przegrał wybory w Polsce z ostatniej chwili
Putin przegrał wybory w Polsce

Polska jest jednym z krajów, gdzie Władimir Putin przegrał zakończone w niedzielę trzydniowe wybory prezydenckie w Rosji – wynika z informacji podanej przez rosyjski niezależny portal Meduza.

Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków z ostatniej chwili
Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków

Zdaniem znanego francuskiego europarlamentarzysty rząd Donalda Tuska „prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków”.

Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż

Prawo i Sprawiedliwość jest najchętniej wybieraną partią polityczną w Polsce – wynika z najnowszego sondażu „Super Expressu” przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster.

Spięcie w koalicji. Poseł Lewicy atakuje Hołownię: „Jest kłamcą” z ostatniej chwili
Spięcie w koalicji. Poseł Lewicy atakuje Hołownię: „Jest kłamcą”

– Kłamcą jest on, bo to on ściemnia, on manipuluje, on twierdzi, że nie można tego procedować teraz – mówi o marszałku Sejmu Szymonowi Hołowni poseł Lewicy Tomasz Trela.

Jest decyzja UE ws. zwiększenia finansowania dla ukraińskiej armii z ostatniej chwili
Jest decyzja UE ws. zwiększenia finansowania dla ukraińskiej armii

W poniedziałek szefowie MSZ państw UE zgodzili się zwiększyć wsparcie dla ukraińskich sił zbrojnych o 5 miliardów euro za pośrednictwem specjalnego funduszu pomocowego.

REKLAMA

Uroczystości 30-lecia Sekcji Krajowej Pracowników Łączności

26 września 2019 r. we Wrocławiu, w Centrum Historii Zajezdnia - powstałej w wyremontowanej zajezdni autobusowej, w której 26 sierpnia 1980 roku doszło do strajku zapoczątkowującego wrocławską Solidarność - spotkali się przedstawiciele NSZZ "Solidarność" branży pocztowej i telekomunikacyjnej oraz zaproszeni goście z kraju i zagranicy. Wśród ok. 250 gości znaleźli się przedstawiciele Komisji Krajowej, zarządów regionów Dolny Śląsk i Mazowsze, pracodawców Poczty Polskiej, Orange Polska, EmiTel, działacze związkowi z Poczty Polskiej, Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji z Orange Polska i NexoTech, EmiTel, T-Mobile, Eriksson-Sodexo, Internetia-UPC. Przybyli goście z zagranicznych związków zawodowych: UNI, Verdi i węgierskich związków poczty i telekomunikacji.
 Uroczystości 30-lecia Sekcji Krajowej Pracowników Łączności
/ Solidarność
Uroczystości 30-lecia Sekcji rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy, który od 1980 r. silnie jest związany z Solidarnością. W stanie wojennym odbywały się tam msze w intencji ludzi pracy i Ojczyzny. Po mszy św. zebrani w asyście pocztów sztandarowych udali się pod tablicę upamiętniającą powstanie Solidarności, gdzie złożono kwiaty.

Następnie odbyły się dwa panele dyskusyjne. W pierwszym uczestniczyli dyr. Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Bogdan Kubiak, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierz Kimso, Karri Lybeck z UNI EUROPA ICTS i Bogumił Nowicki przewodniczący Krajowego Sekretariatu Łączności. W drugim panelu  wzięli udział pierwsi działacze Sekcji Łączności: Krystyn Antczak, Elżbieta Zawodnik, Czesław Zbroch, Bogumił Nowicki, Marian Ogonowski, Paweł Jędrzejewski. Wspominano początki Solidarności, a Karri Lybeck przedstawił obecną sytuację pracowniczą w globalnym rynku pracy. Zebrani mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną obrazującą historię Sekcji Krajowej.

Ważnym momentem uroczystości było przekazanie historycznego Sztandaru Pracowników Mniejszych Poczty Telegrafu i Telefonu z 1928 roku, który z rąk Jerzego Iwaszkiewicza, przewodniczącego Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji (KSPT) odebrała pani Agnieszka Miza, dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Sztandar wcześniej został poddany renowacji z funduszy Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Telekomunikacji NSZZ "Solidarność". Po przekazaniu sztandaru odbyła się ceremonia przybicia okolicznościowych gwoździ na sztandary organizacji związkowych pracowników Poczty Polskiej i Telekomunikacji. W trakcie spotkania uhonorowano zasłużonych działaczy związkowych. Obchody uświetnił koncert Agnieszki Chrzanowskiej i zespołu XVII LO im. Agnieszki Osieckiej.

___________________________________________________________________________________________
Pierwszą branżową strukturę, obejmującą swoim zasięgiem wszystkie zakłady pracy resortu łączności, stanowiła powołana w 1980 roku Krajowa Komisja Koordynacyjna Pracowników Łączności NSZZ „Solidarność”. Przewodniczącym został Piotr Kobak z GUTM Warszawa. Legalną działalność NSZZ „Solidarność” struktur branżowych przerwał stan wojenny wprowadzony przez władze komunistyczne 13 grudnia 1981 r.
Z inicjatywą wznowienia po stanie wojennym działalności w oparciu o strukturę krajową wystąpili działacze komisji zakładowych NSZZ "Solidarność" w ZRiT we Wrocławiu i CRiT w Warszawie.

Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się w Warszawie w Centrum Radiokomunikacji i Telekomunikacji w dniu 26 lipca 1989 roku powołano Tymczasową Krajową Komisję Koordynacyjną NSZZ "Solidarność" Pracowników Łączności. Jej pierwszym przewodniczącym został Czesław Zbroch. W skład grupy inicjatywnej weszli m.in. Krystyn Antczak, Elżbieta Zawodnik, Andrzej Szews, Teresa Rądlewska. Wkrótce z grupą inicjatywną nawiązali kontakt działacze z innych regionów kraju.

W dniach 17-19 listopada 1989 roku zwołano II (I po stanie wojennym) Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" Pracowników Łączności. Odbył się on we Wrocławiu. Udział w Zjeździe wzięło 80 delegatów. Obradom przewodniczyli Wiesław Sagan i Marian Gmyrek. Sprawozdanie z działalności Tymczasowej Krajowej Komisji  Koordynacyjnej NSZZ "Solidarności" Pracowników Łączności za okres 26.07-17.11.1989 r. przedstawili Czesław Zbroch i Krystyn Antczak.

Przewodniczącym Sekcji Krajowej Pracowników Łączności NSZZ "Solidarność" został wybrany Krystyn Antczak.
Do składu pierwszego Zarządu weszli Czesław Zbroch (wiceprzewodniczący), Dariusz Stadnik (wiceprzewodniczący), Paweł Jędrzejewski (wiceprzewodniczący) Elżbieta Zawodnik (sekretarz), Danuta Baranowska (skarbnik). Ponadto w skład Zarządu zostali wybrani Janusz Jachnicki, Hubert Kamza, Bogumił Nowicki, Elżbieta Pacuła, Krzysztof Pietrusiak, Benedykt Sargalski, Stanisław Żeligowski.

W tym pierwszym okresie działania Sekcji Krajowej cele skupiły się na sprawach płacowych, reorganizacji PPTiT, zmianach w ustawie o łączności oraz interwencjach dotyczących działalności Dyrekcji Generalnej PPTiT i Ministerstwa Łączności oraz spółek działających w PPTiT. Nawiązano kontakt ze związkami zawodowymi za granicą. Szczególne znaczenie dla związku miał kontakt z PTTI, który zaowocował wymiernymi efektami w postaci zorganizowania kilkudziesięciu kursów szkoleniowych dla naszych związkowców, prowadzonych przez Georgea Nobla i Petera Atkinsa.
Podział PPTiT na PUP Poczta Polska i Telekomunikację Polską  S.A. spowodował powołanie osobnych struktur krajowych w obu przedsiębiorstwach. 16 listopada 1991 r. zapadła decyzja Nadzwyczajnego Zebrania Delegatów Sekcji Pracowników Łączności o podziale na branżę telekomunikacyjną i pocztową. Na Walnym Zjeździe Delegatów w Kiekrzu w dniach 20-22 lutego 1992 r. delegaci powołali osobne struktury branżowe. Postanowiono kontynuować  wspólną działalności w ramach Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ „Solidarność”, która trwa do dnia dzisiejszego.

Od 1992 roku działalnością Krajowego Sekretariatu Łączności kierowali ś.p. Elżbieta Pacuła, Bogumił Nowicki i Jerzy Lach.
Obecnie Sekretariatem kieruje Bogumił Nowicki będący jednocześnie Przewodniczącym Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Poczty Polskiej.




 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe