Polskie browary promują odpowiedzialne picie

- W Polsce odnotowano duży spadek nadużywania alkoholu i duży spadek odsetka powodowanych przez alkohol chorób, a także wypadków. A jednoroczny wkład branży browarniczej do PKB naszego kraju to około 20 mld zł – podkreślali uczestnicy III Kongresu Branży Piwowarskiej.
 Polskie browary promują odpowiedzialne picie
/ M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
Pod hasłem „OD PRZYSZŁOŚCI PIWA PO PIWO PRZYSZŁOŚCI – perspektywy rozwoju branży piwowarskiej”, w warszawskim hotelu Indigo, 11 czerwca odbył się III Kongres Pracowników Branży Piwowarskiej. Tygodnik Solidarność objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.



Wśród uczestników spotkania nie mogło zabraknąć przedstawicieli Solidarności.

- Tylko dialog miedzy związkami a pracodawcami prowadzi w dobrym kierunku. Pamiętam, jak rok temu, po wybraniu mojej osoby na stanowisko przewodniczącego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność, udałem się z panem Bartłomiejem Morzyckim, dyrektorem generalnym ZPPP Browary Polskie, do ministerstwa inwestycji, gdzie zorganizowane zostało wspólne spotkanie reprezentacji strony społecznej i pracodawców w sprawach branży piwowarskiej. Udało nam się wprowadzić program „W rodzinie siła”, który swoim patronatem objęła ówczesna minister Elżbieta Rafalska. Mam nadzieje, że nowa minister będzie kontynuować to dzieło. Bardzo się cieszę, że Solidarność wychodzi z tym projektem do społeczeństwa

– mówił na wstępie Zbigniew Sikorski, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność.



Z kolei Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP dziękował pracownikom branży piwowarskiej, za to, że jak to określił, wywarli wpływ na życie Polaków i na całą gospodarkę.

- Chciałbym podziękować za to co osiągnęliście w kontekście społecznym. Udało wam się ucywilizować kulturę picia alkoholu w Polsce. Coraz więcej Polaków wybiera piwo zamiast napojów wysokoprocentowych. Spożycie spirytusu spada, maleją negatywne skutki picia alkoholu. W pozytywnej przemianie polscy browarnicy odegrali ogromna rolę. A dużą rolę odgrywa także produkcja piwa bezalkoholowego, które coraz szerzej trafia na polski rynek

– przekonywał Malinowski.



W dalszej części Kongresu swoje wystąpienie przedstawił gość z zagranicy - Jan de Grave z Brewers of Europe.

- Chciałbym pogratulować Polsce, bo z przeprowadzonych badań wynika, że wysunęła się na absolutne prowadzenie jeśli chodzi o pozytywne konotacje z piciem piwa. Polska kładzie bowiem duży nacisk na odpowiedzialne spożycie. Polskie browary promują odpowiedzialne picie

– mówił de Grave.

- Ważne są też twarde dane, które można znaleźć na stronie WHO. Wynika z nich, że w Polsce odnotowano duży spadek nadużywania alkoholu i duży spadek odsetka powodowanych przez alkohol chorób, a także wypadków

- dodawał.
Z jego słów wynikało, że piwo jest najpopularniejszym napojem nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, które gromadzi rodziny i grupy znajomych przy spotkaniach w domach, barach i pubach.

- Klienci szukają coraz lepszych i nowszych piw, stąd popularność piw kraftowych, smakowych i bezalkoholowych

– podkreślał Jan de Grave.


 
Z kolei Rafał Rudzki z firmy Deloitte przypomniał zebranym, że jednoroczny wkład branży browarniczej do PKB naszego kraju to około 20 mld zł.

- Podstawową odpowiedzialnością przedsiębiorstwa jest to, jak zarządza wpływem na środowisko naturalne. Nasi klienci zastanawiając się, który produkt wybrać, zwracają dużą uwagę na to, skąd dany produkt pochodzi, jakie są surowce, z których powstał

– przekonywał Rudzki. W dalszej części Kongresu odbyły się panele dyskusyjne. W trakcie pierwszego z nich debatowano nad wpływem rozwiązań regulacyjnych i trendów konsumenckich na rynek piwa w Polsce i w Europie, a goście próbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego rosną ceny piwa?


 

- Nie ma postulowanej zmiany sposobu liczenia akcyzy. A każda akcyza jest cenotwórcza i przekłada się na ostateczną cenę dla klienta. Nikt się jednak w przestrzeni publicznej tą akcyzą nie zajmuje

– podkreślał Leszek Juchniewicz, główny ekonomista Pracodawców RP.

- Prognoza podwyżki akcyzy to 3 procent. My postulujemy o to, żeby podwyżka nie była jednak równa dla wszystkich alkoholi, tych słabszych, jak i mocnych. Dla mocnych powinien być wyższy procent

– przekonywała z kolei Katarzyna Niemyjska-Włodarczyk z ZPP. Bartłomiej Morzycki przypomniał zaś, że obecnie nie ma akcyzy na piwa bezalkoholowe. Na koniec tej części kongresu głos zabrał Zbigniew Sikorski, który podkreślał, że branża piwowarska jest „branżą fair”.

- Bardzo ważnym aspektem naszej działalności są te działania, które pokazują pracowników branży piwowarskiej z nieco innej strony, ponieważ chcemy złagodzić pogląd Polaków na tę branżę

– mówił Sikorski.

- Cieszę się, że w branży piwowarskiej prowadzony jest dialog. Pokazujemy jak powinien być prowadzony dialog. Ale trzeba pamiętać, że już dwa lata temu został powołany trójstronny zespół ds. branży spożywczej. Strona społeczna chce rozmawiać, pracodawcy też, a ministerstwo nie odpowiada na nasze wnioski. My chcemy się spotkać i rozmawiać i jeżeli minister Jadwiga Emilewicz nie zwoła w najbliższym czasie takiego spotkania, to ja zwołam specjalny briefing w tej sprawie

– zakończył przewodniczący.



W dalszej części Kongresu goście zastanawiali się, jaki jest wpływ wyzwań klimatycznych na branżę piwowarską, a także debatowali nad tym, jakie powinny być wzorce rodzinne, które mogą ochronić dzieci przed używkami.



Tekst: Marcin Koziestański
Foto: Marcin Żegliński
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Lekarze zmieniający dzieciom płeć zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów Wiadomości
Waldemar Krysiak: Lekarze "zmieniający dzieciom płeć" zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów

Kolejny, ciężki cios dla ideologii gender: Szkocja wycofuje się z prób „zmiany płci” u dzieci, a angielscy lekarze, którzy takich procedur się dopuszczali, zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów eksperymentów. W Wielkiej Brytanii kończy się masowe okaleczanie dzieci motywowane lewicowym szaleństwem.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni

Moc polskiej nauki! Polacy tworzą najczulsze na Ziemi urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni! To jest projekt rodem science - fiction.

Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni z ostatniej chwili
Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni

Główne lotnisko w Dubaju powoli wraca do normalnej pracy po zakłóceniach związanych z gwałtownymi deszczami. "Dziś odleciał do Warszawy w połowie pusty samolot, a naszych bagaży nie ma. Po 27 godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia" - powiedziała PAP Nina, jedna z pasażerek.

Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski tzw. kopuły europejskiej, to "ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona". Jak przypomniał od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł Rzeczpospolitej. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł "Rzeczpospolitej". Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie "Rzeczpospolitej". Problem w tym, że na portalu "Rzeczpospolitej" okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego z ostatniej chwili
Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka z ostatniej chwili
Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka

Nie żyje 15-letnia dziewczyna, która w czwartek w Bydgoszczy wpadła pod tramwaj na ul. Fordońskiej. Wypadek spowodował poważne utrudnienia w ruchu samochodów i kursowaniu tramwajów - poinformowała kom. Lidia Kowalska z bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji.

Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON z ostatniej chwili
Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę. Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON.

Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO. Burza po słowach szefa Bundeswehry z ostatniej chwili
"Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO". Burza po słowach szefa Bundeswehry

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę.

Oni również musieli zrezygnować z Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
Oni również musieli zrezygnować z "Tańca z gwiazdami"

Na trzy dni przed kolejnym odcinkiem „Tańca z gwiazdami” jedna z uczestniczek ogłosiła, że rezygnuje z dalszego uczestnictwa w programie.

REKLAMA

Polskie browary promują odpowiedzialne picie

- W Polsce odnotowano duży spadek nadużywania alkoholu i duży spadek odsetka powodowanych przez alkohol chorób, a także wypadków. A jednoroczny wkład branży browarniczej do PKB naszego kraju to około 20 mld zł – podkreślali uczestnicy III Kongresu Branży Piwowarskiej.
 Polskie browary promują odpowiedzialne picie
/ M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
Pod hasłem „OD PRZYSZŁOŚCI PIWA PO PIWO PRZYSZŁOŚCI – perspektywy rozwoju branży piwowarskiej”, w warszawskim hotelu Indigo, 11 czerwca odbył się III Kongres Pracowników Branży Piwowarskiej. Tygodnik Solidarność objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.



Wśród uczestników spotkania nie mogło zabraknąć przedstawicieli Solidarności.

- Tylko dialog miedzy związkami a pracodawcami prowadzi w dobrym kierunku. Pamiętam, jak rok temu, po wybraniu mojej osoby na stanowisko przewodniczącego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność, udałem się z panem Bartłomiejem Morzyckim, dyrektorem generalnym ZPPP Browary Polskie, do ministerstwa inwestycji, gdzie zorganizowane zostało wspólne spotkanie reprezentacji strony społecznej i pracodawców w sprawach branży piwowarskiej. Udało nam się wprowadzić program „W rodzinie siła”, który swoim patronatem objęła ówczesna minister Elżbieta Rafalska. Mam nadzieje, że nowa minister będzie kontynuować to dzieło. Bardzo się cieszę, że Solidarność wychodzi z tym projektem do społeczeństwa

– mówił na wstępie Zbigniew Sikorski, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność.



Z kolei Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP dziękował pracownikom branży piwowarskiej, za to, że jak to określił, wywarli wpływ na życie Polaków i na całą gospodarkę.

- Chciałbym podziękować za to co osiągnęliście w kontekście społecznym. Udało wam się ucywilizować kulturę picia alkoholu w Polsce. Coraz więcej Polaków wybiera piwo zamiast napojów wysokoprocentowych. Spożycie spirytusu spada, maleją negatywne skutki picia alkoholu. W pozytywnej przemianie polscy browarnicy odegrali ogromna rolę. A dużą rolę odgrywa także produkcja piwa bezalkoholowego, które coraz szerzej trafia na polski rynek

– przekonywał Malinowski.



W dalszej części Kongresu swoje wystąpienie przedstawił gość z zagranicy - Jan de Grave z Brewers of Europe.

- Chciałbym pogratulować Polsce, bo z przeprowadzonych badań wynika, że wysunęła się na absolutne prowadzenie jeśli chodzi o pozytywne konotacje z piciem piwa. Polska kładzie bowiem duży nacisk na odpowiedzialne spożycie. Polskie browary promują odpowiedzialne picie

– mówił de Grave.

- Ważne są też twarde dane, które można znaleźć na stronie WHO. Wynika z nich, że w Polsce odnotowano duży spadek nadużywania alkoholu i duży spadek odsetka powodowanych przez alkohol chorób, a także wypadków

- dodawał.
Z jego słów wynikało, że piwo jest najpopularniejszym napojem nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, które gromadzi rodziny i grupy znajomych przy spotkaniach w domach, barach i pubach.

- Klienci szukają coraz lepszych i nowszych piw, stąd popularność piw kraftowych, smakowych i bezalkoholowych

– podkreślał Jan de Grave.


 
Z kolei Rafał Rudzki z firmy Deloitte przypomniał zebranym, że jednoroczny wkład branży browarniczej do PKB naszego kraju to około 20 mld zł.

- Podstawową odpowiedzialnością przedsiębiorstwa jest to, jak zarządza wpływem na środowisko naturalne. Nasi klienci zastanawiając się, który produkt wybrać, zwracają dużą uwagę na to, skąd dany produkt pochodzi, jakie są surowce, z których powstał

– przekonywał Rudzki. W dalszej części Kongresu odbyły się panele dyskusyjne. W trakcie pierwszego z nich debatowano nad wpływem rozwiązań regulacyjnych i trendów konsumenckich na rynek piwa w Polsce i w Europie, a goście próbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego rosną ceny piwa?


 

- Nie ma postulowanej zmiany sposobu liczenia akcyzy. A każda akcyza jest cenotwórcza i przekłada się na ostateczną cenę dla klienta. Nikt się jednak w przestrzeni publicznej tą akcyzą nie zajmuje

– podkreślał Leszek Juchniewicz, główny ekonomista Pracodawców RP.

- Prognoza podwyżki akcyzy to 3 procent. My postulujemy o to, żeby podwyżka nie była jednak równa dla wszystkich alkoholi, tych słabszych, jak i mocnych. Dla mocnych powinien być wyższy procent

– przekonywała z kolei Katarzyna Niemyjska-Włodarczyk z ZPP. Bartłomiej Morzycki przypomniał zaś, że obecnie nie ma akcyzy na piwa bezalkoholowe. Na koniec tej części kongresu głos zabrał Zbigniew Sikorski, który podkreślał, że branża piwowarska jest „branżą fair”.

- Bardzo ważnym aspektem naszej działalności są te działania, które pokazują pracowników branży piwowarskiej z nieco innej strony, ponieważ chcemy złagodzić pogląd Polaków na tę branżę

– mówił Sikorski.

- Cieszę się, że w branży piwowarskiej prowadzony jest dialog. Pokazujemy jak powinien być prowadzony dialog. Ale trzeba pamiętać, że już dwa lata temu został powołany trójstronny zespół ds. branży spożywczej. Strona społeczna chce rozmawiać, pracodawcy też, a ministerstwo nie odpowiada na nasze wnioski. My chcemy się spotkać i rozmawiać i jeżeli minister Jadwiga Emilewicz nie zwoła w najbliższym czasie takiego spotkania, to ja zwołam specjalny briefing w tej sprawie

– zakończył przewodniczący.



W dalszej części Kongresu goście zastanawiali się, jaki jest wpływ wyzwań klimatycznych na branżę piwowarską, a także debatowali nad tym, jakie powinny być wzorce rodzinne, które mogą ochronić dzieci przed używkami.



Tekst: Marcin Koziestański
Foto: Marcin Żegliński
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe