Jestem numerem dwa z Warszawy i "obwarzanka"

To bardzo duże wyzwanie, stolica Państwa Polskiego, bardzo silna konkurencja, słyszymy o starcie pani Kopacz i pana Cimoszewicza, więc myślę, że bardzo ciężka praca mnie czeka, ale ja pracę lubię i wierzę, że tutaj PiS także dzięki mojej pomocy i całej mocnej dziesiątce kandydatów osiągnie dobry wynik.

Proponuję lekturę zapisu mojego wywiadu radiowego dla „Sygnałółw  Dnia” Programu Pierwszego Polskiego Radia. Rozmowę przeprowadził red. Piotr Gociek.

 

Ryszard Czarnecki, europoseł PiS gościem „Sygnałów Dnia” i Radiowej  Jedynki, witam. 

 Witam Pana, witam Państwa, spotykamy się w 52 dniu roku i mamy 52 mandaty dla Polski do europarlamentu. 

 Z których Prawo i Sprawiedliwość zamierza wziąć… połowę, zgadłem? 

 W wyborach 5 lat temu uzyskaliśmy najlepszy dotychczas wynik- mandatów 19, chcemy ten wynik poprawić. 

 Według sondażu przedstawionym przez Parlament Europejski na 24 mandaty może PiS w tych wyborach liczyć, ale to oczywiście będzie zależało od kampanii i tego, kto na tych listach się znajdzie. Wiemy już o miejscach pierwszych i drugich w poszczególnych okręgach- ta informacja już wczoraj do nas dotarła i tu niespodzianka, nasz gość, Ryszard Czarnecki, który dotąd startował z Wielkopolski, tym razem z Warszawy z miejsca nr 2. Skąd ta zmiana Panie Pośle? 

To prawda, pan prezes Jarosław Kaczyński podjął taką decyzję i zaproponował to władzom Prawa i Sprawiedliwości, które jednomyślnie to zaakceptowały, za co dziękuję, także za zaufanie prezesowi Kaczyńskiemu i kierownictwu PiS. To bardzo duże wyzwanie, stolica Państwa Polskiego, bardzo silna konkurencja, słyszymy o starcie pani Kopacz i pana Cimoszewicza, więc myślę, że bardzo ciężka praca mnie czeka, ale ja pracę lubię i wierzę, że tutaj PiS także dzięki mojej pomocy i całej mocnej dziesiątce kandydatów osiągnie dobry wynik. 

Dużym zaskoczeniem dla komentatorów była informacja o tym, że Joachim Brudziński, szef resortu spraw wewnętrznych ma kandydować z okręgu zachodniopomorskiego. Co to oznacza dla układu sił wewnątrz partii Pana zdaniem? 

To oznacza, że jest mocny sygnał, że chcemy zwycięstwa w wyborach europejskich,ze tworzymy najmocniejsze listy w dziejach wyborów europejskich ze strony PiS, że rzeczywiście prawdziwi liderzy są liderami tych list w 13 okręgach, a to, że Joachim Brudziński startuje w trudnym okręgu, złożonym z dwóch województw: zachodnio-pomorskiego i lubuskiego, to oznacza, że przywiązujemy bardzo dużą wagę do tego okręgu i tych wyborów. 

Zaczęły się od razu spekulacje co to może oznaczać dla sukcesji wewnątrz PiS, ale o tym jeszcze będzie okazja porozmawiać – jak będzie o czym, ale pytanie o rekonstrukcje rządu, bo naprawdę wielu ministrów i wiceministrów na te listy trafia, znamy miejsca jeden i dwa, ale te listy będą dłuższe i będą inni znani politycy, których się jeszcze nie wymienia, a są też znani ze stron gazet. Całkiem sporą część rządu będzie trzeba wymienić? 

Pan użył słów „wielu”, „sporo”, a to wyborcy decydują kogo Polacy wybiorą do Parlamentu Europejskiego. Mamy 52 mandaty, natomiast wielu to nie, według mojej wiedzy raptem troje ministrów konstytucyjnych na ponad 20 w rządzie, jeszcze kilku wiceministrów, więc w sumie nie tak wielu. Ale myślę, że to jest rzecz powszechna w wielu krajach, że wystawia się liderów, w tym ministrów . 

Beata Szydło premier, Beata Kempa minister, Anna Zalewska minister, Elżbieta Rafalska prawdopodobnie też będzie startować – minister, Joachim Brudziński minister, już się pięciu czy sześciu naliczyło… 

Nie, Pan mówi o sekretarzach stanu również, a ja o ministrach konstytucyjnych, tych jest według mojej wiedzy troje-czworo. Ale również tak było poprzednio, przypomnę, premier Donald Tusk pojechał na stanowisko do Brukseli, wicepremier Elżbieta Bieńkowska pojechała na stanowisko do Brukseli, że minister z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Graś pojechał na stanowisko w Brukseli… 

…i ja pamiętam jak Prawo i Sprawiedliwość krytykowała premiera Tuska, że porzuca polskie sprawy. 

Co do premiera, to zostawmy polskie realia, ja pamiętam jak premier Finlandii Jyrki Katainen po prostu się przesiadł ze stanowisko premiera rządu w Helsinkach na stanowisko komisarza i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, a krytyka w Finlandii była powszechna, że stanowisko premiera to jest coś specjalnego, a premier Mateusz Morawiecki do Brukseli jeździ tylko na szczyty do Brukseli, nie walczy o stanowisko komisarza czy o europarlament. 

A Koalicja Obywatelska się zbiera do walki, jednoczy i zbiera kolejne podmioty, nie jest Pan zaniepokojony? W miniony weekend SLD dołączyło do koalicji, w tym tygodniu decyzję ma podjąć PSL. Tymczasem i bez tych mniejszych ugrupowań, jak się patrzyło ostatnio na sondaże, to różnica między PiS a PO to różnica 8-6-4%, więc to pokazuje, że nie będzie łatwo wygrać w tych wyborach. 

Tendencja sondażowa jest jednoznaczna, PiS jest liderem. Czy to jest 8% czy mniej, czy więcej, to ważne, że jesteśmy na pierwszym miejscu. Ale sondaże sondażami, ważne, by być na pierwszym miejscu po wyborach w wyniku wyborów, o to będziemy walczyć. Na pewno będzie to trudna rywalizacja, ale my z pełną pokorą będziemy zabiegać o głosy naszych i potencjalnie naszych wyborców, ciężko pracowaliśmy przez 4 lata w rządzie, przez 5 lat nasi europosłowie pracowali w europarlamencie, mamy konkretne rezultaty. Myślę, że wyborcy docenią ciężką pracę naszego rządu, bo w wielu krajach wybory europejskie są także taką okazją, żeby wyborcy wypowiedzieli się, jak oceniają prace rządu – czy jest pracowity, czy nie. 

Jesienią prócz Koalicji Europejskiej może też wystartować podmiot pod inną nazwą, to znaczy „Ruch 4 czerwca”, ruch, którego patronem i cichym organizatorem ma być Donald Tusk. Jak Pan to ocenia? 

Dla mnie 4 czerwca kojarzy się także z dramatycznym wydarzeniem, jakim było odwołanie rządu Jana Olszewskiego. Ta śmierć naszego byłego premiera w ostatnich dniach i ta żałoba przypomniała nam te przykre wydarzenia dla Polski, więc 4 czerwca może się z tym kojarzyć, a nie z 4 czerwca 1989. Natomiast Donald Tusk chce zaistnieć w krajowej polityce, jest duża rywalizacja między nim a szefem PO Grzegorzem Schetyną. Nie obchodzą nas te kłótnie w opozycji, ale są one faktem. Jednego dnia się opozycja dzieli, innego łączy, ale jak widzimy, nie łączy się cała, bo partia Biedronia Wiosna idzie osobno, partia Zandberga Razem też idzie osobno. Opozycja więc zjednoczona i skonsolidowana nie jest. Ale my zajmujemy się rządzeniem dla dobra Polski i Polaków, myślę, że będzie to docenione. 

 Mówił to Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, gość „Sygnałów Dnia” i radiowej Jedynki, w tych wyborach nr 2 na liście PiS w okręgu w Warszawie. Dziękuję bardzo. 

Dziękuję bardzo.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Marcin Najman trafił do szpitala z ostatniej chwili
Marcin Najman trafił do szpitala

Marcin Najman trafił do szpitala. Sportowiec musi przejść operację.

Rewolucyjne zmiany na Euro? UEFA wysłucha głosu kadr z ostatniej chwili
Rewolucyjne zmiany na Euro? UEFA wysłucha głosu kadr

UEFA zapowiedziała, że wysłucha trenerów reprezentacji narodowych, jeśli chcą mieć kadry składające się z 26 piłkarzy, zamiast 23, na mistrzostwa Europy w Niemczech. W kwietniu w Duesseldorfie odbędą się warsztaty z selekcjonerami i działaczami uczestników turnieju.

Będzie naprawdę niebezpiecznie. Te regiony są szczególnie zagrożone z ostatniej chwili
Będzie naprawdę niebezpiecznie. Te regiony są szczególnie zagrożone

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Alert dotyczy pięciu województw, najmocniej będzie wiało w Małopolsce i wschodniej części Podkarpacia. Z prognoz wynika, że miejscami pojawią się też burze.

Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz przerywa milczenie w sprawie Kate Middleton z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Lekarz przerywa milczenie w sprawie Kate Middleton

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu, księcia Williama, poinformowała w piątek, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej, była związana z wykrytym u niej rakiem. Lekarz zabrała głos.

Przyjaciel Putina Gerhard Schröder chce negocjować zakończenie wojny z ostatniej chwili
"Przyjaciel Putina" Gerhard Schröder chce negocjować zakończenie wojny

Były kanclerz Niemiec Gerard Schröder kolejny raz zaproponował swoją pomoc w "wynegocjowaniu końca wojny na Ukrainie". Polityk ten cały czas z dumą ogłasza, że jest przyjacielem Vladimira Putina.

Poważny kłopot Rosji. To skutek ukraińskich ataków z ostatniej chwili
Poważny kłopot Rosji. To skutek ukraińskich ataków

Rosja znacznie zwiększyła w marcu import białoruskiej benzyny, by uniknąć braków na rynku z powodu ukraińskich ataków dronami na rosyjskie rafinerie – poinformowała agencja Reutera, powołując się na cztery różne źródła.

Dramat znanej aktorki. „Mam 30 zmian w mózgu i drgawki” z ostatniej chwili
Dramat znanej aktorki. „Mam 30 zmian w mózgu i drgawki”

Znana aktorka jest poważnie chora. W najnowszym wywiadzie wyznała, jak się czuje.

„New York Times”: CIA ostrzegało Kreml z ostatniej chwili
„New York Times”: CIA ostrzegało Kreml

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) przekazała 6 marca rosyjskim władzom prywatne ostrzeżenie, że organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie Prowincji Chorasan planuje zamach w Rosji; Kreml jednak zlekceważył te doniesienia – powiadomił w czwartek dziennik „New York Times”.

Eksport zbóż z Ukrainy. Premier Szmyhal przedstawił swoją wizję z ostatniej chwili
Eksport zbóż z Ukrainy. Premier Szmyhal przedstawił swoją wizję

– Nasz rząd wprowadził weryfikację eksportu kukurydzy, rzepaku, słonecznika i pszenicy; bez licencji eksport tych kategorii nie będzie dokonywany – powiedział w czwartek premier Ukrainy Denys Szmyhal. Jak dodał, wydawanie pozwoleń będzie następowało we współpracy ze stroną polską.

Polityk „koalicji 13 grudnia” skomentowała sprawę prok. Wrzosek. Wpis skasowała, ale w internecie nic nie ginie z ostatniej chwili
Polityk „koalicji 13 grudnia” skomentowała sprawę prok. Wrzosek. Wpis skasowała, ale w internecie nic nie ginie

Szefowa klubu parlamentarnego Lewicy Anna Maria Żukowska zaskakująco skomentowała aferę z prokurator Ewą Wrzosek, która wybuchła po publikacji Wirtualnej Polski w czwartek. Wpis swój dosyć szybko usunęła. Zanim to jednak nastąpiło, odniosła się do niego sama prokurator Wrzosek.

REKLAMA

Jestem numerem dwa z Warszawy i "obwarzanka"

To bardzo duże wyzwanie, stolica Państwa Polskiego, bardzo silna konkurencja, słyszymy o starcie pani Kopacz i pana Cimoszewicza, więc myślę, że bardzo ciężka praca mnie czeka, ale ja pracę lubię i wierzę, że tutaj PiS także dzięki mojej pomocy i całej mocnej dziesiątce kandydatów osiągnie dobry wynik.

Proponuję lekturę zapisu mojego wywiadu radiowego dla „Sygnałółw  Dnia” Programu Pierwszego Polskiego Radia. Rozmowę przeprowadził red. Piotr Gociek.

 

Ryszard Czarnecki, europoseł PiS gościem „Sygnałów Dnia” i Radiowej  Jedynki, witam. 

 Witam Pana, witam Państwa, spotykamy się w 52 dniu roku i mamy 52 mandaty dla Polski do europarlamentu. 

 Z których Prawo i Sprawiedliwość zamierza wziąć… połowę, zgadłem? 

 W wyborach 5 lat temu uzyskaliśmy najlepszy dotychczas wynik- mandatów 19, chcemy ten wynik poprawić. 

 Według sondażu przedstawionym przez Parlament Europejski na 24 mandaty może PiS w tych wyborach liczyć, ale to oczywiście będzie zależało od kampanii i tego, kto na tych listach się znajdzie. Wiemy już o miejscach pierwszych i drugich w poszczególnych okręgach- ta informacja już wczoraj do nas dotarła i tu niespodzianka, nasz gość, Ryszard Czarnecki, który dotąd startował z Wielkopolski, tym razem z Warszawy z miejsca nr 2. Skąd ta zmiana Panie Pośle? 

To prawda, pan prezes Jarosław Kaczyński podjął taką decyzję i zaproponował to władzom Prawa i Sprawiedliwości, które jednomyślnie to zaakceptowały, za co dziękuję, także za zaufanie prezesowi Kaczyńskiemu i kierownictwu PiS. To bardzo duże wyzwanie, stolica Państwa Polskiego, bardzo silna konkurencja, słyszymy o starcie pani Kopacz i pana Cimoszewicza, więc myślę, że bardzo ciężka praca mnie czeka, ale ja pracę lubię i wierzę, że tutaj PiS także dzięki mojej pomocy i całej mocnej dziesiątce kandydatów osiągnie dobry wynik. 

Dużym zaskoczeniem dla komentatorów była informacja o tym, że Joachim Brudziński, szef resortu spraw wewnętrznych ma kandydować z okręgu zachodniopomorskiego. Co to oznacza dla układu sił wewnątrz partii Pana zdaniem? 

To oznacza, że jest mocny sygnał, że chcemy zwycięstwa w wyborach europejskich,ze tworzymy najmocniejsze listy w dziejach wyborów europejskich ze strony PiS, że rzeczywiście prawdziwi liderzy są liderami tych list w 13 okręgach, a to, że Joachim Brudziński startuje w trudnym okręgu, złożonym z dwóch województw: zachodnio-pomorskiego i lubuskiego, to oznacza, że przywiązujemy bardzo dużą wagę do tego okręgu i tych wyborów. 

Zaczęły się od razu spekulacje co to może oznaczać dla sukcesji wewnątrz PiS, ale o tym jeszcze będzie okazja porozmawiać – jak będzie o czym, ale pytanie o rekonstrukcje rządu, bo naprawdę wielu ministrów i wiceministrów na te listy trafia, znamy miejsca jeden i dwa, ale te listy będą dłuższe i będą inni znani politycy, których się jeszcze nie wymienia, a są też znani ze stron gazet. Całkiem sporą część rządu będzie trzeba wymienić? 

Pan użył słów „wielu”, „sporo”, a to wyborcy decydują kogo Polacy wybiorą do Parlamentu Europejskiego. Mamy 52 mandaty, natomiast wielu to nie, według mojej wiedzy raptem troje ministrów konstytucyjnych na ponad 20 w rządzie, jeszcze kilku wiceministrów, więc w sumie nie tak wielu. Ale myślę, że to jest rzecz powszechna w wielu krajach, że wystawia się liderów, w tym ministrów . 

Beata Szydło premier, Beata Kempa minister, Anna Zalewska minister, Elżbieta Rafalska prawdopodobnie też będzie startować – minister, Joachim Brudziński minister, już się pięciu czy sześciu naliczyło… 

Nie, Pan mówi o sekretarzach stanu również, a ja o ministrach konstytucyjnych, tych jest według mojej wiedzy troje-czworo. Ale również tak było poprzednio, przypomnę, premier Donald Tusk pojechał na stanowisko do Brukseli, wicepremier Elżbieta Bieńkowska pojechała na stanowisko do Brukseli, że minister z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Graś pojechał na stanowisko w Brukseli… 

…i ja pamiętam jak Prawo i Sprawiedliwość krytykowała premiera Tuska, że porzuca polskie sprawy. 

Co do premiera, to zostawmy polskie realia, ja pamiętam jak premier Finlandii Jyrki Katainen po prostu się przesiadł ze stanowisko premiera rządu w Helsinkach na stanowisko komisarza i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, a krytyka w Finlandii była powszechna, że stanowisko premiera to jest coś specjalnego, a premier Mateusz Morawiecki do Brukseli jeździ tylko na szczyty do Brukseli, nie walczy o stanowisko komisarza czy o europarlament. 

A Koalicja Obywatelska się zbiera do walki, jednoczy i zbiera kolejne podmioty, nie jest Pan zaniepokojony? W miniony weekend SLD dołączyło do koalicji, w tym tygodniu decyzję ma podjąć PSL. Tymczasem i bez tych mniejszych ugrupowań, jak się patrzyło ostatnio na sondaże, to różnica między PiS a PO to różnica 8-6-4%, więc to pokazuje, że nie będzie łatwo wygrać w tych wyborach. 

Tendencja sondażowa jest jednoznaczna, PiS jest liderem. Czy to jest 8% czy mniej, czy więcej, to ważne, że jesteśmy na pierwszym miejscu. Ale sondaże sondażami, ważne, by być na pierwszym miejscu po wyborach w wyniku wyborów, o to będziemy walczyć. Na pewno będzie to trudna rywalizacja, ale my z pełną pokorą będziemy zabiegać o głosy naszych i potencjalnie naszych wyborców, ciężko pracowaliśmy przez 4 lata w rządzie, przez 5 lat nasi europosłowie pracowali w europarlamencie, mamy konkretne rezultaty. Myślę, że wyborcy docenią ciężką pracę naszego rządu, bo w wielu krajach wybory europejskie są także taką okazją, żeby wyborcy wypowiedzieli się, jak oceniają prace rządu – czy jest pracowity, czy nie. 

Jesienią prócz Koalicji Europejskiej może też wystartować podmiot pod inną nazwą, to znaczy „Ruch 4 czerwca”, ruch, którego patronem i cichym organizatorem ma być Donald Tusk. Jak Pan to ocenia? 

Dla mnie 4 czerwca kojarzy się także z dramatycznym wydarzeniem, jakim było odwołanie rządu Jana Olszewskiego. Ta śmierć naszego byłego premiera w ostatnich dniach i ta żałoba przypomniała nam te przykre wydarzenia dla Polski, więc 4 czerwca może się z tym kojarzyć, a nie z 4 czerwca 1989. Natomiast Donald Tusk chce zaistnieć w krajowej polityce, jest duża rywalizacja między nim a szefem PO Grzegorzem Schetyną. Nie obchodzą nas te kłótnie w opozycji, ale są one faktem. Jednego dnia się opozycja dzieli, innego łączy, ale jak widzimy, nie łączy się cała, bo partia Biedronia Wiosna idzie osobno, partia Zandberga Razem też idzie osobno. Opozycja więc zjednoczona i skonsolidowana nie jest. Ale my zajmujemy się rządzeniem dla dobra Polski i Polaków, myślę, że będzie to docenione. 

 Mówił to Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, gość „Sygnałów Dnia” i radiowej Jedynki, w tych wyborach nr 2 na liście PiS w okręgu w Warszawie. Dziękuję bardzo. 

Dziękuję bardzo.

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe