Przemysław Jarasz: Minister i biskupi na stuleciu śląskiej Służby Więziennej

Śląska Służba Więzienna setną rocznicę powstania więziennictwa obchodziła uroczyście w Zabrzu. Miną wiek, od kiedy Marszałek Państwa podpisał dekrety, które stały się podstawą prawną dla funkcjonowania ówczesnej Straży Więziennej. W Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Jadwiga w Zabrzu wraz z więziennikami tą piękną rocznicę uczcili m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezji Sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak oraz członek zarządu Województwa Śląskiego Michał Woś. Podczas uroczystości uczestnicy mogli zwiedzić również okolicznościową wystawę „100 lat więziennictwa w niepodległej Polsce” oraz stoisko informacyjne, gdzie zgromadzono ważne dla więziennictwa pamiątki. Historię eksponatów przybliżył funkcjonariusz Zakładu Karnego w Cieszynie, mł. chor. Krzysztof Neścior.
 Przemysław Jarasz: Minister i biskupi na stuleciu śląskiej Służby Więziennej
/ SW




Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa, którą odprawili ordynariusz Diecezji Gliwickiej ks. bp Jan Kopiec oraz kapelan okręgowy ks. Tomasz Sękowski w kościele parafialnym Św. Barbary w Zabrzu, gdzie jest proboszczem. 
 
- Gratuluję Wam tej służby, gratuluję Wam tych wyzwań, które podejmujecie… W tym wytrwajcie
– skierował słowa do obecnych biskup Jan Kopiec. 
 
Odznaczenia i awanse
Podczas uroczystości awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 203 funkcjonariuszy Służby Więziennej w korpusie podoficerów, 19 oficerów i 23 chorążych. Minister sprawiedliwości przyznał również funkcjonariuszom 35 odznak „Za zasługi w pracy penitencjarnej” oraz 9 odznak osobom wspierającym działania Służby Więziennej na Śląsku.

Złote odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej” podczas poniedziałkowej uroczystości odebrali: ks. bp Grzegorz Kaszak i płk SG Adam Jopek - komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. 

W roku jubileuszu powołania Służby Więziennej 26 osób – funkcjonariuszy i osób cywilnych związanych ze śląskim więziennictwem, zostało wyróżnionych przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej okolicznościową odznaką „100-lecia polskiego więziennictwa”. W gronie tych osób znalazł się dyrektor katowickiego oddziału IPN – dr Andrzej Sznajder oraz zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkanau w Oświęcimiu – Andrzej Kacorzyk. 
- Święto Służby Więziennej to wasze święto. Święto każdego z ponad dwóch i pół tysiąca funkcjonariuszy i pracowników cywilnych okręgu katowickiego, którzy każdego dnia podejmują służbę w poczuciu ogromnej odpowiedzialności za ład i bezpieczeństwo w jednostkach penitencjarnych
– zwrócił się do awansowanych funkcjonariuszy dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk Andrzej Baliński.
- Chcę państwu w imieniu Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro podziękować za to, co państwo robicie dla społeczeństwa, dla społeczności lokalnej, dla narodu, dla Rzeczypospolitej 
- mówił wiceminister Michał Wójcik.
- Nich mi będzie wolno złożyć najserdeczniejsze gratulacje tym wszystkim, którzy zostali odznaczeni, wyróżnieni i awansowani. Jest to wielka radość, że Wasza trudna praca została doceniona. Bardzo dziękuję za to, co robicie dla człowieka, który się pogubił i dla całego społeczeństwa
- podkreślał z kolei ks. biskup Kaszak.
 
Z szacunkiem dla tradycji
Tegoroczne obchody odbyły się już po raz dziewiąty, od ustanowienia dnia 8 lutego świętem Służby Więziennej, na mocy ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o Służbie Więziennej. Termin święta nawiązuje do daty podpisania pierwszego aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W dniu 8 lutego 1919 r. Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych i władzę nad więzieniami w wolnej Polsce powierzył Ministerstwu Sprawiedliwości, tworząc tym samym podwaliny współczesnego, nowoczesnego więziennictwa. 
 
Modernizacja więziennictwa
Służba Więzienna jako jedyna formacja nie przeszła gruntownej reformy po 1989 r. w związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości i Centralny Zarząd Służby Więziennej przygotowały pierwszą ustawę modernizacyjną, która przewiduje zmianę wielu elementów funkcjonowania więziennictwa.
- Wdrażany od 2017 roku „Program modernizacji Służby Więziennej w latach 2017–2020” to nie tylko reorganizacja strukturalna, ale także poprawa infrastruktury i warunków pracy funkcjonariuszy, doskonalenie zawodowe i nowoczesny, na miarę XXI wieku – sprzęt i wyposażenie. To środki ochrony osobistej, uzbrojenie, elektroniczne kompleksowe systemy zabezpieczeń zakładów karnych i aresztów śledczych, urządzenia do prześwietlania paczek, bagaży i wykrywania narkotyków, wykrywacze telefonów komórkowych, systemy sygnalizacji pożarów, systemy depozytowe kluczy
- wyjaśnia mjr Justyna Siedlecka, rzecznik prasowa śląskiej SW.

W okręgu katowickim służbę pełni prawie 2,5 tys. funkcjonariuszy i ok. 200 pracowników cywilnych. To funkcjonariusze działów ochrony, wychowawcy, psycholodzy i terapeuci, kwatermistrze, pracownicy administracji, prawnicy, informatycy, lekarze i pielęgniarki. Większość z nich pracuje w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi, których w śląskich jednostkach przebywa ponad 7 tys.
 
Przemysław Jarasz
Foto: Roman Malchrzyk, Justyna Siedlecka (SW) 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojąca analiza ISW. Siły ukraińskie są zmuszone podejmować trudne decyzje z ostatniej chwili
Niepokojąca analiza ISW. "Siły ukraińskie są zmuszone podejmować trudne decyzje"

Ukraińskiej obronie przeciwlotniczej brakuje amunicji, w związku z czym rosyjskie lotnictwo działa skutecznie i wspiera konsekwentne i szybkie sukcesy armii rosyjskiej m.in. w pobliżu miasta Czasiw Jar - pisze w sobotę w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Meghan Markle ogłosiła radosną nowinę. Gratulacje spływają z całego świata z ostatniej chwili
Meghan Markle ogłosiła radosną nowinę. Gratulacje spływają z całego świata

Gorąco wokół Pałacu Buckingham. W ostatnim czasie media skoncentrowane były głownie na królu Karolu III i Kate Middleton ze względu na ich stan zdrowia. Tymczasem Meghan Markle ogłosiła radosną nowinę.

Broń nuklearna w Polsce? Prezydent Duda: Jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, to jesteśmy gotowi z ostatniej chwili
Broń nuklearna w Polsce? Prezydent Duda: Jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, to jesteśmy gotowi

Jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach nuclear sharing także i na naszym terytorium, żeby umocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi - powiedział w wywiadzie dla "Faktu" prezydent Andrzej Duda.

Nie nadają się kompletnie. Burza po emisji popularnego programu TVN z ostatniej chwili
"Nie nadają się kompletnie". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po ostatnim wydaniu programu „Dzień dobry TVN” w mediach społecznościowych zawrzało.

Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat

W pierwszym kwartale roku funkcjonariusze SG zatrzymali 119 osób zaangażowanych w organizowanie i pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu przez cudzoziemców granicy państwowej - przekazał PAP p.o. rzecznika prasowego SG mjr Andrzej Juźwiak. 94 zatrzymanych to cudzoziemcy, a wśród nich 48 to obywatele Ukrainy.

Tadeusz Płużański: Maria Wittek - polska generał z Virtuti Militari Wiadomości
Tadeusz Płużański: Maria Wittek - polska generał z Virtuti Militari

19 kwietnia 1997 r. w Warszawie zmarła Maria Wittek, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, komendant Przysposobienia Wojskowego Kobiet i Wojskowej Służby Kobiet, pierwsza Polka mianowana na stopień generała Wojska Polskiego.

Koniec pewnej epoki: gwiazdor podjął decyzję o odejściu z Realu Madryt z ostatniej chwili
Koniec pewnej epoki: gwiazdor podjął decyzję o odejściu z Realu Madryt

Kapitan Realu Madryt Nacho według informacji portalu Marca poinformował już swój klub, że po tym sezonie opuści on Santiago Bernabeu.

Historycznego starcie myśliwców - człowiek zmierzył się ze sztuczną inteligencją z ostatniej chwili
Historycznego starcie myśliwców - człowiek zmierzył się ze sztuczną inteligencją

Armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła po raz pierwszy ćwiczenie, w którym człowiek za sterami samolotu starł się z maszyną kierowaną przez sztuczną inteligencję (AI) - poinformowała w piątek telewizja Sky, powołując się na Agencję d.s. Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA).

Deutsche Quelle: Scholz pojechał do Pekinu na skargę Wiadomości
Deutsche Quelle: Scholz pojechał do Pekinu na skargę

Kanclerz Olaf Scholz poleciał do Chin z pakietem zawoalowanych skarg i postulatów bynajmniej nie ograniczających się do kwestii związanych z wojną na Ukrainie. Na niecały tydzień przed wylotem Scholza do Azji, Izba Handlu Zagranicznego (AHK) opublikowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 150 niemieckich przedsiębiorstw obecnych na chińskim rynku.

Bezczelny wpis niemieckiego ambasadora na temat zagłady Żydów. Jest komentarz Przemysława Czarnka z ostatniej chwili
Bezczelny wpis niemieckiego ambasadora na temat zagłady Żydów. Jest komentarz Przemysława Czarnka

Niemiecki ambasador zadeklarował, że jego kraj wesprze... renowacji drzwi do warszawskiej synagogi. W swoim wpisie nie wspomniał on jednak, kto zgotował polskim Żydom piekło na ziemi.

REKLAMA

Przemysław Jarasz: Minister i biskupi na stuleciu śląskiej Służby Więziennej

Śląska Służba Więzienna setną rocznicę powstania więziennictwa obchodziła uroczyście w Zabrzu. Miną wiek, od kiedy Marszałek Państwa podpisał dekrety, które stały się podstawą prawną dla funkcjonowania ówczesnej Straży Więziennej. W Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Jadwiga w Zabrzu wraz z więziennikami tą piękną rocznicę uczcili m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezji Sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak oraz członek zarządu Województwa Śląskiego Michał Woś. Podczas uroczystości uczestnicy mogli zwiedzić również okolicznościową wystawę „100 lat więziennictwa w niepodległej Polsce” oraz stoisko informacyjne, gdzie zgromadzono ważne dla więziennictwa pamiątki. Historię eksponatów przybliżył funkcjonariusz Zakładu Karnego w Cieszynie, mł. chor. Krzysztof Neścior.
 Przemysław Jarasz: Minister i biskupi na stuleciu śląskiej Służby Więziennej
/ SW




Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa, którą odprawili ordynariusz Diecezji Gliwickiej ks. bp Jan Kopiec oraz kapelan okręgowy ks. Tomasz Sękowski w kościele parafialnym Św. Barbary w Zabrzu, gdzie jest proboszczem. 
 
- Gratuluję Wam tej służby, gratuluję Wam tych wyzwań, które podejmujecie… W tym wytrwajcie
– skierował słowa do obecnych biskup Jan Kopiec. 
 
Odznaczenia i awanse
Podczas uroczystości awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 203 funkcjonariuszy Służby Więziennej w korpusie podoficerów, 19 oficerów i 23 chorążych. Minister sprawiedliwości przyznał również funkcjonariuszom 35 odznak „Za zasługi w pracy penitencjarnej” oraz 9 odznak osobom wspierającym działania Służby Więziennej na Śląsku.

Złote odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej” podczas poniedziałkowej uroczystości odebrali: ks. bp Grzegorz Kaszak i płk SG Adam Jopek - komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. 

W roku jubileuszu powołania Służby Więziennej 26 osób – funkcjonariuszy i osób cywilnych związanych ze śląskim więziennictwem, zostało wyróżnionych przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej okolicznościową odznaką „100-lecia polskiego więziennictwa”. W gronie tych osób znalazł się dyrektor katowickiego oddziału IPN – dr Andrzej Sznajder oraz zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkanau w Oświęcimiu – Andrzej Kacorzyk. 
- Święto Służby Więziennej to wasze święto. Święto każdego z ponad dwóch i pół tysiąca funkcjonariuszy i pracowników cywilnych okręgu katowickiego, którzy każdego dnia podejmują służbę w poczuciu ogromnej odpowiedzialności za ład i bezpieczeństwo w jednostkach penitencjarnych
– zwrócił się do awansowanych funkcjonariuszy dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk Andrzej Baliński.
- Chcę państwu w imieniu Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro podziękować za to, co państwo robicie dla społeczeństwa, dla społeczności lokalnej, dla narodu, dla Rzeczypospolitej 
- mówił wiceminister Michał Wójcik.
- Nich mi będzie wolno złożyć najserdeczniejsze gratulacje tym wszystkim, którzy zostali odznaczeni, wyróżnieni i awansowani. Jest to wielka radość, że Wasza trudna praca została doceniona. Bardzo dziękuję za to, co robicie dla człowieka, który się pogubił i dla całego społeczeństwa
- podkreślał z kolei ks. biskup Kaszak.
 
Z szacunkiem dla tradycji
Tegoroczne obchody odbyły się już po raz dziewiąty, od ustanowienia dnia 8 lutego świętem Służby Więziennej, na mocy ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o Służbie Więziennej. Termin święta nawiązuje do daty podpisania pierwszego aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W dniu 8 lutego 1919 r. Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych i władzę nad więzieniami w wolnej Polsce powierzył Ministerstwu Sprawiedliwości, tworząc tym samym podwaliny współczesnego, nowoczesnego więziennictwa. 
 
Modernizacja więziennictwa
Służba Więzienna jako jedyna formacja nie przeszła gruntownej reformy po 1989 r. w związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości i Centralny Zarząd Służby Więziennej przygotowały pierwszą ustawę modernizacyjną, która przewiduje zmianę wielu elementów funkcjonowania więziennictwa.
- Wdrażany od 2017 roku „Program modernizacji Służby Więziennej w latach 2017–2020” to nie tylko reorganizacja strukturalna, ale także poprawa infrastruktury i warunków pracy funkcjonariuszy, doskonalenie zawodowe i nowoczesny, na miarę XXI wieku – sprzęt i wyposażenie. To środki ochrony osobistej, uzbrojenie, elektroniczne kompleksowe systemy zabezpieczeń zakładów karnych i aresztów śledczych, urządzenia do prześwietlania paczek, bagaży i wykrywania narkotyków, wykrywacze telefonów komórkowych, systemy sygnalizacji pożarów, systemy depozytowe kluczy
- wyjaśnia mjr Justyna Siedlecka, rzecznik prasowa śląskiej SW.

W okręgu katowickim służbę pełni prawie 2,5 tys. funkcjonariuszy i ok. 200 pracowników cywilnych. To funkcjonariusze działów ochrony, wychowawcy, psycholodzy i terapeuci, kwatermistrze, pracownicy administracji, prawnicy, informatycy, lekarze i pielęgniarki. Większość z nich pracuje w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi, których w śląskich jednostkach przebywa ponad 7 tys.
 
Przemysław Jarasz
Foto: Roman Malchrzyk, Justyna Siedlecka (SW) 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe